Boxové postele slaví svůj návrat

Boxové postele slaví svůj návrat 1

Pokud se nezajímáte o starožitnosti, možná jste o „boxových postelích“ nikdy neslyšeli. Existují však dodnes a působí trochu jako bizarní módní kousky, které modelky předvádějí na molu. Někteří lidé je milují, zatímco jiní jen kroutí hlavou: „Co to proboha je?“ Spousta kusů, které spatříme na molech, však představují pouze krátkodobé módní výstřelky. To se ale nedá říct o boxových postelích. V jedné době byly v Evropě mimořádně oblíbené, ale časem vymizely. Dnes se však lidé snaží přeměnit tyto postele ve stylové kusy nábytku.

 

Co jsou to „boxové postele“?

Jak sám název napovídá, jsou to postele umístěné v dřevěné bedně (boxu). Taky je možné je označit jako vestavěné postele – nebo „boudu na spaní“ :-). Dávají se do nich matrace, přikrývky a polštáře, tak jako do standardních postelí. Jediný rozdíl spočívá v tom, že jsou uzavřené dřevěnými stěnami.

 

Je to postel s dlouhou historií.

Boxové postele byly běžně používány v 19. a 20. století. Rozšířené byly hlavně v chladných oblastech, např. ve Skotsku, francouzské Bretani, ale také třeba v alpských zemích.  V těch dobách často celé rodiny sdílely jednu místnost – otec, matka a děti, všichni dohromady – a jak si jistě dovedete představit, místa moc nebylo a nikdo neměl soukromí. V boxové posteli tak každý získal trochu místa pro sebe.  

 

Důležitou roli při jejich oblibě sehrálo také počasí.

Dnes má většina domů ústřední vytápění a klimatizaci. Ale kdysi bylo mimořádně obtížné udržet v domě příjemnou teplotu – především v zimě se lidem nespalo dobře kvůli chladu. Většina rodin si přitom nemohla více přikrývek dovolit.  

 

Boxové postele mají unikátní design.

Viditelné dřevěné stěny postele bývají navíc uvnitř potažené látkovou vrstvou, a tím izolované. Díky ní i za chladných nocí mohli lidé v klidu spát. Někteří historici věří, že tyto postele sloužily i jako ochrana – divoká zvířata se někdy mohla vplížit do domů a napadnout spící malé děti. Celkově tedy nabízely mnoho výhod.

 

Mohou se teď zase vrátit do módy.

Přivádět k životu boxové postele není pouhý módní výstřelek, tak jako např. u oblečení předváděného na molech. Mnoho lidí se dnes stěhuje pryč z měst a hledá jednodušší život. Mnoho domů na venkově je přitom starších, takže nemají dobré vytápění či klimatizaci. Pokud máte boxové postele, můžete si pořídit i dům s menším počtem pokojů.

 

Jsou malé, ale pohodlné.

Boxové postele sice nejsou velké, ale skýtají dostatek prostoru a jsou velmi pohodlné. Kromě toho opravdové boxové postele představují nádherné kusy nábytku. Většina z historických kusů měla krásnou výzdobu a byly vyrobeny tak, aby dlouho vydržely. Nejsou tedy jako levný nábytek vyrobený z prefabrikovaných dřevěných desek, jaký obvykle koupíte dnes.

 

Boxové postele jsou krásný kus nábytku.

Ať už máte omezený prostor v ložnici, nedostatečné vytápění či klimatizaci interiéru nebo jen chcete mimořádný kus nábytku pro svůj domov, boxové postele představují skvělou volbu. Představte si, že k Vám lidé přijdou na návštěvu a budou obdivovat, jak unikátní máte postele! Ty bývají přitom tak dobře a pevně vyrobeny, že je můžete předávat z generace na generaci. A pokud nebudete mít jinou možnost, boxové postele je také možné vyrobit ze skříně, kterou už máte doma. 

A takto vypadaly boxové postele v minulosti