Hlavní turistické atrakce Jižní Koreje

Hlavní turistické atrakce Jižní Koreje 1

Jižní Korea nabízí vše, co si cestovatel může přát od turistické destinace v Asii. Má dlouhou fascinující historii, úžasnou kulturu, skvělé jídlo, přátelské lidi a vynikající turistickou infrastrukturu včetně nového systému rychlovlaků. Je to země kontrastů s mnoha turistickými atrakcemi, od prastarých buddhistických chrámů na kopci (jako je Bulguksa) až po supermoderní mrakodrapy v Soulu (např. Lotte World Tower). Také se zde nachází jedinečná atrakce, kterou je možné navštívit: demilitarizovaná zóna, země nikoho, jenž je součástí vojenské hranice mezi Severní a Jižní Koreou, které jsou technicky vzato stále ve válečném stavu. Zde se dozvíte o hlavních turistických atrakcích Jižní Koreje.

Palác Čchangdokkung

Z celkem pěti velkých paláců, které nechala dynastie Čoson (Joseon) v 15. století v Soulu postavit, byl palác Čchangdokkung vždy nejoblíbenějším královským sídlem, kde žil král se svojí rodinnou svůj každodenní život. Jedná se o komplex budov, z nichž každá sloužila jinému účelu: některé k ubytování, zatímco jiné např. jako knihovna, jídelna nebo jednací místnost. Nechte si nějaký čas na prohlídku 78 akrové palácové zahrady Huwon ležící za palácem, kde najdete zde spoustu stezek, zelených ploch, pagod, potoků a jezírek.

Adresa: 99 Yulgok-ro, Waryong-dong, Jongno-gu, Soul, Jižní Korea

 

Město Pusan

Věděli jste, že Jižní Korea má také své pláže? Pusan (Busan) je druhé největší město v zemi a jeho pobřeží je lemováno krásnými plážemi a letovisky. Kromě toho zde naleznete spoustu kultury a historie. Nenechte si ujít návštěvu chrámu Beomeosa a kulturní vesnice Gamcheon na svahu kopce. Gamcheon je vesnice v evropském stylu na skále nad mořem, jakási korejská verze řeckého Santorini. Milovníci mořských plodů by si neměli nechat ujít návštěvu trhu Jagalchi Market, což je největší komerční trh s rybami a dary moře v zemi. Část trhu je přístupná spotřebitelům a naleznete tu mnoho malých restaurací, které Vám připraví, co jste si koupili, takže to můžete sníst hned na místě.

 

Město Čondžu

Historické město Čondžu, kdysi duchovní metropole dynastie Čoson, je vzdálena asi 90 minut cesty vlakem od Soulu. Naleznete zde mnoho prastarých chrámů a svatyní, a také vesnici hanok. Tyto vesnice jsou k vidění v celé Jižní Koreji a jedná se o zachovalé okrsky tvořené historickými domy (hanok), které návštěvníkům umožňují poznat, jak vypadal život ve staré Koreji. Některé z domů jsou přístupné veřejnosti a nabízejí prohlídky, zatímco v jiných byla zbudována muzea, restaurace nebo ubytovací zařízení.

 

N Seoul Tower

Každý, kdo navštíví Soul, by měl také vystoupit na ikonickou vyhlídkovou věž N Seoul Tower. Díky její poloze na vrcholu hory plus výška věže samoté budete téměř 500 m nad mořem s městem pod sebou. Ale nechte si také nějaký čas na průzkum okolí hory. Okolí věže na vrcholu hory Namsan tvoří Namsan Park, který spravuje město. K dispozici jsou kilometry pěších stezek, po kterých se můžete vydat, to vše jen pár minut od centra Soulu. Dále je zde lanovka, která Vás odveze z města (zastavuje nedaleko Myeong-dong) až k věži na vrcholu. Odtud pak budete pokračovat do okolí pěšky. Až si projdete horu a svezete se lanovkou, vydejte se na prohlídku hanoku Namsan. Historické vesnice hanok představují rekonstrukci okrsků ve staré Koreji a v této naleznete pět zrenovovaných tradičních domů.

Adresa: 105 Namsangongwon-gil, Yongsan 2(i)ga-dong, Yongsan-gu, Soul

 

Tradiční vesnice hanok Bukchon

Hlavní turistické atrakce Jižní Koreje 2

Tradiční vesnice hanok, které můžete najít na několika místech v Soulu a v Jižní Koreji, jsou vlastně živá muzea. Jsou to zachované a zrenovované historické okrsky, některé na svém původním místě (např. Bukchon) a jiné nově vytvořené z tradičních korejských domů hanok přesunutých z jiných míst. Přitom návštěvníkům skýtají příležitost poznat, jak se žilo před staletími v hanoku a v Koreji vůbec. Naleznete zde maličké úzké uličky a poznáte korejskou kulturu, protože mnohé hanoky jsou zároveň muzeem nebo nabízejí ukázky různých aktivit. Některé z nich jsou soukromé domy a jiné nabízejí ubytování. Oblíbeným cílem turistům je hanok Bukchon, která se nachází v centru Soulu v okrsku mezi paláci Gyeongbokgung a Čchangdokkung.

 

Národní park Soraksan

Majestátní národní park, první v Koreji, nabízí hory, jezera, vodopády, potoky, a k tomu kilometry pěších stezek, které Vám umožní park blíže poznávat. Soraksan je známý svojí přírodní rozmanitosti: žije zde více jak 1500 různých druhů živočichů a přes 1000 druhů rostlin. V parku se nacházejí dva buddhistické chrámy: jeden z nich je znám jako Chrám stovky jezer kvůli mnoha jezírkům napájeným horskými potoky. Až Vás chození unaví, k dispozici je lanovka, která Vás odveze na horu Soraksan, odkud budet mít fantastické výhledy na hory a údolí. Ze Soulu se sem dostanete autobusem (4 hodiny) nebo autem (3 hodiny).

 

Demilitarizovaná zóna (DMZ)

DMZ je nepřístupné území mezi Severní a Jižní Koreou, které je přísně hlídané a zaminované. Tohle zvláštní místo je možné ho navštívit, ale jen při oficiální komentované prohlídce (které nabízí např. USO Korea). Území má šířku asi 4 km a formálně je označované jako Společný bezpečnostní prostor (JSA). Nejbližším městem je Pchanmundžom. Součástí prohlídek bývá návštěva severokorejského obchodu se suvenýry a velmi zvláštní konferenční vyjednávací místnosti Military Armistice Commission Conference Room, která leží přímo na demarkační linii. Návštěvníci tak mohou překročit hranici do Severní Koreje a přitom stále budou v téže místnosti na hranici. Kolem se nachází několik pozorovacích věží, parků a muzeí.

 

Korejské národní muzeum

Coby světová metropole má Soul spoustu muzeí. Největší je Korejské národní muzeum, které – tak jako mnoho jiných významných muzeí ve světě – není možné si prohlédnout při jediné návštěvě. Rozsáhlé sbírky zahrnují umění, archeologii a historii, které mají za úkol ukázat historii korejské kultury a vyprávět příběh korejského národa. Navštívit byste ho měli i v případě, že budete mít v Soulu jen omezené množství času. Sbírky jsou rozsáhlé a sahají více jak milion let do minulosti. Muzeum je fascinující především pro rodiny s dětmi, protože je zde široká škála expozic a exponátů: od nástrojů doby kamenné až po moderní díla korejských umělců.  

Adresa: 137 Seobinggo-ro, Seobinggo-dong, Yongsan-gu

 

Zábavní park Lotte World

Přímo v centru Soulu se nachází zábavní park, který je příjemným místem, kde můžete strávit den, a příležitostí se ponořit do korejské komerční kultury. Lotte World zahrnuje hotel, kinosály, lidové muzeum s tradičním představením, a také nabízí aktivity, jako je bruslení na ledu. Jeho návštěva potěší děti i dospělé: kromě obvyklých atrakcí je zde také spousta možností nakupování, umělecká dílna a kulturní představení. Naleznete zde velký krytý tematický park, a pak venkovní tematický park Magic Island. A pokud byste chtěli ještě větší venkovní tematický park, Everland je vzdálen asi 45 minut cesty od Soulu a je to jihokorejská verze Disneylandu.

Adresa: Songpa-gu, Jamsil 6(yuk)-dong, Olympic-ro, 300, Soul

Korejská kuchyně

Palác Gyeongbokgung

Velký palácový komplex Gyeongbokgung (Kjonbokkung), známý také jako Severní palác, prošel v průběhu času neuvěřitelnými bouřemi nepokojů a zvraty. Postaven byl v roce 1395 za vlády dynastie Čoson, která nechala v Soulu postavit celkem pět velkolepých paláců. Palác byl bombardován, zničen, několikrát znovu postaven, okupován Japonci (poprvé v roce 1592) a naposledy zrenovován v roce 1990. Nenechte si ujít návštěvu pavilonů Hyangwonjeong a Gyeonghoeru (Kjonbokkung) na jezeře, dvou zbývajících dochovaných staveb z doby dynastie Čoson. Areál paláce si můžete prohlédnout při komentované prohlídce. V areálu jsou také dvě muzea: Národní palácové muzeum a Národní lidové muzeum), která stojí za návštěvu.

Adresa: 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu, Soul

 

Mořský národní park Hallyeo

Krásný národní park Hallyeo (Hallyeohaesang) zahrnuje více jak 300 samostatných ostrůvků s dlouhým původním pobřežím. Na každém z nich najdete pěší stezky s pozoruhodnými výhledy na oceán a útesy s vyhlídkami. K dispozici je lanovka známá jako vyhlídková lanovka Hallyeosudo, jediná okružní lanovka tohoto typu v zemi. Její trasa je dlouhá 2,4 km a na vrchol se dostanete za 9 minut. Odměněni pak budete dalekými výhledy na krajinu a pobřeží, včetně (sporného) japonského ostrova Daemado (Tsushima). Park je vzdálen asi 1 hodinu cesty autobusem či autem z centra Soulu.

 

Chrám Bulguksa

Buddhistický chrám Bulguksa (Pulguksa) je mnohými považován za nejvýznamnější chrám v zemi, zatímco vláda ho oficiálně klasifikovala jako „Historické a scénické místo č. 1“. V chrámu se nachází sedm z národních pokladů země, posvátné pagody a sochy Buddhy. Stojí na svahu hory Tohamsan v Kjongdžu, dávné metropoli Koreje. Město je natolik historicky významné, že bývá nazýváno „muzeem bez stěn“ kvůli spoustě historických lokalit a chrámů. Kjongdžu leží asi 2 a půl hodiny cesty od Soulu, když pojedete rychlovlakem KTX.

Adresa: 15-1 Jinhyeon-dong, Kjongdžu , Gyeongsangbuk-do

 

Modrý dům

Modrý dům, který získal své jméno podle nápadných modrých střešních tašek na svých pavilonech a budovách, je něco jako americký Bílý dům: je sídlem korejského prezidenta. Silně zabezpečený komplex je rovněž sídlem některých korejských výkonných vládních úřadů a oficiálních míst setkávání. Komplex určitě stojí za návštěvu, protože Vám poskytne bližší pohled na moderní korejskou vládu a korejskou formální kulturu. Při své návštěvě uvidíte především konferenční místnosti a oficiální státní přijímací místnosti, kde jsou vítání zahraniční hodnostáři. K dispozici jsou prohlídky pro veřejnost trvající 1 hodinu, ale je potřeba zažádat předem online kvůli bezpečnostní prohlídce.

Adresa: 1 Sejongno, Jongno-gu, Soul

 

Ostrov Čedžu (Jeju)

Na vulkanický ostrov Čedžu (Jeju), což je velmi oblíbená destinace místních, se nejlépe dostanete letecky domácím letem ze Soulu (1 hodina). Ostrov se může chlubit krásnými plážemi, bohatou kulturou i historií. Nachází se zde nejvyšší jihokorejská hora, spící vulkán Halla-san, spolu s obřími lávovými tunely o délce mnoha kilometrů. Lávové tunely, které můžete navštívit, vznikly přirozeným způsobem ze ztuhlé lávy a mají velikost železničního tunelu. Nenechte si ujít pláž Jungmun Saekdal, kde spatříte proslulé ženy-potápěčky, které se volně volně potápějí (bez kyslíku) do hlubin, kde loví různé mořské živočichy. Tato tradice započala před staletími, kdy místní muži bývali dlouho pryč na rybářských lodích. Na ostrově se také nachází řada pěších stezek, termálních pramenů a léčebných spa.

 

Brána Gwanghwamun

Obrovská brána dříve tvořila vstup v hradbách, za kterými se nacházel palác Gyeongbokgung. Původně byla postavena spolu s palácem v 15. století, ale později byla mnohokrát zničena a znovu postavena. Naposled to bylo v roce 2010, kdy byla přesunuta zpět na své původní místo před palácem Gwanghwamun (Kwanghwamun) a zrenovována pomocí autentického materiálu. Předchozí renovace používaly beton a další ne-tradiční stavební metody, ale nová brána byla kompletně nově vytvořena původími technikami, včetně použití pouze místního dřeva a ručně vyrobených doplňků. U brány Gwanghwamun se denně mimo úterý koná ceremoniál střídání stráží (už od roku 1469), vždy v 10 a ve 14 hodin.

Adresa: 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu, Soul

 

Chrám Jingwansa

Prastarý chrámový komplex vzdálený asi 15 minut od centra Soulu nabízí zážitky z autentického buddhistického chrámu (včetně pobytových programů) a zároveň krásný národní park. Chrám, který byl původně na tomto místě zřízen kolem roku 1000 př.n.l., má několik programů pro návštěvníky, kde se mohou seznámit s buddhismem a poznat ho v praxi, stejně tak jako život mnichů. Můžete se přihlásit na program, který zahrnuje pobyt přes noc, nebo si zde jen dát jídlo (vegetariánské) a prohlédnout si budovy a svatyně. Nebo sem můžete přijít pouze za návštěvou Národního parku Bukhansan, v němž se chrám nachází, spolu s mnoha pěšími turistickými stezkami a třemi vrcholy. Kromě hor a lesů s jejich pozoruhodnou scenérií tu najdete také ruiny prastaré pevnosti.

Adresa: 73 Jingwan-gil, Jingwan-dong, Eunpyeong-gu, Soul

 

Itaewon, Soul

Je to turisticky orientovaná oblast s mnoha cizinci, plná obchodů se suvenýry a pouličního jídla, ale čtvrť Itaewon (Itaewondong) v Soulu je zároveň skvělé místo, kde se můžete odpoledne procházet. Zajímavá je především k večeru, kdy sem přicházejí také místní, aby si dali večeři a přitom pozorovali lidi kolem. Najdete zde energii, která definuje kosmopolitní velkoměsto, a zároveň oblíbené místo procházek pro místní. Můžete zde spatřit spoustu korejských rodin s dětmi i párů, které zde navštěvují obchody a restaurace. Pokud byste však chtěli okusit autentické korejské jídlo, tohle není to pravé místo; zato zde najdete mezinárodní jídlo, které jinak v Soulu není široce dostupné, např. italskou pizzu, burgery nebo barbecue v americkém stylu.

Akční nabídka ubytování zde