Breguet, Patek Philippe, IWC – jak vznikli názvy nejznámějších hodinářských značek? (1. část)

Breguet, Patek Philippe, IWC - jak vznikli názvy nejznámějších hodinářských značek? (1. část) 1

Breguet, Patek Philippe, Czapek – to jsou všechno zvučné názvy, ke kterým si asociuje luxusní hodinky. Víte však, co se skrývá za jejich názvy? Přesně tak, za každým se skrývá zajímavý příběh.

Breguet

Potřeba vytvořit hodinky ve formě značky založené na vyjádření symbolu osobnosti vedla k využívání příjmení. Co je lepší příklad, jako jeden z největších hodinářů, který kdy tento symbol vyjadřoval? Sláva Abrahama Louisa Bregueta byla tak velká, že inspirovala největších hodinářů, ale i spisovatelů století – mezi ně patřily např. Stendhal, Pouchkine, Mérimée, Balzac, Dumas a další.

Breguet se narodil v Neuchatel v roce 1747. Tento pařížský tvůrce hodinek se považuje za jednoho z největších hodinářů, kteří kdy žili. V současnosti patří pod skupinu Swatch Group.

Žáček

Historie nejstaršího výrobce hodinek (v nepřetržitém fungování) sahá do roku 1755, kdy Jean-Marc Vacheron najal svého prvního učně. Název Žáček se objevil na počátku 19. století, kdy se jeho vnuk spojil s Françoisem Constantina.

Patek Philippe

Název Patek Philippe & Cie se objevil v roce 1851, kdy se Jean-Adrien Philippe oficiálně spojil se společností Antoine Norbert de Patek. O 24 let zakládá Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet v roce 1875 továrnu s názvem Audemars-Piguet, která sídlí v srdci Vallée de Joux.

Girard-Perregaux

Zatímco byla většina velkých hodinářských značek pojmenovaná po zakladatelích nebo partnerech, název Girard-Perregaux vznikl v roce 1854 po svatbě Constanta Girarda a Marie Perregaux.

Gronefeld

Nizozemští „bratři hodináři“ (jak se sami rádi nazývají), Bart a Tim Gronefeld, jsou dalším příkladem rodinného byznysu. Mezi další společnosti, které nedávno založili sourozenci, patří McGonigie Watches, vytvořené irskými bratry Johnem a Stephenem McGonigle.

Dalším příkladem je Bremont, vytvořen Nickem a Gilesem English v roce 2002. Tito angličtí bratři se nakonec rozhodli pro název Bremont, odvozený od příjmení francouzského farmáře u kterého v roce 1930 přistáli v nouzi na poli! True story.

Hautlence

Značně Hautlence, jejíž zakladatelé odjakživa tvrdí, že jsou odlišní (kvůli designu a duchu, stojícím za značkou), je přesmyčka ze slova města Neuchatel, Vznikla v roce 2004 hodináři Guillaumem Tétum, Jeanem Plazenetom a Renaud de redz, přičemž byly podporováni partnerem Sandra Reginellim , který v současnosti působí ve společnosti jako výkonný ředitel.

Movado

Několik značek se inspirovala cizím, ojedinělým nebo mrtvým jazykem. Název Movado znamená „vždy v pohybu“ esperantem (mezinárodní auxilliary jazyk). Název značky Corum, je inspirovaný latinským slovem „Quorom“ (je minimální počet hlasů nutných k tomu, aby usnesení bylo právoplatné). Seiko je odvozeno od Seikosha, což je v japonštině „Dům znamenité řemeslné zručnosti“.

U-Boat

Podobně jako byl Hublot pojmenován po francouzském slově „světlík“, několik značek si převzalo svůj název od zařízení, nástrojů nebo aktivit spojených s jejich prostředím. U-boat má svůj původ ve vojenském a námořním průmyslu, neboť je odvozeno od Unterseeebot, což je německá ponorka.

Montblanc

Německá společnost se nejprve nazývala „Simplo Filler Pen Company“, později však byla pojmenována po nejvyšším alpském vrchu Montblanc (4810m) v roce 1913. Glashütte Original si vzalo jméno od Saxského města. Jiné značky, než Alpina, byly pojmenovány podobným stylem.

Tudor

Značka Tudor si bere svůj původ od dynastie Tudorovců a zahrnuje růži, jako logo (na některých hodinkách), což je symbolem Anglie.

Ebel

Zatímco M & M znamená Mars and Murr – příjmení zakladatelů, byl Ebel pojmenován po iniciály Eugene Blum Et Levy, který založil v roce 1911 spolu se ženou Alice Levy. Podobně, jako iniciály, Bell & Ross byly založeny na počátku 90. let dlouholetými přáteli Brunem Belacmich (Bell) a Carlosem Rosillom (Ross).

Manufacture Royale

Na konci 18. století, s odchodem protestantských hodinářů, známý filozof Voltaire pomohl založit Cabinotiers v Ferney, nedaleko Ženevy. Na sídle společnosti se vyjímá nápis „Manufacture Royale des Montres de Ferney“.

Czapek

V roce 1839, Antoine Norbert de Patek a François Czapek založili Patek, Czapek and Cie, a začali vyrábět výjimečné hodinky. Po diskusi o partnerství Czapek založil Czapek and Cie, zatímco Patek pracoval s Jean-Adrien Philippe, aby založili legendární Patek Philippe Manufacture. Czapek byly nedávno oživeny se znovu-prodejem značky a představením elegantních Quai des Bergues.

IWC

Mnoho známých značek, bez ohledu na odvětví, má název po zkratce. Toto platí např. pro IWC – International Watch Company.