Audi Q3 vs. Audi Q5 – které SUV je pro Vás to pravé?

Audi Q3 vs. Audi Q5 - které SUV je pro Vás to pravé? 1

Každý, kdo se dnes rozhoduje mezi crossoverem a SUV má z čeho vybírat. Výrobci se předhánějí v tom, kdo vyrobí lepší model. Vždyť kdo by nechtěl vyvýšený pohled, dobrou bezpečnost a pohon všech čtyř kol? Audi má ve svém portfoliu hned několik takových automobilů. Kromě modelu Q5 je tu i menší model Q3 pro všechny ty, kteří nechtějí zbytečně za Audi utratit hodně peněz.

Q5 je velmi prostorným modelem a odborníci si pochvalují jeho vynikající ovladatelnost na silnici. Na první pohled je však tento model poněkud nevýrazný. Model Q3 je poměrně cenově dostupný, ale odborné recenze říkají, že ho není až tak vzrušující řídit. Který z těchto dvou modelů je lepší?

Model Q3 vypadá možná lépe. Kritika se shoduje na tom, že toto auto je dostatečně stylové. Společnost Audi zná způsob, jak lidi do svých vozů nalákat. Vyrábí totiž široko daleko nejlepší interiéry. Lidé upřednostňují takové vozy, které nejen dobře vypadají ale takové, v nichž se dobře cítí. Oba modely Q3 a Q5 si proto zaslouží pochvalu za krásně navrženo kabiny a hodnotné materiály.

Není překvapením, že obě vozidla se od sebe liší právě nabídkou prostoru. Model Q3 je v současné době nejmenším SUV. Recenzenti si všimli, že vzadu vám může chybět (zejména v případě delších jízd), prostor na nohy. Celkově je však na tom tento automobil velmi dobře. Vnitřní objem 460 litrů lze rozšířit až na 1400 litrů sklopením zadních sedadel. Potěší nízká nakládací hrana, která pomáhá tomu, aby byla přeprava větších a těžších předmětů jednoduchá.

V případě, že chcete prostornější interiér, dáte přednost modelu Q5. Zadní prostor pro nohy je i zde omezen ale celkově byl tento model navržen tak, aby se v něm dobře cítila celá rodina. K dispozici jsou velké odkládací prostory ve dveřích a posuvnou zadní lavici lze sklápět. K dispozici budete mít 540 litrů zavazadlového prostoru. Po sklopení zadních sedadel až 1560 litrů, což je srovnatelné se švédským Volvem XC60.

Ani jeden z těchto modelů není velmi vhodný do náročnějšího terénu. Větší model Q5 zvládá lehčí terén poměrně dobře, čemuž dopomáhá velmi dobrá ovladatelnost s přesným řízením. Vozidlo se velmi dobře chová v zatáčkách, v nichž se výrazně nenaklání. Nejvíce zaujme model RS Q5, který pohání výkonný dieselový motor. Má širší pneumatiky s nižším a tužším odpružením jako normální model Q5.

Model Q3 příliš mnoho recenzentů neslaví. Říká se o něm, že má vágní a příliš snadné řízení. Ačkoliv to na cestách může být výhodou, není dostatečně zábavné. Jízda při nízkých otáčkách má také vliv na jízdní kvalitu, ačkoli tu lze ovlivnit volitelnými adaptivními tlumiči. Audi Q3 je k dispozici také v podobě modelu RS Q3, který nabízí mnohem větší radost z jízdy. Jeden recenzent dokonce uvádí, že tento model je jedním z nejlepších sportovních modelů od Audi.

Audi je známé pro své silné zážehové a vznětové motory. Nejmenším motorem pro Q3 je přeplňovaný zážehový 1,4 litr s výkonem 148 koňských sil. Hodnota spotřeby 5,6 litru je vynikající. Je to nejlevnější způsob jízdy v případě, že vám naftový pohon nevyhovuje. 2,0-litrový motor TFSI poskytuje výkon 178 koňských sil, má však vyšší spotřebu. Oba modely Q3 a Q5 mají v nabídce stejný 2,0 litrový TDI motor, který produkuje 181 koňských sil. Méně výkonný 2,0-litrový dieselový motor v obou autech dokáže ušetřit trochu více peněz za pohonné hmoty a na daních. S výkonem 148 koňských sil však stále jedná o silný motor. TDI motor s objemem 3,0 litru v Q5 je zvlášť silný. 240 koňských sil vás dostane z klidu na 100 km/h za 6,5 ​​sekundy.

Model RS Q5 je však nejpůsobivější. 313 koňských sil a dostatek točivého momentu překonává všechny motory zmíněno výše. RS Q3 je vybaven také velmi dobrým přeplňovaným motorem. Jde o benzínový 2,5 litrový agregát s výkonem až 335 koní. V tomto případě budete muset zapomenout na ekonomiku provozu, na druhé straně vás tento motor dokáže katapultovat z 0 na 100 km/h za neuvěřitelných 4,8 sekundy. Chcete vlastnit nejlevnější model se čtyřmi kruhy, dáte přednost modelu Q3 s 1.4 litrovým motorem TFSI. Prodává se za cenu 30.000 €, přičemž jde o docela slušné auto s velkorysou nabídkou ve standardní výbavě. Všestranný 1,4 litrový motor je mezi odborníky velmi oblíbený.

Pokud si můžete dovolit dražší auto, koupíte si to, které automobilce zajišťuje více než 50% všech tržeb a které má o trochu lepší specifikace. Za cenu 38.000 € můžete získat Q3 S-Line s 2-litrovým motorem TDI. Stejně žádoucím je Q5 se stejným motorem za cenu 35.000 € ve standardní výbavě. Pokud však dáte přednost vyšší výbavě S-Line, najednou se dostanete na cenu 40.000 €. Po ekonomické stránce dává smysl Q3 nebo Q5 se zážehovým agregátem. Takové auto se vám však bude v budoucnu mnohem těžší prodávat. Za model Q5 s 2-litrovým přeplňovaným motorem a nejnižšími specifikacemi dáte 35.000 €. Vzhledem ke spotřebě 8,8 litru a daň se spíše doporučuje investovat do rychlejšího dieselového agregátu.

Naším favoritem je oblíbený model Audi Q3 s 1,4-litrovým TFSI a vstupní úrovní výbavy za cenu 30.000 €. Je to skutečně dobré auto s dobrým zážehovým motorem, velmi dobrým designem a perfektním interiérem.

Co dodat na závěr? Model Q3 s malým benzínovým motorem je tu pro lidi, kteří chtějí velmi stylový a rodinný hatchback. Lze říci, že jde o prorostlý Golf s mnohem větší prostorovou dispozicí. Model Q5 se lépe ovládá, má lepší vznětové motory a prostornější kabinu. Oba modely jsou dobré do sněhu i deště. V případě, že chcete skutečný off-road zkuste Range Rover Evoque, který se na silnici chová stejně dobře jako Q3 ale v případě potřeby je vhodný i do drsnějšího terénu. Q5 má podobnou velikost jako Land Rover Freelander, přičemž se velmi dobře chová na dálnici a můžete s ním zajet i do terénu. Obě verze Q3 i Q5 snadno uspokojí většinu vašich požadavků. Nemusíte vyloupit banku, abyste si mohli dovolit Q3. Opravdu jde o velmi stylový příklad kompaktního SUV.