Jak zastavit krvácení z nosu?

Jak zastavit krvácení z nosu? 1

Zaklonění hlavy je chyba.
Drtivá většina populace řeší krvácení z nosu zakloněním hlavy. Tento postup je neúčinný a navíc může být i nebezpečný. Lékaři varují, že tímto způsobem si můžeme nadělat mnohem větší problémy.

Když krev stéká z nosní dutiny po zadní stěně hrdla, dostává se až do žaludku, který ji neumí strávit a to způsobuje nevolnost, případně i zvracení. Kromě toho, při zakloněné hlavě může krev z nosu ucpat dýchací cesty a vyvolat dušení. Je zde i riziko, že krev kontaminovaná bakteriemi z hrdla může způsobit zánět plic.

Jak tedy zastavovat krvácení z nosu? Nos jemně stlačte prsty v měkké oblasti, vyvinete tím tlak na krvácející cévy v chřípí a umožníte aby se zacelily co nejdříve. Pak hlavu předkloňte. Krev bude moci vytéct přes nozdry ven. Můžete ji zachytit do kapesníku nebo tamponu. Pravdy a mýty o první pomoci:

Studený obklad krev nezastaví. Nemusíte se bát použít i nosní sprej na uvolnění dýchacích cest. Stříkněte si ho ještě předtím, než si nos stisknete. Sprej urychlí zastavení krvácení, neboť stáhne cévy v nose. Běžné krvácení z nosu by mělo přestat do 15 minut. Ale pokud vám krev z nosu teče často a i déle než 20 minut, měli byste co nejdříve navštívit otorinolaryngologa, který vám pomůže.