Navštivte indickou Kalkatu

Navštivte indickou Kalkatu 1

Kalkata (Kolkata/Calcutta), metropole indického státu Západní Bengálsko, představuje fascinující směsici elegantní, ale chátrající architektury z období britské Indie, půvabných zahrad, přelidněných se tržišť, chrámů pokrytých květinami a obřích veřejných staveb. Dillí je sice politická metropole Indie a Bombaj její finanční centrum, ale Kalkata představuje kulturní srdce země a významné centrum literatury, duchovna, hudby a filmu. Ostatně je to rodné město národního básníka Rabíndranátha Thákura, váženého guru Šrí Rámakršny, sitárového mistra Ravi Shankara a filmaře Satjádžita Ráje (Satyajit Ray). Její problémy s přelidněním a chudobou jsou dobře zdokumentované, ale moderní Kalkata má daleko od depresivních slumů popisovaných v mnoha západních románech. Ulice v centru města, které se táhnou podél východního okraje obrovského Maidan Parku, jsou posety půvabnými stavbami a velkolepými občanskými náměstími, které vybudovali Britové, ale dnes nesou nová jména na počest postav boje za nezávislost země. Nicméně slumy (bustees) na obou stranách mostu Howrah Bridge přes řeku Hugli/Hooghly (který spojuje centrum s hlavním vlakovým nádražím ve vedlejším městě Howrah) představují silnou připomínku nerovnosti, která město rozeštvávala během jeho historie. I dnes míří dobrovolníci do charitativních nadací, které založila Matka Tereza v naději na změnu. Většina cestovatelů si udělá základnu v okolí tržnice New Market v blízkosti působivého Indického muzea a nejslavnější stavby Kalkaty, velkolepé bílé Victoria Memorial (úvodní foto), což je hybridní architektonické dílo někde mezi londýnskou katedrálou sv. Pavla a Tádž Mahalem. Možná nejzajímavějším místem pro průzkum jsou však rušné bazary na ul. Rabindra Sarani a uličky ve čtvrti Kumartuli, kde sochaři vytvářejí tisíce zobrazení bohyně Kálí, která jsou pak rituálně ponořena do řeky Hooghly během bouřlivého svátku Durga Puja konajícího se v září nebo v říjnu. Pro mnohé cestovatele je Kalkata vstupní branou do východní Indie, počáteční bod pro výlety do Darjeelingu, východních Himálají a do NP Sundarbans (s jeho vodními toky a tygry). Téměř každý však stráví pár dní touláním se ulicemi bengálské metropole, kde nasává atmosféru dávné slávy a vybledlé velkoleposti.

Turistická kancelář: West Bengal Tourism Centre

Navštivte indickou Kalkatu 2
svátek Durga Puja

Jak se tam dostat

Letecky

Kalkata představuje centrum pro domácí i mezinárodní lety včetně levných letů nízkonákladových aerolinií, a také dobré místo, kde můžete za rozumné ceny zakoupit letenky na další let do jiných částí Asie. Letiště v Kalkatě nabízí spojení se všemi významnými indickými městy včetně Bombaje, Dillí, Čennaje a Bengalúru  (Bangalore). Nejsou k dispozici žádné přímé lety do Kalkaty z Velké Británie ani z USA. Lety s přestupem nabízejí aerolinie Air India, Etihad Airways a Jet Airways

Doba letu: z Londýna 13 hodin 5 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 18 hodin 40 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 22 hodin 10 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 20 hodin 5 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 13 hodin 15 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Neuvažujte o cestování do/z Kalkaty autem nebo autobusem, pokud nemáte k dispozici spoustu času a pevnou konstituci. Vzdálenosti z ostatních velkých měst jsou obrovské, silnice potenciálně špatné a podmínky pro řízení ještě horší. Pokud však přesto budete chtít jet autem, pronajměte si auto i s řidičem od renomovaného zprostředkovatele nebo dobrého hotelu a určitě auto sami neřidte (ušetřenou částku za řidiče by značně překročilo vyžadované pojištění navíc). Celkově se doporučuje raději cestovat na delší vzdálenosti vlakem nebo letecky a auto si vypůjčit až v místě. Pro řízení je potřeba mít mezinárodní ŘP pro vypůjčení auta min. 25 let. Maximální povolená rychlost se liší podle místa a typu vozidla, ale dobré pravidlo říká držet se asi 40 km/h v městských oblastech a max. 80 km/h mimo města (pokud to podmínky dovolí). Automobilová asociace východní Indie je hlavní motoristická organizace, a také zajišťuje poruchovou službu.

Trasy – do Kalkaty vede národní dálnice NH34 z města Siliguri a ze severovýchodu, NH19 z Dillí a ze západu a NH16 z jihu a z centrální Indie.

Autobusy – k užitečnějším dálkovým autobusovým spojům patří Siliguri (12 hodin) pro pokračování do Darjeelingu nebo Sikkimu, odjíždějící z autobusového nádraží Esplanade na severním konci Maidan Parku. Dále jsou k dispozici každodenní autobusové spoje do/z měst Puri a Bhuvanéšvar (Bhubaneswar), které také trvají asi 12 hodin; odjíždějí ze stanoviště u Babughatu severně od ul. Eden Gardens Road.

Doba cesty: z Dillí 25 hodin, z Darjeelingu 15 hodin.

Vlakem

Cestování vlakem v Indii představuje nezapomenutelný zážitek, i když na delší cesty se doporučuje cestovat I. třídou a/nebo klimatizovaným vlakem (pro lidi ze Západu nebývají ceny překážkou). V Kalkatě jsou 2 hlavní nádraží; Howrah Junction jižně od Howrah Bridge (Haora Bridge) na západní straně řeky Hugli (Hoogly) nabízí nejvíce spojů do zbytku země. Vlaky z Dillí a ze severu však přijíždějí na nádraží Sealdah východně řeky. Přestože leží jen pár kilometrů na sever od čtvrti BBD Bagh, nechejte si spoustu času na cestu taxíkem k nádraží, protože ulice mohou být v této části města opravdu ucpané. Cesta přes most Howrah Bridge představuje nezapomenutelný zážitek. Jízdenky si můžete rezervovat ve velkých hotelech a u některých cestovních agentur (ty však vyžadují příplatek za rezervaci) nebo přímo v centrální počítačové rezervační kanceláři na 6 Fairlie Place, B.B.D. Bagh. Turisté mohou získat vstupenky prostřednictvím turistické kvóty; bývají zde davy, takže se zařaďte do fronty brzy.

Vlaky provozuje společnost Indian Railways. Plánujte-li více cestování vlakem, kupte si číslo časopisu Trains at a Glance (k dostání na většině nádraží v novinových stáncích a v některých knihkupectvích ve městě) a podívejte se také sem na obecné informace o cestování vlakem v zemi. Pasy Indrail pass, které jsou k dostání v mnoha zemích, Vám poskytnou neomezené cestování po určitou dobu (další podrobnosti najdete na stránkách Indian RailwaysInformation/International Tourist).

Doba cesty: z Dillí 17 hodin, z New Jalpaiguri 8 hodin, z Bombaje 26 hodin, z Čennaje 27 hodin.

Navštivte indickou Kalkatu 3
Chrám Dakshineswar

Co dělat a na co se podívat

Indické muzeum (Indian Museum) – hlavní muzeum ve městě vystavuje pozoruhodnou a obrovskou škálu artefaktů umístěnou v několika galeriích věnovaných archeologii, umění, antropologii, geologii, zoologii a botanice. K hlavním atrakcím patří sbírka buddhistického umění, vzácné malby, egyptské mumie a kopie brány Barhut Gateway z 2. stol. př.n.l.. Muzeum samotné představuje kus historie, kdy budova pochází z roku 1875.

Chrám Kálí (Kalighat) je významné poutní centrum pro hinduisty, kde původní chrám byl patrně vybudován před 350 lety a současný pochází z roku 1809. Podle legendy když mrtvolu Šivovy manželky Sátí rozsekal na kusy nebeský disk Sidarshan Chakra, sem dopadl jeden z prstů její nohy. Zřejmě se jedná o původní chrám vesnice Kolikata, která dala Kalkatě jméno, a jedná se o ohromující, ale poněkud ponuré místo; pravidelně zde bývají obětovány kozy na počest bohyně-ničitelky Kálí.

Victoria Memorial – obrovská koloniální budova s kopulemi z bílého mramoru nacházející se na jižním konci Maidanu představuje kombinaci klasické evropské architektury a mughalských vlivů, čímž vznikla jedna z hlavních památek města. Umístěny jsou zde tisíce artefaktů souvisejících s britskou Indií (Raj) a s dalšími kapitolami indické historie.

Ramakrishna Temple, Belur Math – ústředí Ramakrishna Mission (pojmenované podle indického filosofa Šrí Rámakršny z 19. století, kazateli jednoty všech náboženství) spojuje architektonické styly křesťanství, islámu a hinduismu pro vytvoření klidné a meditativní atmosféry. Komplex byl vysvěcen v roce 1898 jedním z jeho žáků.

Navštivte indickou Kalkatu 4
Ramakrishna Temple, Belur Math

Chrám Dakshineswar na břehu naproti chrámu Belur Math (funguje mezi nimi přívoz) severně od města leží místo, kde Šrí Rámakršna dosáhl duchovní vize rovnosti všech náboženství. Chrám věnovaný hinduistické bohyni Kálí byl vybudován v roce 1847 a zahrnuje 12 menších chrámů ve dvoře věnovaných dalším božstvům (Šiva, Radha a Krišna). Obvykle zde bývá plno.

Správní okrsek B.B.D. Bagh – strhující pohled na koloniální historii a architekturu najdete v okrsku kdysi známém jako Dalhousie Square, ale přejmenovaném na Benoy Badal Dinesh Bagh (BBD Bagh) po 3 bojovnících za svobodu a bengálských mučednících. Když královna Viktorie převzala správu Indie od Východoindické společnosti, Kalkata se stala metropolí britské Indie. Na severní straně se nachází obrovská budova Writers‘ Building, v níž je umístěn Sekretariát správy Západního Bengálska, a na jižní straně budova Raj Bhavan, sídlo guvernéra Západního Bengálska.

Maidan Park – jeden z největších městských parků na světě představuje „zelené plíce“ Kalkaty a najdete zde Victoria Memorial, pevnost Fort William i stadion Eden Gardens. Také v parku je umístěn mezinárodní kriketový stadion Ranji Stadium, který je věnován největší sportovní vášni v zemi. Eden Gardens zahrnuje jezírko a pagodu zakoupenou z Myanmaru v roce 1856.

Katedrála sv. Pavla (St Paul’s Cathedral) hlavní místo křesťanských bohoslužeb ve městě a jedno z nejvýznamnějších v zemi bylo původně vybudováno v letech 1839-1847, ale od té doby několikrát přestavěno kvůli poškození při zemětřeseních. Katedrála byla vytvořena podle kostela St Martin-in-the-Fields v Londýně a je známá svými působivými vitrážovými okny.

Marble Palace – mimořádná budova a kdysi soukromé sídlo nabízí skvělou sbírku soch, obrazů a starožitností ze soukromé sbírky Raji Rajendry Mullicka, včetně obrazů od Rubense a Joshuy Reynoldse. Nápadné muzeum známé především díky svým mramorovým stěnám bylo vybudováno v polovině 19. století a může se chlubit působou architekturou. Pro návštěvu je potřeba mít povolení od Turistického centra Západního Bengálska.

Hřbitov Park Street Cemetery – poklidné místo bylo otevřeno v roce 1767, kdy pohřby probíhaly po setmění se zapálenými pochodněmi a někdy zahrnovaly vojenskou parádu; bylo určeno především pro velký počet Britů, kteří zemřeli ve službě své vlasti. Hřbitov je tichý, zelený a opuštěný, s obrovskými obelisky, pyramidami a klasickými mauzolei všech tvarů a velikostí umístěnými v půvabné zahradě. Je zde pohřben také zakladatel a správce Job Charnock a na hřbitově najdete rovněž památník těch, kdo zemřeli v kalkatské „Černé díře“ (vězení v pevnosti Fort William).   

Akční nabídka ubytování: