Co dělat v jihokorejském Soulu

Co dělat v jihokorejském Soulu 1

Soul má 25 okrsků, každý s vlastním charakterem a tvořící vzkvétající velkoměsto, které žije 24 hodin denně a je vizí minulosti i budoucnosti zároveň. Od vynikajícího pouličního jídla přes zážitky spojené s korejským popem až po historické královské paláce a špičkovou architekturu, jihokorejská metropole nabízí spoustu atrakcí a aktivit. Zde uvádíme hlavní zážitky ze Soulu.

 

Tržnice Gwangjang Market, restaurace a jídlo v Soulu

Na vrcholu zájmu většiny návštěvníků Soulu bývá jeho proslulé vynikající jídlo a rozmanitá kulinářská scéna. Vydejte se tam, co zaměstnanci z kanceláří mířící v poledne do podzemních food courtů na neformální oběd s pokrmy, jako je bibimbap, miska horké rýže, zelenina, vejce a chili pasta. Večeři si pak dejte v podniku „kuře a pivo“, kde se podává smažené nebo na ohni pečené kuře spolu s čerstvě připraveným nurungji (křupavá opečená rýže) nebo korejský gril (BBQ). S prázdným žaludkem jděte do restaurace typu Gogi-jip, kde se nejlepší kousky hovězího či vepřového připravují přímo na stole, spolu s téměř nekonečným přísunem příloh na malých talířcích. Pokud byste si potřebovali dát v noci svačinku, jděte za nosem ke stánkům s pouličním jídlem v tržnici Gwangjang Market. Dušené vepřové nožičky a rypáčky, kimbap (rýže, zelenina a šunka zabalené s rýží do kusů mořské řasy) a bindaetteok (křupavé palačinky z drcených fazolí mungo a zeleniny smažené na pánvi) se zapíjejí hojným množstvím korejských alkoholických nápojů  makgeolli a soju.

 

Bukchon Hanok Village

Ve městě se špičkovou technologií 21. století, kde je normou bydlet v bytě, vyniká okrsek Bukchon Hanok Village (úvodní foto) jako svědectví o době řemeslného umu, kdy obyvatelé města žili ve vesnici hanok s dřevěnými domy s půvabně obloženými střechami a s vnitřními zahradami. Můžete se toulat ve zdejším labyrintu ulic vmáčknutém mezi dvěma paláci a stoupajícím k úbočí hory Bukaksan. Těšte se výhledy a při cestě se zastavte a nahlédněte do čajovny, kavárny, galerie umění, obchodu s řemeslnými výrobky nebo malého soukromého muzea.

 

Říčka Cheong-gye-cheon

Co dělat v jihokorejském Soulu 2

Když byla zbourána vyvýšená dálnice, při kopání byl objeven dlouho pohřbený potok. Díky němu se změnilo centrum Soulu, kde vznikl nábřežní park a pěší trasa, která představuje klidné útočiště z okolního komerčního ruchu a povyku. Na březích jsou rozmístěna díla veřejného umění a koná se řada akcí, včetně pozoruhodného festivalu luceren v listopadu, kdy jsou tisíce svítících skulptur z pomalovaného papíru vypuštěny na vodu. Dále zde najdete muzeum, kde se můžete dozvědět o historii Cheong-gye-cheon.

 

Navštivte korejské lázně

Jižní Korea má špičkový wellness a kosmetický průmysl, takže luxusní kosmetické spa (K-Beauty) najdete po celém Soulu. Nic se však nevyrovná zážitku z návštěvy mohutného komplexu lázní a sauny (jjimjil-bang), jako je Dragon Hill Spa, kde se můžete drhnout, potit, třást, koupat a odpočívat v řadě léčebných místností. Pamatujte však na to, že v částech pro koupání se přísně vyžaduje nahota a oddělenost podle pohlaví.

 Hlavní turistické atrakce Jižní Koreje 

Palác Kjongbokkung (Gyeongbokgung)

Gyeongbokgung, který byl poprvé postaven v roce 1395, byl hlavním královským palácem dynastie Čoson. Jeho zničení, nové postavení a obnova vypráví příběh korejské historie následujících staletí. Můžete pozorovat ceremoniál střídání stráží u hlavní brány Gwanghwamun a pak si nechat alespoň půl dne na prohlídku komplexu, který zahrnuje několik muzeí, okrasné zahrady a některé z nejvelkolepějších architektonických památek Soulu. Podívejte se, jaké bezplatné prohlídky v angličtině jsou k dispozici, nebo se prostě jen tak kochejte působivou architekturou.

 

Palác Changdeokgung

Changdeokgung („Palác příkladné ctnosti“) byl vybudován na počátku 15. století jako sekundární palác ke Gyeongbokgungu. Dnes ho tato památka na seznamu UNESCO předčí svojí krásou a půvabem částečně proto, že v mnoha z jeho budov žili členové korejské královské/císařské rodiny až do 20. století. Nejpůvabnější část představuje „tajná zahrada“ Huwon, královský zahradní ráj.

 

Brána Dongdaemun

Historický a současný Soul stojí vedle sebe v tomto věčně rušném a rozsáhlém tržním prostoru. Díky renovaci dnes východní brána města, Heunginjimun (také Dongdaemun), vypadá skvěle. Byly odkryty úseky městských hradeb Soulu, které brána kdysi spojovala, a ty dnes tvoří součást Historického a kulturního parku Dongdaemun. Za nimi se zvedá moderní stříbřitá stavba Dongdaemun Design Plaza and Park od Zahy Hadid, architektonická atrakce 21. století obsahující galerie, prostory pro konání akcí a obchody.

 

Hora Namsan a věž N Seoul Tower

Namsan, jeden z nejcharakterističtějších prvků Soulu, se nachází v chráněném přírodním parku o rozloze 109 ha a korunuje ho věž N Seoul Tower; ze čtyř hor, které shlížejí na město, se nachází nejblíže jeho středu. Místní lidé sem chodí cvičit kvůli chladnějšímu a lepšímu vzduchu a na vrchol vedou pěší turistické stezky včetně jedné, která vede po linii starých hradeb města Soulu. Vrchol samotný je velmi komerčně orientovaný, ale přesto stojí za návštěvu, abyste mohli obdivovat výhled, a také se podívat na spousty popsaných „zámků lásky“ zdobících zábradlí.

 

Lotus Lantern Festival  

Co dělat v jihokorejském Soulu 3

Jedna z nejpozoruhodnějších akcí v Soulu, která stojí za to, abyste jí přizpůsobili svůj program, je Lotus Lantern Festival (Yeondeunghoe), který se koná v květnu na oslavu Buddhových narozenin (8. května 2022, 26. května 2023, 15. května 2024). Po celé týdny jsou v tomto období chrámy ověšeny stovkami duhových papírových lampionů, které představují krásný pohled samy o sobě. Zlatým hřebem je však oslnivý noční průvod, který se vine městem od Dongguk University ke chrámu Jogye-sa, účastní se ho tisíce lidí a k vidění jsou lampiony všech tvarů, velikostí a barev.

 

Poznejte úžasný svět korejského popu

Návštěva Soulu bývá doprovázena nepřetržitým zvukem korejského popu (K-Pop), ale pokud Vás zajímá více, vydejte se do ulice K-Star Road, ulice věnované hvězdám korejského popu. Můžete zamířit na západ do malého opuštěného zábavního parku Yongma Land, kde dívčí skupina Crayon Pop nahrála klip Bar Bar Bar; anebo se zúčastnit hodiny tance, kde se naučíte nejnovější choreografické trendy v K-Popu. V místnostech (noraebang) pro karaoke pak mohou aspiranti na hvězdy K-Popu předvést nejnovější hity.

 

Noční život v Soulu

Obyvatelé Soulu si vybudovali pověst lidí, kteří stejně tak tvrdě pracují, jako se umí bavit, takže zasvěcení dokážou vydržet se bavit celou noc kdykoli v týdnu. V hospodách, barech a karaoke podnicích ve městě můžete očekávat šipky a pivo. Eklektický okrsek Hongdae je domovem rušné undergroundové scény a levných studentských barů, zatímco čtvrt´Itaewon nabízí noční život nejvíce přístupný cizincům a komunitám LGBTQ+-. Luxusní klubová scéna se nachází převážně ve finančním okrsku Gangnam, kde se návštěvníci ve skupinách přesouvají taxíky mezi kluby; ty často vyžadují určitý dress code a mohou určovat také poměr pohlaví a požadavky u stolu.

 

Nakupování v Soulu 

Co dělat v jihokorejském Soulu 4
Starfield Library

V Soulu bývá obtížné jít dál než pár bloků a nenarazit na nákupní centrum nebo tržnici a ať už místní žijí na kterékoli straně řeky, všichni milují nakupování. Mimo obvyklé obchodní domy je zde rozsáhlá tržnice Namdaemun Market, největší v zemi, zatímco osobitý Hongdae Free Market je místem pro mladé kreativce, a také se zde v sobotu odpoledne konají různá hudební vystoupení. Když budete v centru Starfield COEX Mall, oddechněte si od nakupování a navštivte jedno z nejfogeničtějších míst v Soulu, knihovnu Starfield Library, která vypadá jako velká umělecká instalace. Obsaďte si místo a přečtěte některou z 50 000 knih kreativně naskládaných na policích vysokých 13 m, nebo si dejte něco k jídlu a pozorujte lidi z II. patra kavárny.

 

Kostel Yoido Full Gospel Church

Soul je také znám jako metropole megakostelů. Křesťanská církev Yoido Full Gospel Church s více jak 800 000 členy má největší shromáždění na světě, ale nemusíte být věřící, abyste mohli obdivovat temperamentního kazatele, plný orchestr a skvělý pěvecký sbor. U některých bohoslužeb nabízí sekce pro návštěvníky překlady v 8 jazycích.

 

Výlet do demilitarizované zóny (DMZ)

Při poněkud vážnějším výletě asi 60 km na sever od centra města Vás se dostanete do demilitarizované zóny (DMZ), která odděluje Severní a Jižní Koreu, včetně podzemních tunelů, pozorovatelny a příbězích o „poustevnickém království“ (KLDR). Surrealistická turistická atrakce umožňuje návštěvníkům z různých vyhlídkových míst nahlédnout do Severní Koreje. Napětí je nejvíce hmatatelné v pohraniční oblasti (JSA), neutrálním prostoru vytvořeném po příměří v roce 1953 pro konání mírových rozhovorů, které můžete navštívit jedině v rámci organizovaného zájezdu.

Akční nabídka ubytování: