Co dělat a nedělat při návštěvě Islandu

Co dělat a nedělat při návštěvě Islandu 1

Počet návštěvníků nevelkého, ale mimořádně krásného ostrova, prudce narůstá, a zprávy na Islandu jsou plné příběhů o turistech, kteří se dostali do nesnází. Když dělají cizinci něco nesprávně, může to být záležitost etikety, poškozování zdejšího čistého životního prostředí, ale také to může ohrožovat život návštěvníků i záchranářů, kteří se jim vydají na pomoc.Zde uvádíme tipy, jak se vyhnout společenským trapasům, chovat se zodpovědně k životnímu prostředí a bezpečně si užít skvělou návštěvu Islandu.

 

Seznamte se s Vaším vlivem na přírodu Islandu

Island má pouze asi 320 000 obyvatel. Než sem začali hromadně mířit turisté (dnes je to asi milion ročně), většina zajímavých míst na Islandu, od hřmícího vodopádu Skógafoss a čedičové pláže Reynisfjara až po divoké vnitrozemí s horami Landmannalaugar a Þórsmörk, nepotřebovala velká žádná parkoviště, bezpečnostní tabule nebo houfy správců. Hlavní záležitostí Islandu je dnes rozvoj infrastruktury, která bude postačovat novým návštěvníkům, a přitom uchovat neporušený stav zdejší jedinečné a fantastické krajiny.

 

Řiďte se zdravým selským rozumem

Je možné spatřit turisty procházející se po ledovci Sólheimajökull  v botaskách a v lehké bundě. Do potíží se také dostala rodina, která se snažila přejet přes ledovec Langjökull  v malém sportovním vozidle SUV nebo teenager, který skočil do vody o teplotě 2 °C v Národním parku Þingvellir; a také turista, kterého spláchly vlny na černé písečné pláži Djúpalónssandur. Přestože je pozoruhodný terén Islandu riskantní, často nenajdete žádné zábradlí u okrajů útesů a skal ani provazy kolem vodopádů. Islanďané totiž nechtějí kazit krásu přírody tak samozřejmými věcmi a počítají s tím, že lidé mají rozum. A pokud už uvidíte nápisy či bariéry, určitě věnujte jim pozornost.

 

Neberte počasí na lehkou váhu

Na oblíbených místech můžete spatřit autobusové zájezdy a davy návštěvníků, ale počasí na Islandu je velmi proměnlivé a nevyzpytatelné bez ohledu na to, kde právě jste. Slunečný den se může rychle změnit v příval sněhu, přičemž riziko je ještě vyšší, když se vydáte do skutečné divočiny. Nikdy proto počasí nepodceňujte a sledujte předpovědi islandské meteorologické služby Met Office.

Poznejte nejkrásnější místa na Islandu 

Vhodně se oblékejte a vezměte si s sebou kvalitní výstroj

Jak si užít skvělou dovolenou na Islandu? Buďte chytří a opatrní. Vezměte si dobré mapy (k dostání jsou v Reykjavíku např. v knihkupectví Mál og Menning), odpovídající výstroj, a pak samozřejmě zdravý selský rozum. Prostudujte si dobrý seznam potřeb a instrukce pro pěší turistiku a pro chladné počasí. Pokud nebudete mít přístup do auta či budovy, bude Vám stačit na udržení tepla a sucha to, co máte na sobě? Na pěší turistiku se nenosí džíny, na ledovce se nešplhá bez odpovídajícího doprovodu; nesnažte se ani přebrodit řeku v malém voze a nekempujte bez pevných kvalitních a nepromokavých stanů. Pak už můžete jen relaxovat a užívat si bez obav okolních krás. Když budete dobře připravení, otevřou se před Vámi velké oblasti divočiny, jako je krásná Přírodní rezervace Hornstrandir na poloostrově Westfjords známá svými polárními liškami, pozoruhodnými útesy, kde hnízdí ptáci, a pěší turistikou a kempováním v neporušené přírodě. Pokud budete mít na Islandu nějaké další požadavky, v Reykjavíku je dostatek dodavatelů, kde si můžete výstroj pronajat či zakoupit; patří k nim např. Fjallakofinn a Gangleri Outfitters.

Co dělat a nedělat při návštěvě Islandu 2

Plánujte dopředu

Mít k dispozici vlastní vozidlo je na Islandu obrovská výhoda: můžete projíždět zdejší fantastickou krajinou svým tempem. Vždy se ale nejprve připravte, než vyrazíte: zjistěte si dobu cesty a stav silnic u Islandské správy silnic, předpověď počasí, záležitosti bezpečnosti, a – pokud budete podnikat pěší túru – stav pěší stezky a související požadavky. Zeptejte se místních na různá rizika a záludnosti těchto míst a dobře poslouchejte. Naplánujte si rozvrh, který je pro Vás realistický; jistě nechcete uvíznout na svahu kopce v mlze či plískanici, ať už pěšky nebo autem, bez jídla, vody a bezradní, jak se dostat zpátky do civilizace…

SaveTravel.is jsou stránky islandských záchranářů ICE-SAR s upozorněními pro cestování, počasím a informacemi, s aplikací pro smartphony (která je užitečná při mimořádných událostech) a postupy pro sestavování cestovního plánu.

Dalším dobrým zdrojem informací je Ferðafélag Íslands (Islandská turistická asociace), která provozuje řadu chat, tábořišť a stezek pro pěší turistiku.

Island z koňského sedla 

Pokud budete řídit auto, držte se silnic…

Seznamte se s tím, které silnice jsou přístupné pro typ vozidla, které máte. Mimo hlavní Okružní trasu (Trasa 1) sahají zpevněné či štěrkové silnice do většiny sídel, dokud se nedostanete k F Road, což jsou hrbolaté cesty sjízdné pouze vozidly 4WD. Cesty F Road jsou pro malá auta skutečně nebezpečné, a pokud byste po nich cestovali pronajatým vozidlem 2WD, anuluje se pojištění. Řiďte za dobrých povětrnostních podmínek, pronajměte si vozidlo 4WD, anebo se vydejte na výlet autobusem 4WD či super jeepem. Stejně nebezpečné je snažit se překročit řeku ve voze 2WD nebo 4WD  s nízkou světlou výškou.

 

… a nejezděte nikdy v terénu

Nikdy nejezděte vozidlem mimo silnice (off road). Je to ilegální a mimořádně se tím poškozuje křehké životní prostředí ostrova. Na některých místech zůstaly koleje po bezohledných řidičích, které pak lákají další návštěvníky, aby udělali totéž… I v případě, že máte vozidlo 4WD, se držte pouze vyznačených silnic.

 

Vydejte se na výlet

Islandští turističtí operátoři jsou profesionální a dobře obeznámení, takže Vás mohou dopravit do nitra drsné krajiny super jeepem, obojživelným autobusem, sněhovým skútrem (snowmobile), helikoptérou atd.. Při takovém výletě s průvodcem získáte přehled a budete mít doprovod v nebezpečné krajině, kam byste se neměli vydávat sami.

 

Zodpovědné cestování s ohledem na ekologii

Pamatujte na základy zodpovědného chování v přírodě: neodhazujte odpadky, snažte se nezanechávat stopy a zanechat místa v lepším stavu, než jste je nalezli, a také chránit divoce žijící živočichy a rostlinstvo. To platí pro oblíbená místa, např. kolem Zlatého okruhu, ale také pro divoké vnitrozemí, kde budete jen Vy, ledovce a sopky. Podívejte se na stránky Nature.is, kde naleznete další tipy pro ekologické cestování na Islandu.

Island s omezeným rozpočtem 

Projevujte Islanďanům úctu

Islanďané jsou obecně houževnatí, mají otevřenou mysl a suchý, ale živý smysl pro humor. Obvykle umí výborně anglicky, rádi si s turisty popovídají nebo jim doporučí místa, kam se mají vydat. K získání jejich náklonnosti a příležitostem pro navázání kontaktů Vám nejvíce pomůže, když budete respektovat místní etiketu a zákony (a také nenaříkat na počasí nebo na to, jak obtížné je dostat se ke zdejším přírodním krásám).

 

Počítejte se zouváním se

Islanďané se často doma vyzouvají, vezměte si proto s sebou pantofle či jiné přezůvky. 

 

Nebojte se pít vodu z kohoutku

Voda z kohoutku je čistá a výborná; Islanďané se na Vás budou dívat divně, pokud si řeknete o balenou vodu v láhvi.

 

Buďte kreativní a smějte se

Islanďané mají široký záběr zájmů; snad polovina z nich hraje v kapele nebo se věnuje nějakému umění či řemeslu. Jsou zvyklí myslet ve velkém a bavit se, proto se snažte být jako oni.

 

Před ponořením se do termálního bazénu se vždy nejprve osprchujte a umyjte mýdlem

Součástí jedinečné vulkanické krajiny Islandu jsou úžasné přírodní horké prameny, které naleznete v centru měst i na okrajích fjordů. Prakticky národní zábavou je vydat se do místního termálního bazénu/jezírka, relaxovat a povídat si. Přitom je ale naprosto zásadní a povinná hygiena, kdy etiketa přikazuje se nejprve důkladně umýt mýdlem a obléct si si plavky před vstupem do termální vody. Většina bazénů není nijak chemické ošetřená, takže čistota hraje zásadní roli. Ať už navštívíte proslulou Modrou lagunu nebo odlehlou lokalitu Krossneslaug, nejrychleji byste Islanďany znechutili, kdybyste skočili do vody neumytí. Také je potřeba si sundat boty a uložit je do regálu/police, pokud budete mít k dispozici šatnu.