Kde právě jsme s vakcínami a léčbami covid 19 1/6

Kde právě jsme s vakcínami a léčbami covid 19   1/6 1

Vědci z celého světa vytvářejí metody léčby a vakcíny proti novému koronavirovému onemocnění známému jako covid-19. Několik společností pracuje s antivirotiky, z nichž pár se už používá na jiné nemoci, pro léčbu lidí nemocných covid-19. V současné době jsou v USA distribuovány tři vakcíny, které se používají jako prevence proti této nemoci.

Při více jak 30 mil. potvrzených případů covid-19 v USA a pokračujícím růstu strávili vědci minulý rok vývojem vakcín a prostředků léčby, aby zpomalili pandemii a zmírnili škody způsobené touto nemocí. Dne 22. října dal americký úřad FDA zelenou léku Veklury (remdesivir), prvnímu léku schválenému pro léčbu covid-19.

Je určen k použití u dospělých a dětí od 12 let včetně. Agentura také vydala EUA (Autorizaci pro nouzové použití) pro několik dalších způsobů léčby, včetně léčby rekonvalescenční plazmou, která se používá k sedaci osob umístěných na ventilátoru, a dvou léků pro osoby podstupující čištění krve známé jako kontinuální renální náhrada.

EUA umožňuje lékařům používat tyto léky k léčbě lidí ještě předtím, než léky projdou formálním schvalovacím procesem FDA. Přitom, jak čekáme na další léčbu a distribuci již schválených vakcín, stále existují další nástroje, které můžeme použít k ochraně sebe a ostatních před novým koronavirem.

„I když nám technologický pokrok umožňuje dělat určité věci rychleji, stále musíme spoléhat na společenský odstup, sledování kontaktů, sebeizolaci a další opatření,“ uvedl dr. Bruce Y. Lee, profesor na CUNY, univerzitě veřejného zdraví a zdravotní politiky v New Yorku.

Vakcíny a opětovně použité vakcíny proti covid-19 2/6
Antivirotika 3/6
Monoklonální protilátky 4/6
Rekonvalescenční plazma, imunitní modulátory a kmenové buňky 5/6
Další léčby a fáze klinického testování 6/6