KDYSI KONCENTRAČNÍ TÁBOR, DNES LUXUSNÍ LETOVIŠTĚ? VÍTEJTE NA OSTROVĚ MAMULA

KDYSI KONCENTRAČNÍ TÁBOR, DNES LUXUSNÍ LETOVIŠTĚ? VÍTEJTE NA OSTROVĚ MAMULA 1

Navštívili jste někdy pevnost na ostrově Mamula v Černé Hoře? Pokud ne, připomeneme, že během 2. světové války sloužila jako koncentrační tábor, který zřídili přívrženci Benita Mussoliniho. Za zdmi této pevnosti, kterou dal v letech 1852 – 1857 na ochranu námořní základny v Kotorské zálivu postavit rakousko-uherský generál Lazar Mamula, našlo smrt okolo 130 lidí. V letech 1942 – 3 zde věznili asi 2300 lidí. Pokud byste se však chtěli do pevnosti podívat v současnosti, máte smůlu.

Chátrajícího objektu se totiž ujala švýcarsko-egyptská společnost Orascom. Pokud si myslíte, že se ho rozhodla zrekonstruovat, máte pravdu jen z poloviny. Tato společnost chce z bývalého koncentračního tábora vybudovat luxusní letovisko.

S přeměnou pevnosti na turistickou destinaci souhlasila vláda Černé Hory, která ji zmíněné společnosti pronajala na 49 let. Do LASTAVICA, jak ostrov nazývají místní obyvatelé, společnost proinvestuje 15 milionů eur. Představitelé společnosti slíbili, že současný půdorys pevnosti zůstane zachován. Šestý generální sekretář OSN Boutros Boutros-Ghali (ve funkci od 1992 – 1996) se v této věci dopisem obrátil dopisem na černohorský parlament. V něm vyčítal poslancem využívání ostrova pouze pro obchodní účely a jeho privatizaci.

Mnozí oponenti privatizace říkají o dehonestovaní tohoto místa, které je tichou vzpomínkou na ty, kteří zde během 2. světové války trpěli a umírali. O hrůzách zdejšího koncentračního tábora byl natočen film Campo Mamula (1959). Přímo na ostrově byl natočen i srbsko-černohorský horor Mamula (Nymph, 2014). Jednu z hlavních rolí ve filmu ztvárnil legendární italský herec Franco Nero.

Až čas ukáže, jak to bude nakonec na ostrově vypadat. Návštěvníci turistického letoviska se určitě těší nejen na luxusní apartmány, jakož i na bazény, restaurace či noční kluby, které na takovém místě nesmí chybět. Potěší i návštěvníci, kteří se věnují vodním sportům, ale i ti, kteří se rádi jen tak koupi v moři. Na ostrově je dokonce malá písečná pláž. Po otevření najde v letovisku práci asi 200 lidí.