Dallas v Texasu

Dallas v Texasu 1

Dallas je město, které dalo světu Dynastii, Owena Wilsona, LeAnn Rimes, Super Bowl a corndog, ale přitom v nejslavnějším texaském městě toho najdete mnohem víc, než se na první pohled zdá. Může být sice synonymem pro vše drzé a okázale luxusní, ale Velké D, jak mu říkají místní, má také nečekaně erudovanou stránku. Je místem, kde byl vynalezen mikročip, domovem hvězdy R&B zpěvačky Erykah Badu a rodištěm chili. Proto není divu, že zde najdete pulzující uměleckou scénu, která může soupeřit s tou v Los Angeles, i s obřími žábami svítícími ve tmě a pestrým výběrem butikových barů. To ale samozřejmě není všechno.  Město přetéká petrodolary, tak jako ho znázornil seriál Dynastie, takže možnosti nakupování jsou luxusní a mohou zanechat značnou stopu na Vašem kontě. Vládne zde sport, kdy NFL tým Dallas Cowboys každý týden přitahuje obrovské davy, tak jako Texas Rangers během baseballové sezóny MLB. Nicméně nemusíte být sportovní fanoušek nebo mít zálibu v obřích porcích grilovaných žebírek BBQ , abyste si zamilovali 9. největší město USA. Nasher Sculpture Center zabírá rozlohu 28 ha a 19 bloků na území města a přitom nabízí nejen díla Miróa a Matisse, ale zahrnuje také budovu opery Winspear Opera House a obrovské Muzeum umění. Vlivné a bohaté vedlejší město Highland Park je místem pro luxusní nakupování, a spolu se značkami velkých jmen, jako je Ralph Lauren, jsou zde také butiky vystavující práce místních designérů, jako je např. Johnny Was a Sydney Evan.  Nenechte si ujít návštěvu prodejny Wild Bill ‚s Western Store, která prodává na zakázku vyrobené kovbojské boty a další výstroj. Hudební fanoušci by měli zamířit do čtvrti Deep Ellum, gentrifikovaného dřívějšího obchodního okrsku východně od centra (downtown), což je nejlepší místo v Dallasu, kde si můžete poslechnout jazz a blues. O něco dále leží Fort Worth, sesterské město Dallasu a místo, kde najdete vše spojené s westernem. Mimo jiné je zde bar a hudební podnik Billy Bob´s Texas s rodeem přímo uvnitř. 

Turistická kancelář:

Visitor International Center of Dallas Convention and Visitors Bureau

Turistické pasy

Dallas CityPASS si můžete zakoupit v turistické kanceláři za 48 USD, přičemž nabízí slevy na vstupném do hlavních atrakcí města včetně Dallas Zoo a vyhlídky GeO-Deck  v Reunion Tower. 

 

Jak se tam dostat

Letecky

Aerolinie American Airlines a British Airways provozují přímé lety z Velké Británie na mezinárodní letiště Dallas-Fort Worth. American Airlines, Delta, JetBlue, Spirit Airlines a US Airways létají na stejné letiště z jiných měst v USA, zatímco aerolinie Delta, Seaport Airlines, Southwest Airlines a Virgin American přistávají na dallaském letišti Love Field. Dallas je celoroční destinace uprostřed USA, takže ceny letenek mohou bez ohledu na sezónu kolísat. Lety však obvykle bývají levnější v nejteplejším období léta a v zimě (s výjimkou Vánoc) a o něco dražší na jaře a na podzim.

Doba letu: z Londýna 10 hodin, z New Yorku 3 hodiny 30 minut, z Los Angeles 3 hodiny, z Toronta 3 hodiny 30 minut, ze Sydney 15 hodin 35 minut.

Autobusy

Autobusy Greyhound jezdí po celých USA z autobusového nádraží Greyhound na 250 South Lamar Street. Společnost Megabus provozuje autobusové spoje z DART East Transfer Center na 330 North Olive Street do Austinu, Houstonu a San Antonia a několika dalších měst mimo Texas.

Doba cesty: z Fort Worthu 40 minut, z Houstonu 3 hodiny 30 minut, z Austinu 3 hodiny, ze San Antonia 4 hodiny 30 minut.

Vlakem

Hlavní nádraží Union Station na 400 South Houston Street leží na západní straně centra; prohlédněte si zdejší krásnou architekturu z roku 1916. Amtrak poskytuje dobrý standard služeb, moderní sítě i vozy, ale jejich vlaky bývají poměrně pomalé.  Amtrak je hlavní vlakový opererátor v USA.  Dvě hlavní železniční trasy z Dallasu na trati Texas Eagle vedou severovýchodním směrem do Chicaga a jihozápadním směrem do San Antonia v Texasu s možností přípojů na obou místech.

K dispozici jsou také dva poskytovatelé lehké kolejové dopravy. Můžete cestovat se společností DART (Dallas Area Rapid Transit), která pokrývá celý okres Dallas a nejvíce vyhledávané destinace. Nebo můžete cestovat se společností TRE (Trinity Railway Express), která jezdí ze čtvrti Victory Plaza, kde se nachází American Airlines Arena, aréna proslulá sportovními zápasy a hudebními koncerty, letiště DFW a centrum Fort Worth. 

Doba cesty: z Chicaga 21 hodin 45 minut, ze San Antonia 8 hodin 20 minut; taxi a půjčovny aut jsou k dispozici nedaleko centra (Downtown).

Dallas v Texasu 2

Kam a na co se podívat

  • Památník JFK (John F Kennedy Memorial) – navrhl ho architekt Philip Johnson, přítel rodiny Kennedyů, a nachází se hned u nám. Dealey Plaza blízko budovy soudu známé jako Old Red Courthouse. Je to strohá bílá kamenná platforma, která každoročně přitahuje stovky tisíc návštěvníků; v den výroční Kennedyho smrti se zde každý rok odehrává vzpomínkový ceremoniál.
  • Dealey Plaza a Sixth Floor Museum – dříve obyčejná budova v centru Dallasu, avšak bohatství knižního velkoskladu The Texas School Book Depository bylo odvedeno jiným směrem 22. listopadu 1963, kdy byl venku zastřelen prezident J.F. Kennedy. Vrah Lee Harvey Oswald ve velkoskladu pracoval a vystřelil z 6. patra, kde je dnes umístěno muzeum.
  • Fair Park park o rozloze 111 ha byl vytvořen pro Texaskou stoletou výstavu v roce 1936 a zahrnuje širokou nabídku atrakcí, od muzeí až po divadla. K nejoblíbenějším patří Texas Discovery Gardens, památník Texas Vietnam Veterans Memorial a Music Hall at Fair Park; také je zde pěkné akvárium vhodné pro rodiny s dětmi.
  • Southfork Ranch – kdysi soukromý dům je turistickou atrakcí „na plný úvazek“ od roku 1985 poté, co majitele omrzeli fanoušci seriálu, kteří sem přicházeli a chtěli navštívit rodinu Ewingových. Jedná se o stále funkční ranč a návštěvníci se mohou vydat na koni po stezce nebo relaxovat a sledovat některé z častých vystoupení herců-bavičů.
  • Reunion Tower – jedna z charakteirických dominant města, věž Reunion Tower, má na svém vrcholu kruhovou vyhlídkovou terasu GeO-Deck ve výšce 81 m nad zemí. Místní ji nazývají prostě „Koule“ a vrchol věže v noci zdobí LED osvětlení; nachází se zde restaurace-kavárna příhodně pojmenovaná Cloud 9 („V sedmém nebi“).
  • Dallas Zoo zabírá rozlohu více jak 105 akrů necelých 5 km jižně do centra Dallasu, bylo otevřeno v roce 1888 a je to nejstarší zoo v Texasu. Díky 406 druhům zvířat, které zde žijí, patří také k nejoblíbenějším: zahrnuje mj. expozici Obři savany a vlastní jednokolejku.
  • Perotovo přírodovědecké a vědecké muzeum (Perot Museum of Nature and Science) – jedna z nejoblíbenějších atrakcí Dallasu zabírá 16 723 m2 a může se chlubit 11 muzejními sály. Muzeum je velmi interaktivní a k jeho nejoblíbenějším prvkům patří 3D simulace a pozoruhodný Big Bang Dome. Také budova muzea ve tvaru kostky, obrovská prosklená hala a pěkná střešní terasa stojí za to, abyste se sem vypravili.
  • Klyde Warren Park – jediný skutečný park v Dallasu má rozlohu 5 akrů a je místem pro ty, kdo mají zájem o bezplatnou lekci jógy či pilates. Kromě toho se zde koná čtení poezie, koncerty a divadelní hry, zatímco v severní části jsou stoly na šachy. Pro ty, kdo mají stále hlad, je zde obvykle pojízdná prodejna s jídlem (food truck), od vietnamské kuchyně po texaské BBQ.
  • Muzeum umění v Dallasu (Dallas Museum of Art) je umístěné v kolosální budově z betonu a oceli a může se chlubit 23 000 pracemi z 6 ze 7 kontinentů světa. Silně zastoupeny jsou USA a Mexiko, ale je zde rovněž k vidění přes 1400 impresionistických prací a časté hostující výstavy.
  • Historické okrsky Wilson Block a Swiss Avenue Wilson Block je celý blok domů ve Swiss Avenue, který získala Henrietta a Frederick Wilson v roce 1899. Wilson House je dům č. 6, který je otevřený veřejnosti a zahrnuje expozice skýtající seznámení s oblastí. V nedaleké Swiss Avenue najdete obří sídla původních ropných baronů, která představují jejich styl a vkus z počátku 20. století.

Texas a jeho atrakce 

Akční nabídka ubytování zde