Chcete přestat s kouřením? Nebude to snadné, ale poradíme vám

Chcete přestat s kouřením? Nebude to snadné, ale poradíme vám 1

Závislost na cigaretách je jedním z nejčastějších neduhů, které ničí lidstvo. Rozum i nápisy na krabičkách vám připomínají, že kouření je zdraví škodlivé, ale co s tím, když si cigarety získaly místo ve vašem životě? Skoncujte s nimi. Potrvá to dlouho a bude to náročné, ale stojí to za to.

Plánujte
Nějak jste se naučili kouřit a nějak se musíte naučit i skončit s kouřením – vytvořte si plán. Vytyčte si datum, kdy začne váš život bez cigaret, nedávejte si ho hned na zítra, dopřejte si čas. Počítejte s tím, že nějakou tu chvíli bude trvat, než se zcela vzdáte tabáku.

Nejdříve si všímejte, kdy na vás jde chuť na cigaretu. Hned ráno? Dejte si rozcvičku. V autě? Dejte si před jízdou žvýkačku. Po večeři? Jděte se raději projít. Když nahradíte kouření jinou aktivitou, omezíte počet cigaret a plynule se zbavíte závislosti.

&nbsp
smoking

Najděte si oporu
Je jasné, že proces odvykání je hlavně na Vás, ale je nezbytné, aby vás v rozhodnutí skoncovat s cigaretami, vaše okolí podporovalo. Požádejte kolegy, aby vás nevolali na „fajčpauzu“, aby vás kamarádi u piva nenabízeli cigaretou. A s partnerkou se dohodněte na metodě, že vždy, když dostanete chuť na cigaretu a odoláte, dostanete od ní lechtivou odměnu.

Šetřete na terapii
Asi první, čím budete chtít nahradit cigarety, budou nikotinové náplasti a žvýkačky. A první, co Vás na nich překvapí bude vysoká cena. Pomyslíte si: „Vždyť za takovou sumu mám několik krabiček cigaret!“ Nenechte se však odradit, spíše než zamíříte do nejbližší trafiky, pořádně se rozhlédněte v lékárně a najděte „neznačkové“ odvykací prostředky, které mohou být io polovinu levnější než originální.

Možná vám pomůže i zaměstnavatel Pokud pracujete ve firmě, která se stará o své pracovníky, možná objevíte v nabídce zaměstnaneckých benefitů i program na odvykání kouření. Pokud nic takového zatím váš zaměstnavatel nenabízí, zkuste to navrhnout personálnímu oddělení.