Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless: hodně muziky za hodně peněz

Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless: hodně muziky za hodně peněz 1

Uplynulo téměř pět let od doby co Bowers & Wilkins představil první systém s názvem Zeppelin. Tyto přenosné reproduktory se okamžitě zařadili mezi nejlepší hrající reproduktory na světě. Neprošlo spoustu času a objevil se i high-end model s iPod dockem. Nejnovější verze, která přišla na trh koncem roku 2015, však byla od základů přepracována.

Nejvýznamnější změnou je podpora Bluetooth a Spotify Coonect. Díky ní si přijdou na své zejména majitelé Android telefonů a tabletů, stejně i uživatelé telefonů s OS Windows. Zařízení dostalo dokonce kvalitnější Bluetooth s podporou aptX. Exkluzivní podpora pro AirPlay, kterou využijí uživatelé zařízení Apple, zůstala zachována.

Zeppelin dokáže velmi snadno ospravedlnit svou vyšší cenu 600 € nadprůměrně kvalitním zvukem, svojí konektivitou a úžasným designem.

Oválný tvar zařízení se nezměnil. Je synonymem elegance s dobrými akustickými vlastnostmi. Na trhu nenajdete mnoho podobných reproduktorů s tak kreativním designem. B & W tvrdí, že oválný tvar představuje akusticky nejlepší řešení. K dispozici jsou dva 25 mm výškové reproduktory, dva 90 mm středové reproduktory a jeden 150 mm subwoofer. Zabudovaný zesilovač třídy D proto napájí až 5 samostatných reproduktorů o výkonu 150 wattů. Podlouhlé konce zařízení dramaticky rozšiřují zvukovou scénu, která dokáže plnohodnotně ozvučit velkou místnost. Na svou velikost poskytují tyto reproduktory pozoruhodně dobré basy.

Po vyslechnutí několika skladeb jsme byli potěšeni z úplně čistého středního pásma a z toho, jak hudba prostorově zaplnila celou místnost. Cítíme, že nejde jen o bezdrátový reproduktor, ale také o vynikající stereo systém. Stále však posloucháme hudbu se ztrátovou kompresí, přičemž výsledky jsou velmi dobré. Nový Zeppelin, si však poradí i s high-end audiem. Standardně obsahuje nový 192 kHz / 24 bitový DAC převodník, který pracuje dvojnásobně rychleji než jeho předchůdce. K dispozici je i nový algoritmus dynamickýho ekvalizéru, díky kterému lze poslouchat hudbu s nízkým datovým tokem.

V případě přehrávání hudby nebudete sice slyšet detaily ztracené v procesu kódování, ale můžete být překvapeni různými nuancemi a prvky, které běžně nejsou slyšet.

Pozoruhodně jednoduché je nastavení zařízení. Reproduktor stačí v případě Bluetooth připojení nastavit do režimu párování a následně jej vyhledat ve vašem zařízení. Uživatelé zařízení Apple získají speciální aplikace v podobě ovladačů pro AirPlay přímo od společnosti Bowers & Wilkins. Pomocí analogového audio vstupu na zadní straně lze připojit samostatný externí zdroj. V případě televize může reproduktor posloužit jako soundbar, který dokáže zvuk dramaticky vylepšit. Vzadu se nachází ethernetový port pro připojení k internetu. Zařízení má čistý a minimalistický design, váží však úctyhodných 6,5 kg.

Zeppelin Wireless nepotřebuje žádné dálkové ovládání. Všechny nezbytné funkce lze ovládat třemi dotykovými tlačítky na zadní straně (pozastavení, přehrávání hudby a změnu hlasitosti) nebo prostřednictvím telefonu.

Jakmile vše správně nastavíte, první věc, která vás zaujme, budou fantastické basy. Bowers & Wilkins a jeho reproduktory Zeppelin zůstávají legendou a s výkonem, který poskytují, se řadí na špici. Britská společnost si je toho vědoma a nezajímají ji žádné efektní triky, s nimiž by dosáhla ještě lepšího zvuku. Nový Zeppelin představuje systém, který je kvalitní sám o sobě a navíc je velmi estetický. Elegantní linie s ikonickým tvarem zapadnou do každé moderní domácnosti či kanceláře.

Co je, však na tomto zařízení nejlepší je jeho zvukový projev. Hluboké, mimořádně dobré a průzračné basy spolu s precizní kontrolu nad středními a vysokými frekvencemi ospravedlňují poměrně vysokou cenu 600 €. Pokud hledáte prémiový bezdrátový reproduktor, právě jste našli.