Přírodní parky a monumenty Arizony

Přírodní parky a monumenty Arizony 1

Je snadné si myslet, že Arizonu tvoří jen poušť. Když ale navštívíte zdejší národní parky a monumenty, zjistíte, že je zde mnoho co poznávat, ať už se jedná o túry mezi fosilizovanými stromy nebo pozorování kondorů na skalách. Národní park Grand Canyon nabízí také husté lesy, zatímco Národní park Petrified Forest travnaté pláně, které na jaře pokryjí květiny. V národních parcích Arizony se také můžete seznámit s historickým a kulturním významem lokalit při formování tohoto státu amerického Jihozápadu. Abyste poznali rozmanitost Arizony, navštivte následujících pět národních parků a monumentů.

Arizona – Amerika ve své ikonické podobě

Národní park Velký kaňon

Divy Národního parku Grand Canyon Vás snadno pohltí. Park, který zabírá více jak 1,2 mil. akrů, zahrnuje Jižní okraj (otevřený po celý rok) a Severní okraj (zavřený od poloviny října do poloviny května), které leží 338 km od sebe. Pokud nebudete chtít cestovat vlastním autem, rezervujte si místo v sezónním autobuse Trans Canyon Shuttle. Rušnější Jižní okraj nabízí snadný přístup k panoramatickým výhledům, zpevněným stezkám kolem okraje kaňonu a túrám např. po stezce Bright Angel Trail, která se klikatí kolem řeky Colorado a historického Phantom Ranch 2* u základny kaňonu. Pokud budete mít málo času, vydejte se bezplatným autobusem (soukromá vozidla mají v létě omezený vstup) k hlavním pamětihodnostem, jako je muzeum geologie a vyhlídka Yaki Point. Navštivte Hopi House z roku 1905, který navrhla architektka Mary Colter;  spatříte zde muzejní artefakty a můžete si zakoupit autentické domorodé umění a řemeslné výrobky, jako jsou koberce Navahů. Na východním okraji Jižního okraje stojí další stavba od Mary Colter, která stojí za návštěvu: rozhledna Desert View Watchtower z roku 1932, rovněž vytvořená podle architektury domorodých Pueblanů. Severní okraj Velkého kaňonu, který leží v nadmořské výšce 2438 m, nabízí klidnější tempo, silnice s výhledem a stezky vedoucí k piktografům a dramatickým západům slunce. Projít se můžete při okružní túře dlouhé 2,2 km k vyhlídce Coconino Overlook nebo po obtížnější Redwall Trail; jedná se o okružní stezku dlouhou 8,4 km, která houževnaté turisty odmění výhledy na kolosální vápencové skály. A pokud budete chtít poznat jiný aspekt parku, vydejte se na koni mezi borovice v Národním lese Kaibab.

Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu

Národní park Saguaro

Jedním ze symbolů Arizony, který pozná okamžitě každý, je mohutný kaktus saguaro. Tito obři mají průměrný věk 125 let (a „ruce“ jim narostou až asi v 60 letech), mohou dosáhnout výšky 15 m a hmotnosti 8 tun. Nejlepší místo, kde si můžete prohlédnout tento chráněný druh, který roste jen v Sonorské poušti, je Národní park Saguaro. Park se dělí na východní část Rincon Mountain a západní část Tucson Mountains, zatímco město Tucson leží přímo uprostřed. Kromě kaktusů saguaro zde roste více jak 25 dalších druhů kaktusů; když se sem vydáte v době od dubna do června, uvidíte je kvést. Na západní straně parku vede okružní zpevněná silnice Cactus Forest Drive fantastickou surrealistickou krajinou, napojují se na ni pěší stezky a nabízí místa pro pikniky. U Cactus Forest Trail uvidíte pece na pálení vápna staré asi sto let, a pak pokračujte po silnici hlouběji do parku ke stezce Signal Hill Trail. Strmá trasa dlouhá jen 322 m vede k petroglyfům, které vyvořili dávní Indiáni Hohokam v 13. a 14. století. Dávejte také pozor, jestli nezahlédnete pouštní želvu nebo korovce (největší ještěrku v USA). Na východní straně parku dominují krajině mladší kaktusy saguaro. Po stezce Freeman Homestead Trail (1,6 km) se vydejte ke starým základům sídla a možná zahlédnete také výra velkého ve skalách nad Vámi. Ve vyšších nadmořských výškách kaktusů ubývá a nahrazují je dubovo-borovicové lesy v pohoří Rincon Mountains. To je součástí Madrean Sky Islands, zalesněných pouštních „ostrovů“, kde žije na 6000 druhů rostlin, což je druhá největší biodiverzita po amazonském deštném pralese.

 

Národní park Zkamenělý les

Přírodní parky a monumenty Arizony 2

I když slova „pustina“ a „zkamenělý“ evokují drsnou krajinu bez života, Národní park Petrified Forest („Zkamenělý les“) je krásný a zároveň oplývá hojností.  Nachází se asi 177 km východně od města Flagstaff a přezdívá se mu také „Malovaná poušť“; zdejší pustiny a zkamenělé stromy (největší koncentrace na světě) jsou tvořený pásy modré, bílé a purpurové díky křemenu a oxidům manganu. Více jak 50 000 akrů zabírá divočina, především prérie a polopusté travnaté pláně. Když se sem vydáte brzy ráno, můžete pozorovat zdejší živočichy, od jezevců a rysů po fenky a dikobrazy; navíc chladnější rána jsou vhodnější doba pro pěší túry. Prohlédněte si zkamenělé stromy a krystalizované dřevo u stezky Crystal Forest Trail dlouhé asi 1,2 km, nebo stezky Blue Forest Trail (4,8 km). Podívejte se také na expozice parku s fosiliemi starými více jak 200 milionů let a navštivte Agate House; pueblo s 8 místnostmi bylo domovem původních pueblových Indiánů v letech 1050-1300. Stavba byla vybudována blízko zemědělských polí a nalezišť zkamenělého dřeva, z něhož vyráběli nástroje, jako jsou nože a škrabky. Modernější příklady architektury a umění nabízí komplex budov Painted Desert Inn z roku 1940. Původní budova byla kdysi vybudována ze zkamenělého dřeva a upravena ve stylu Pueblo Revival pod vedením architektky Mary Colter (která navrhla také Hopi House a Desert View Watchtower v NP Grand Canyon). K vidění jsou zde původní nástěnné malby od Hopiů a velký petroglyf americké pumy.

 

Národní monument Vermilion Cliffs

Přírodní parky a monumenty Arizony 3
Wave

Mezi Severním okrajem Velkého kaňonu a hranicí státu Utah leží Národní monument Vermilion Cliffs o rozloze 280 000 akrů, včetně Marble Canyon („Mramorového kaňonu“). Naleznete zde osamělé pusté stolové skalní věže (butte), kaňony a skály tyčící se do výšky od 945 m do 2164 m. Je ale potřeba plánovat předem: mnoho oblastí v tomto národním parku vyžaduje povolení jak pro táboření, tak pro pěší túry. Vyhledávanou oblastí je Coyote Buttes North, kde se nachází skalní útvar Wave („Vlna“) ze zkroucených pískovcových vrstev. Dostanete se sem při okružní pěší túře dlouhé téměř 10 km, navíc zde není žádná stezka, takže je nutné mít s sebou vlastní navigaci (GPS, kompas, mapu). Ne vše ale vyžaduje pěší průzkum. Státní silnice 89A prochází kolem několika vyhlídek a napojuje se na silnici House Rock Valley Road. Necelých 5 km odtud po nezpevněné cestě je vyhlídka Vermilion Cliffs Condor Release Viewing Site. Zde můžete pozorovat ohrožené kondory kalifornské, jak Vám krouží nad hlavou nebo nad skalami; šmouhy bílého trusu (guana) označují jejich místa hnízdění. Každoročně čtvrtou sobotu v září bývají kondoři vypuštění z vrcholu skal.

 

Národní monument Montezuma Castle

Národní monument Montezuma Castle („Montezumův hrad“) je sice poměrně malý, ale jeho historie sahá daleko. Nachází se v údolí řeky Verde 40 km jižně od města Sedona a byl zřízen v roce 1906 na ochranu domorodé kultury. Kompaktní lokalita působí téměř jako dioráma dávné vesnice, kterou postavili Indiáni Sinagua, jenž údolí obývali už kolem roku 650 n.l.. Krátká stezka lemovaná platany a mimózami vede k vápencové skále, kde uvidíte budovy s 20 místnostmi (kterou nejspíš obývalo několik rodin, podobně jako nájemní dům). „Hrad“ zbudovali Indiáni Sinagua kolem roku 1050 n.l. a představuje dobře zachovalý příklad architektonické geniality. Umístění místností v jižním útesu pomáhá regulovat teplotu v létě i v zimě. Díky své vyvýšené poloze skýtá ochranu před každoročními záplavami Beaver Creek, a také funguje jako vyhlídka. Když pojedete autem asi 18 km na sever, dostanete se k závrtu Montezuma Well („Montezumově studni“), která je součástí národního parku/monumentu. Skalní obydlí spolu s vápencovým závrtem a zavlažovacími kanály jsou charakteristické pro prehistorické obyvatele této oblasti, kteří zde žili už od roku 11 000 př.n.l.. Voda ve „studni“ (s šířkou 118 m) má vysoký obsah arzenu a dalších chemikálií, ale přitom představuje domov pro endemické živočišné druhy, jako jsou splešťule, hlemýždi, bahenní želvy a pijavice.

Kam zmizel indiánský kmen Anasaziů?