Pěší turistika na Novém Zélandu

Pěší turistika na Novém Zélandu 1

Nový Zéland je oprávněně proslulý svými Nejlepšími turistickými trasami (Great Walks) i dalšími vícedenními turistickými stezkami, nemusíte se však obávat, že nemůže nabídnout také méně náročné možnosti. Většinu jeho divoké krajiny si můžete navštívit i při jednodenních pěších túrách, které obnášejí méně vybavení, námahy a nejspíš více zábavy.

Hlavní atrakce Nového Zélandu 

Okruh Twilight–Te Werahi

Tento 5hodinový okruh nabízí nejlepší výhled na dramatickou přírodu novozélandského Dalekého severu (Far North) s jeho mocným mořem, posouvajícími se písky, pěknými mysy a stále se měnícím světlem. Trasa je převážně plochá a nenáročná, kdy se vine mezi rozlehlými plážemi a pobřežním lesem. Túru můžete zkombinovat s poutí na větrný mys Cape Reinga (Te Rerenga Wairua), kde se setkávají vířící vody Tasmánského (Tasmanovova) moře a Tichého oceánu, a kam prý míří po smrti duše domorodých Maorů.

 

Okruh Rangitoto Island

Nejmladší a přitom největší vulkanický kužel v oblasti Aucklandu vznikl před pouhými 600 lety při sérii divokých sopečných erupcí. Dnes tvoří elegantní ostrov a oblíbený symbol města, kam se snadno dostanete trajektem z centra Aucklandu. Vyjděte na nevysoký vrchol (250 m), odkud budete mít skvělý výhled na město, a pak pokračujete podél pobřeží, kde odolné rostliny vytrvale usilují obsadit lávová pole. Překvapivě se na ostrově Rangitoto nachází největší les tvořený stromy železnec ztepilý (pohutukawa) v celé zemi.

 

Stezka Coromandel Walkway 

Odlehlý skalnatý výběžek poloostrova Coromandel Peninsula rozhodně stojí za čas a námahu, kterou vyžaduje se tam dostat, především pokud budete vnímat nádhernou scenérii na pobřežní trase Coromandel Walkway. Spojuje Stony Bay a Fletcher Bay a jedná se o 10 km dlouhou trasu, která zabere 3-4 hodin, s nezapomenutelnými výhledy na příhodně pojmenované ostrovy Sugar Loaf („Cukrová homole“), Pinnacles („Věžíčky“) a Great Barrier Island („Velký bariérový ostrov“). Na pěší pochod tam a zpátky je potřeba celý den, anebo si můžete objednat dopravu od společnosti Coromandel Discovery.

 Jeskyně světlušek ve Waitomo

Vysokohorský přechod Tongariro 

Horský přechod v NP Tongariro uprostřed vulkanické scenérie, kterou proslavila trilogie Pán prstenů, je často vychalován jako nejlepší jednodenní pěší trasa na Novém Zélandu a jedna z nejlepších na světě. A není divu, díky jeho typické měsíční krajině s kouřícími průduchy a tryskajícími prameny, zářivými jezery a mohutnými horskými hřebeny. Trasa dlouhá 20 km, která je velmi závislá na počasí, zabere 6—8 hodin chůze, zdatní pěší turisté k ní však mohou připojit ještě vedlejší výlet k téměř dokonalému kuželu hory Mt Ngauruhoe (Mt Doom – „Hora osudu“).

 

Z Medlands Beach do Anchorage 

Úsek Pobřežní trasy Abela Tasmana (Abel Tasman Coastal Track) dlouhý 11 km obsluhuje několik úseků rajských pláží, které jdou tvořeny zlatým pískem a omývány lesknoucím se mořem. Snadná trasa, která je spojuje, vede přes bujně zelený kapradinový pobřežní les v NP Abela Tasmana s řadou krásných vyhlídek. Dostanete se tam při skutečně krásné plavbě lodí a chůzi můžete zkombinovat s plavbou na kajaku. Další lákavou možností je zdržet se v idylickém Anchorage a podniknout vedlejší výlet ke kouzelnému Cleopatra’s Pool (Kleopatřině jezírku).

 

Okruh hora Robert (Mt Robert Circuit) 

Pokud je Vaším cílem zdolání horského vrcholku, trasa v NP Nelson Lakes („Nelsonova jezera“) je skvělým místem, kde můžete začít. Vede po klikatící se závratné stezce Pinchgut Track na horu Mt Robert, po většinu času s výhledem na krásné jezero Rotoiti (také jezero Arthur). Pokud Vám to čas a počasí dovolí, vynikající je vedlejší výlet po stezce přes pohoří Robert Ridge k jezeru Angelus, který Vás odmění horskými vyhlídkami do samého srdce parku. Zpátky se pak vydejte po mírnější stezce Paddy’s Track, čímž dokončíte okruh, který zabere 4-5hodin chůze.  

 

Trasa Sealy Tarns

Závratný terén NP Aoraki (Mt Cook), který je domovem více jak tři čtvrtin nejvyšších hor v zemi, je vhodnější spíše pro horolezce než pro pěší turisty. Řada stezek však nabízí možnost spatřit zdejší majestátní krajinu, přičemž všechny začínají od vynikajícího Návštěvnického centra parku. Doporučujeme trasu Sealy Tarns Track („Tulení jezera“), která sice zahrnuje náročný 2hodinový výstup, avšak výhledy do údolí Hooker Valley a na okolní vrcholky Vám přitom nabídnou dostatek atrakcí.

 

Trasa na Avalanche Peak 

Náročný okruh stoupá na vrchol Avalanche Peak (1833 m), který se dramaticky tyčí nad vesničkou a pensionem Arthur’s Pass („Artušův průsmyk“). Výhledy na okolní hory, údolí a ledovce v NP Arthur’s Pass Vás jistě uchvátí, na zvětralý vrcholek však bude potřeba výstup téměř 1100 m. Trasa je přístupná pouze v létě, zabere 6-8 hodin a je pouze určena pro odvážné a vytrvalé. Strmější trasa Avalanche Peak Track nabízí rychlejší výstup, zatímco sestup po trase Scotts Track je méně namáhavý na kolena.

 

Trasa Charming Creek Walkway 

Jedna z nejlepších jednodenních pěších tras na Západním pobřeží (West Coast) je Charming Creek Walkway, která je přístupná v každém počasí a vede podél staré železniční trati na dopravu uhlí vedoucí soutěskou řeky Ngakawau. Po celé délce trasy (která zabere asi 6 hodin tam a zpět) spatříte rezavé zbytky, tunely, visutý most, fascinující geologické formace a mohutné vodopády Mangatini Falls. Trasa je vynikající také pro jízdu na horském kole. Zeptejte se místních na dopravu, abyste se nemuseli vracet pěšky stejnou cestou.   

 

Trasa Key Summit 

Tato 3hodinová pěší trasa (tam a zpět) dává okusit trasu Routeburn Track, která nepochybně nabízí nejkrásnější výhledy ze všech novozélandských Nejlepších tras (Great Walks). Začíná u silnice Milford Sound Road, vytrvale stoupá za linii buše a do vysokohorské krajiny s horskými plesy, rašeliništi porostlými rašeliníkem, zakrslými buky a trnitým vřesovcem (dracophyllum). Hřebenová stezka nabízí panoramatický výhled na hory, údolí a vodopády v NP Fiordland; vše doplňují výkladové tabule, které vysvětlují, jak zdejší pozoruhodná krajina vznikla. 

Jak strávit zimu na Novém Zélandu