Poznejte temnou minulost Tallinnu na těchto 12 místech

Poznejte temnou minulost Tallinnu na těchto 12 místech 1

Procházky po krásném starém městě Tallinnu jsou úžasné, ale město také nabízí lekce odolnosti, ze kterých se můžeme všichni učit, pokud se podíváme jen trochu víc. V průběhu posledních desetiletí bylo Estonsko okupováno převážně Sovětským svazem a krátce také nacistickým Německem. Tallinn nabízí vzrušující příležitost poznat, jak lze překonávat národní utrpení, protože město rozkvetlo v dnešní rušné místo vyhledávané návštěvníky. Stačí chodit pěšky a párkrát se svézt tramvají, abyste se dozvěděli více o minulosti i současnosti města. 

 

Projděte se kolem padlých sovětských soch

V paláci/hradu Maarjamäe je umístěna nová pobočka Muzea estonské historie, avšak historie se neomezuje jen na vnitřní expozice. Za hlavní budovou najdete hřbitov soch ze sovětského období, které dnes představují muzejní expozici v různém stadiu chátrání. Kdysi byly všudypřítomnou připomínkou, kdo vládne Estonsku, které bylo k Sovětskému svazu připojeno v roce 1940, jen 22 let po vyhlášení své nezávislosti.

 

Připomeňte si minulost u Válečného památníku Maarjamäe

Podle odhadů přišlo za II. světové války o život 25 % Estonců ať už kvůli holokaustu, válečnému násilí nebo deportacím vedeným Sověty i Němci. V roce 1960 byl na místě vztyčen obelisk připomínající sovětské vojáky, kteří zahynuli v roce 1918 ve válce s Estonskem (která vedla k vyhlášení jeho nezávislosti). V roce 1975 bylo místo rozšířeno, aby připomínalo také vojáky Rudé armády padlé za II. světové války. Památník je skvělým příkladem sovětského monumentalismu.

Tip: nenechte si ujít ani návštěvu hřbitova německých vojáků, který se zde rovněž nachází.

 

Ponořte se do vězeňských cel KGB

Sovětská tajná policie KGB si zřídila své estonské ústředí v centru Tallinnu. V roce 1941 vybudovala v suterénu své budovy cely pro zadržování a vyslýchání vězňů. Budova dnes slouží jako připomínka někdejšího teroru. Cely je možné navštívit prostřednictvím Muzea okupace, které je zpřístupnilo jako expozici. Zbytek budovy dnes slouží jako soukromá sídla.

Tip: pro komentované prohlídky vězeňských cel je potřeba mít rezervaci předem.

 

Navštivte muzeum KGB v Hotelu Viru 

Poznejte temnou minulost Tallinnu na těchto 12 místech 2

Hotel Viru byl první výškovou budovou postavenou v Estonsku a otevřen byl v roce 1972 pro zahraniční návštěvníky. V 23. patře se tajně usadila KGB, aby sledovala hosty a také odposlouchávala proplouvající lodě a rádiové signály přicházející z finských Helsinek, které byly zachytávány anténou na střeše. Po pádu SSSR bylo patro zapečetěno na celá desetiletí předtím, než bylo otevřeno pro návštěvníky. Můžete zde vidět místnosti KGB tak, jako je odcházející důstojníci zanechali, což skýtá cenný pohled na sovětský aparát dohledu. K dispozici jsou prohlídky v angličtině a finštině, které je nutné si rezervovat předem.

  

Projděte se po okrsku ze sovětského období

Väike-Õismäe v západní části Tallinu je příkladem plánovaného sovětského okrsku. Betonové paneláky mají hodně daleko od půvabné architektury ve starém městě Tallinnu, ale podobné budovy představují významnou část bydlení v Estonsku a v dalších částech někdejšího Sovětského svazu. Na místě můžete poznat, jak vypadal typický sovětský okrsek (sídliště). Při pohledu z výšky tvoří Väike-Õismäe kruh kolem jezírka, což je ukázka estetiky sovětského městského plánování.

Tip: dostanete se tam autobusem č. 43 z Balti Jaam.

Památky socialistické a  brutalistické architektury v Evropě

Vylezte na tallinnskou televizní věž

Ráno 21. srpna 1991 po vyhlášení nezávislosti Estonska na SSSR se sovětská vojska pokusila obsadit tallinnskou televizní věž (úvodní foto). Tomu zabránili lidé bránící věž a její komunikaci s vnějším světem. Obránci znefunkčnili výtah, takže sovětská vojska musela jít nahoru pěšky, což poskytlo Estonsku čas navíc. Dnes se mohou návštěvníci podívat na vyhlídkovou plošinu věže. Je to nejvyšší stavba v Estonsku, takže skýtá působivý výhled: za jasného dne je možné vidět až do Finska.

 

Komplex Linnahall – prohlédněte si městské ruiny 

Poznejte temnou minulost Tallinnu na těchto 12 místech 3

Linnahall byl vybudován pro Letní olympiádu 1980 a původně se jmenoval Palác kultury a sportu V. I. Lenina. Dnes je to podivná, zchátralá budova, která je z velké části opuštěná, ačkoli má helipad a jedna z trajektových linek do Helsinek zde má kotviště. I přes zchátralý stav komplexu Linnahall se jedná o oblíbené místo pro trávení času a pozorování moře ze schodů a střechy pokrytých graffiti.

 

Přemýšlejte o konfliktu u bronzové sochy vojáka

Socha byla vytvořena na počest sovětských vojáků, kteří zahynuli za II. světové války, a byla nazvána Památník osvoboditelům Tallinnu. Pro některé Rusy v Estonsku představuje památník těch, kdo padli za války, avšak pro mnohé Estonce je symbolem sovětské okupace. V roce 2007 byla socha přemístěna z centra města na Hřbitov obranných sil, což zažehlo protesty, při kterých byl jeden člověk ubodán k smrti, a vedlo v následujících týdnech k odvetným kyberútokům proti Estonsku, které narušily bankovnictví, správu a média. Socha jako taková je připomínkou, která rozděluje kvůli tomu, co ještě nebylo zcela uloženo ke spánku.

 

Navštivte Náměstí Svobody

Náměstí Svobody (Vabaduse väljak), velkolepý prostor vedle starého města, je skvělé místo k návštěvě, ale nabízí mnohem více: náměstí je významným milníkem svobody Estonska. Sloup zakončený křížem připomíná boj Estonska o nezávislost v letech 1918-1920. V roce 1989 bylo náměstí částí Baltského řetězu, jednoho z největších aktů poklidného protestu: 23. srpna asi 2 miliony lidí od litevského Vilniusu přes Lotyšsko až do Tallinnu spojilo ruce na protest proti sovětské nadvládě. O 7 měsíců později byla Litva první pobaltský stát, který vyhlásil nezávislost na SSSR. Baltský řetěz má významné místo v historii a bývá připomínán dodnes.

Tip: dlaždici se stopami připomínající Baltský řetěz najdete, když vylezete na kopec za Vítězným sloupem Války za nezávislost. Kromě toho také budete mít skvělý výhled na Náměstí Svobody.

 

Poznejte stylovou stránku Tallinnu

Okrsek Kalamaja ležící severozápadně od starého města je skvělé místo k procházkám a tomu, abyste mohli poznat něco z života v obytné části Tallinnu. Některé z pěkných dřevěných budov jsou staré téměř 100 let; mnohé byly postaveny ve 20. a 30. letech 20. století pro dělníky. Název kalamaja, což znamená „rybárna“ naznačuje kořeny okrsku. Dnes je okrsek značně stylový a bývá považován za nejmódnější v Tallinnu.

Turistické atrakce Estonska

Inspirujte se v Kreativním městě Telliskivi

Na jižním výběžku Kalamaji na hranici se starým městem leží starý tovární komplex, ve kterém je dnes umístěno Kreativní město Telliskivi — mikrokosmos proměny Tallinnu ze sovětského šedivého na nezávislý pestrý. Kromě skvělého streetartu kreativní centrum zahrnuje restaurace, galerie umění, designérské obchody, divadlo, kanceláře neziskovek, ateliéry a další. Budete-li hledat suvenýry nebo dárky, je to jedinečné místo, kde najdete originální a stylové věci. V kreativním centru se koná asi 600 akcí ročně, takže návštěvníci by se měli podívat do kalendáře akcí.

Tip: v sobotu v komplexu probíhá velký bleší trh.

 

Nakupujte v tržnici Balti Jaama Turg

Nedávno zrenovovaná tržnice nacházející se hned u nádraží je působištěm více jak 300 obchodníků prodávajících vše od jídla až po starožitnosti. Tržnice byla otevřena v roce 1993 a nějaký čas měla pochybnou pověst v nově kapitalistické zemi. Tržnice si uchovala zchátralý dojem až do své rekonstrukce, po níž byla znovu otevřena v roce 2017. Dnes má moderního ducha, ale minulost zcela nevymizela, protože většina dřívější budovy byla zachována. Tržnice je skvělým příkladem toho, jak se Tallinnu podařilo pamatovat na minulost a zároveň přijat přítomnost i budoucnost, takže ji rádi navštěvují místní i turisté.

Akční nabídka ubytování: