Čeští kritici ocenili slovenský film Špína

Čeští kritici ocenili slovenský film Špína 1

Ceny české filmové kritiky ovládl příběh o studentce znásilněné vlastním učitelem.

PRAHA. Ceny české filmové kritiky, které se udělovaly v sobotu večer v pražském Divadle Archa, ovládl slovenský příběh o studentce znásilněné vlastním učitelem Špína.

Dílo, které vzniklo v Slovensko-české koprodukci získalo trofej za nejlepší loňský film a jeho režisérka Tereza Nvotová (30) si odnesla cenu v kategorii objev roku 2017. Film tak proměnil dvě nominace z celkového počtu šest.

Informovaly o tom zpravodajské servery Novinky.cz a iDNES.cz

Dvě sošky si ze slavnostního večera odnesli i tvůrci české tragikomedie Bába z ledu, a to za nejlepší scénář (Bohdan Sláma) a za nejlepší ženský herecký výkon (Zuzana Kronerová). Slovenská herečka ztvárnila ve filmu starší vdovu, která díky otužování a plavání v ledové vodě znovu pozná nezávislost a štěstí.

Cenu za režii si převzal Václav Kadrnka za spirituální film Křižáček, který zobrazuje příběh otce, který hledá syna. V roli otce se představil Karel Roden, který byl za ni nominován v mužské kategorii. Avšak oceněn byl za svou druhou nominaci, a to za mužský herecký výkon v biografickém dramatu Masaryk od režiséra Julia Ševčíka.

Další Slovensko-česká koprodukce zobrazující portrét populárního zpěváka s názvem Richard Müller: nepoznaných získala ocenění za nejlepší dokument. Režíroval ho Miro Remo.

O cenách rozhodlo 49 novinářů ze Sdružení české filmové kritiky. Česká filmová a televizní akademie vyhlásí své České lvy 10. března.