8 míst, kam se podívat v Namibii

8 míst, kam se podívat v Namibii 1

Namibie je země superlativ a kontrastů. Naleznete zde největší kaňon, nejstarší poušť a duny patřící k největším na kontinentu. Země má 1500 km pobřeží a síť pomalých vodních toků, přitom však patří k nejsušším zemím v Africe.

Sluncem vyprahlé úseky pouště získávají vláhu z mlh přicházejících sem z ledového mořského Benguelského proudu a zdánlivě prázné oblasti jsou domovem celé řady velké i malé fauny. Poznávání Namibie je radost díky dobré infrastruktuře a rozvinutému turistickému průmyslu. Zde uvádíme 8 nejlepších míst k návštěvě

 

Poušť Namib

Malá osada Sesriem je vstupní branou do Kaňonu Sesriem a k nedalekým atrakcím v NP Namib-Naukluft (úvodní foto). Ty zahrnují Sossusvlei, velkou solná pláň, kterou občas pokryje voda, a pozoruhodná pánev Deadvlei táhnoucí se ve stínu duny Big Daddy. Kontrasty, ostré linie a barvy čistého modrého nebe a okrových dun činí z místa ráj pro fotografy, především pozdě večer a časně ráno.

Tip: V okolí najdete několik pěkných pouštních chat. Když přenocujete v Sesriem či v okolí, budete moct vylézt na dunu Big Daddy nebo nedalekou Dunu 45, zatímco je slunce ještě nízko na obloze. Další možnost, jak se podívat z výšky na zdejší surrealistickou krajinu, nabízejí safari lety balonem za svítání.  

 

Damaraland, Národní park Etosha a Skeleton Coast 

8 míst, kam se podívat v Namibii 2

Oblast Damaraland je jedním s center divokých zvířat v zemi. Mezi ostrými skalními formacemi a vyschlými koryty řek se ukrývají sloni a lvi adaptovaní na pouštní prostředí. Na severovýchodním okraji Damaralandu leží NP Etosha, kde se kolem sezónních zdrojů vody shromažďuje hojnost lvů a dalších zvířat. Etosha je významná také tím, že je domovem značné populace kriticky ohroženého nosorožce dvourohého/černého, kterého je tu běžně možné zahlédnout. Když budete poznávat region, nezapomeňte ani na skalní rytiny v lokalitě Twyfelfontein, jednu z nejrozsáhlejších přehlídek skalního umění v Africe s více jak 2500 rytinami. Dále na západ kolem 500 km atlantického pobřeží se táhne proslulý NP Skeleton Coast   („Pobřeží koster“) s mnoha lodními vraky, v minulosti poseté také kostmi velryb, tuleňů a nešťastných lidí. Pro návštěvu severního úseku Skeleton Coast je nutné mít povolení, ale dobrou představu o jeho opuštěnosti si můžete udělat v horních úsecích NP Dorob, který začíná u řeky Ugab a pokračuje na jih až za město Walvis Bay.

Nejlepší pouštní národní parky v Namibii 

Swakopmund a pobřeží Atlantského oceánu

Sjíždění dun (dune boarding), skydiving (seskoky s padákem) a surfing patří k mnoha aktivitám, které můžete provozovat v Swakopmundu, namibijské metropoli dobrodružných aktivit. Město s pohodovou atmosférou, architekturou s německými vlivy a výběrem operátorů nabízejících dobrodružné sporty se stalo oblíbenou zastávkou na cestovním okruhu zemí. Je také ideální základnou pro návštěvu rezervace tuleňů Cape Cross o něco dál u pobřeží. Jižně odtud se nalézá Walvis Bay s plameňáky a mokřinami a Duna 7 (383 m), nejvyšší v Namibii. Ještě dále si pak nenechte ujít lokalitu Sandwich Harbor s lagunou plnou ptáků a s dramatickým pozadím v podobě vysokých písečných dun.

Tip: Centrální region má výhodu v tom, že vzdálenosti nejsou příliš velké, a i když zde budete pouze týden, můžete se dostatečně seznámit s prostředím.

 

Oblast Kaokoland

Severozápadní kout Namibie patří k nejméně prozkoumaným a k nejodlehlejším částem země. V jeho srdci leží Kaokoland (Kunene) s izolovanými údolími, prázdnými křovinatými územími, horami a pouštěmi. Region je domovem polonomádských Himbů, kteří jsou známí svým tradičním životním stylem a červeným okrem nanášeným na kůži.  Na dalekém severozápadě země Kaokoland přechází do písčin a vodních toků v deltě řeky Kunene. Na východě prochází klikatící se Kunene (která tvoří hranici Namibie s Angolou) pozoruhodnými vodopády Epupa a Ruacana a kolem pěkných chat na břehu, jako je Kunene River Lodge).

Tip: Výlety plně vybaveným vozem 4WD a letecké výlety (fly-in tours) jsou hlavní způsob, jak poznávat odlehlé úseky oblasti.

 

Daleký jih Namibie

Oranžská řeka (Orange River) tvořící hranici Namibie a Jihoafrické republiky nabízí vícedenní dobrodružství na kanoi, kde můžete ve dne pádlovat, v noci tábořit pod hvězdami a líná odpoledne trávit relaxací na břehu řeky. Oblíbenou základnu představuje hraniční město Noordoewer lemované vinicemi. Můžete zkombinovat 4-5 dny na řece s návštěvou kaňonu Fish River Canyon, který je součástí Přeshraničního parku Ai-Ais/Richtersveld   (|Ai-|Ais/Richtersveld Transfrontier Park). Několik vyhlídkových míst nabízí pohled na obří měřítko kaňonu.

Tip: Přejete si změnu? V chladnějších měsících si obujte boty na chození a vydejte na nezapomenutelnou túru dlouhou 85 km kaňonem, kterou zakončíte v Ai-/Ais Hot Springs Spa 3* 

 

Lüderitz a okolní region 

8 míst, kam se podívat v Namibii 3
Kolmanskop

Město Lüderitz, největší populační centrum v jihozápadní Namibii, leží na naprosto nevhodném místě mezi mořem a pouští. Jeho rušný přístav a jediná zpevněná přístupová cesta kontrastují s architekturou v německém stylu z počátku 20. století, což dává městu dojem cesty zpátky v čase a místa na konci světa zároveň. Asi 20 km západně od města za zátokou se nachází Diaz Point, skalnatý větrem bičovaný výčnělek s mořskými ptáky a tuleni. Jihovýchodně od Lüderitzu leží opuštěné „město duchů“ Kolmanskop, kdysi hornické sídlo dnes pomalu pohlcované pouští. Jižně od Lüderitzu se táhnou prázdné úseky NP Tsau //Khaeb (Sperrgebiet); někdejší zóna těžby diamantů je dnes místem s bohatou biodiverzitou a celou řadou sukulentů. Jednodenní výlety do parku je možné si zařídit v Lüderitzu. Na východním okraji parku nedaleko městečka Aus můžete vidět pár posledních kusů z kdysi velké populace divokých koní v oblasti.

 

Metropole Windhoek a vysočina Khomas Hochland

Návštěva Namibie by nebyla kompletní bez alespoň jedné zastávky v rušné metropoli země. Windhoek je posazen na vnitrozemské náhorní plošině ve výšce asi 1700 m a je to jedna z nejvýše položených metropolí světa. Zároveň je to jediné skutečné městské centrum v Namibii a nejlepší místo, kde se zásobit před tím, než se vydáte do terénu. Mezi mnoha restauracemi ve městě můžeme uvést luxusní Stellenbosch Wine Bar a skromnější Joe’s Beerhouse. V centru se také koná několik řemeslných trhů a k dispozici je řada příjemných hotelů. Kolem Windhoeku leží vysočina Khomas Highlands (s nadmořskou výškou 1700-2000 m) s nádherně modrým bezmračným nebem, otevřenými travnatými pláněmi a zvlněnými kopci. S místní přírodou se můžete seznámit v maličkém parku Daan Viljoen na západním okraji Windhoeku nebo v rezervaci Naankuse na východní straně.  

 

Region Zambezi (Capriviho pruh)

Severovýchodní kout Namibie je velmi vzdálen od Windhoeku a zbytku země jak kilometry, tak dojmem; se svými pomalými vodními toky nabízí naprostý kontrast k vyprahlé pouštní krajině převažující na jihu. Nachází se zde NP Bwabwata, takže stojí za zajížďku, pokud si přejete zkombinovat cestu po Namibii s návštěvou Zambie a Viktoriiných vodopádů. Zde se můžete těšit z noční symfonie cvrlikání ptactva a zvuků řeky v klidných chatách a kempech, uslyšíte hrochy a můžete pozorovat slony sprchující chobotem se na břehu řeky.

Akční nabídka ubytování: