Delta Dunaje v Rumunsku

Delta Dunaje v Rumunsku 1

Mohutná řeka Dunaj má délku 2877 km a vede od pramene v Černém lese v Německu až k Černému moři. Tam pak vytváří druhou největší a nejlépe zachovalou deltu v Evropě: tvoří ji 3 446 km² řek, kanálů, bažin, jezer lemovaných stromy a úseků rákosišť. Delta Dunaje je rájem pro milovníky přírody, především pozorování ptactva.  

Cestovatelé mohou strávit tři i více dní průzkumem jejích ramen, která jsou místem s největší koncentrací ptačích kolonií v celé Evropě. Labyrint kanálů ohraničených rákosím, vrbami a duby propletenými ve změti lián tvoří ideální místo pro rozmnožování spousty druhů ptáků, z nichž některé pocházejí až z Číny nebo Afriky. Každé jaro sem přilétají miliony egyptských bílých pelikánů, aby vyvedli mladé, a také sem zamíří stejný počet hus sněžních, aby unikly drsné severské zimě.

V deltě žije asi 300 druhů ptáků, jako jsou kormoráni, orli mořští a ibisové hnědí. Sezóna pro pozorování ptactva trvá od počátku jara do konce léta.

Ptáci ale nejsou jedinými obyvateli delty. Kromě nich zde žije také řada ryb a dalších zvířat, od divokých koček, lišek a vlků až po občasného divočáka nebo jelena. Celkem zde můžete spatřit 3450 druhů zvířat a 1700 druhů rostlin.

 

Jak se tam dostat

Deltu si můžete prohlédnout při plavbách Danube River Cruise nebo při jednodenních výletech a plavbách lodí z města Tulcea. V něm naleznete dobré hotely, restaurace specializující se na rybí pokrmy, a také Muzeum delty Dunaje

Možné aktivity

výlety, pozorování ptactva, rybaření.

 

Zajímavá fakta

  •         Dunaj je řekou, která protéká největším počtem zemí a metropolí (popř. tvoří část jejich hranic): je to Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina + čtyři metropole zemí: Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad.   
  •         Delta vznikala během více jak 10 000 let a dále se rozrůstá díky 67 milionu tun nánosů, které sem ročně řeka Dunaj připlaví.   
  •         Deltu tvoří tři hlavní ramena Dunaje, která jsou pojmenovaná po přístavech, která na nich leží; je to rameno Kilijské (Chilia, na severu), Sulinské (Sulina, uprostřed) a Svatojiřské (Sfantu Gheorghe, na jihu).   
  •         Biosférická rezervace delta Dunaje je třetí v pořadí nejvyšší biodiversity na světě (s více jak druhů 5500 flóry a fauny); předčí ji pouze Velký bariérový útes v Austrálii a souostroví Galapágy v Ekvádoru. 
  •         Delta je domovem více jak 60 % veškeré populace kormoránů malých, 50 % hus bernešek rudokrkých + největšího počtu bílých pelikánů a kadeřavých pelikánů v Evropě. 
  •         Nachází se zde největší rákosiště na světě o rozloze 240 000 ha. 
  •         V oblasti delty žije asi 15 000 obyvatel ve 28 vesnicích a 1 městě (Sulina). 
  •         Oblast jako první popsal Herodotos z Halikarnasu (484–425 př.n.l.). 
  •         Více jak polovina Biosférické rezervace je v podstatně neporušená. 

Rumunsko po stopách prince Charlese