Navštívit Mrtvé moře z Izraele nebo z Jordánska?

Navštívit Mrtvé moře z Izraele nebo z Jordánska? 1

Co naleznete v Izraeli:

Mrtvé moře, které je nejnižším místem na povrchu země (428 m pod hladinou moře) představuje kombinaci úžasné přírodní krásy, dlouhé a působivé historie a moderních minerálních lázní, kde Vás budou hýčkat. Rozeklané útesy Judské pouště rozbrázděné pustými kaňony, které se po průtržích mračen promění v prudké kalné bystřiny, se zvedají od kobaltově modré vody Mrtvého moře plného soli a minerálů. V oázách, jako je Ejn Gedi, podporují celoročně tekoucí prameny a potoky růst vegetace, která je tak bujná, že bývá rezervace přirovnávána rajské zahradě Edenu. Na útesech leží vyprahlá měsíční krajina Judské pouště a pod ní žijí a pracují lidé už po celá tisíciletí; ve starověku zde postavili sídla Masadu a Kumrán (kde byly nalezeny Svitky od Mrtvého moře). Nověji zde pak vytvořili turistické a cyklistické stezky, kibucy, luxusní hotely a také světově proslulou botanickou zahradu.

Hlavní turistické atrakce Izraele a palestinských území 

Co naleznete v Jordánsku:  

Byl by hřích přijet od Jordánska a vynechat návštěvu Mrtvého moře. Mimořádné jezero s jasně modrou vodou, jehož hladina je v bezvětrných dnech hladká jako naolejovaná pokožka a ve větrných dnech zčeřená slanými bílými vlnkami, je nejníže položeným místem na zemi. Mimořádná salinita vody však nemá nic společného s tím, že jezero leží pod hladinou moře, ale spíše s vysokou mírou odpařování vody. Vysoký obsah soli vytváří téměř nesnesitelné prostředí pro život s výjimkou nejmenších mikroskopických forem života. Proto jediné živé bytosti, které v Mrtvém moři spatříte, bude pár plovoucích turistů.   

Soli a minerály z Mrtvého moře jsou odedávna těženy a využívány pro jejich vlastnosti prospívající pokožce – i když k ní nejsou až tak milosrdné. Když v něm budete plavat, objeví se říznutí, o kterých jste vůbec nevěděli (proto je dobré se před návštěvou neholit), a pokud se Vám voda dostane do očí, počítejte s pár minutami utrpení. Ve skutečnosti je však „plavání“ nesprávný výraz: přesnější je pohupování se na hladině, protože nadnášení způsobované Mrtvým mořem velmi ztěžuje pohyb ve vodě.   

Nejlepší způsob, jak navštívit Mrtvé moře z jordánské strany, je ubytovat se v některém z luxusních letovisek na severovýchodním konci jezera. Zde si můžete užívat lázeňské procedury, pozorovat západ slunce nad vodou a poznat noční život v Jeruzalémě ležícím 1200 m nad Západním břehem.   

K Mrtvému moři se také vypravit při jednodenním výletu z jordánských měst Ammánu nebo Madaby.