9 způsobů jak uspořádat design kolem nevzhledného koberce

9 způsobů jak uspořádat design kolem nevzhledného koberce 1

Plošný koberec sice bývá příjemně měkký, ale v průběhu času se může opotřebovat, takže pozbude svůj atraktivní vzhled. Co se týče hmatového dojmu, moc toho pro jeho oživení nenaděláte. Ale pokud jde o vzhled, existuje mnoho možností, jak přitáhnout pozornost pryč od koberce, který už má nejlepší léta za sebou. Majitelé domů nacházejí stále nové způsoby, jak uspořádat design kolem staršího či nevzhledného koberce. Některé níže uvedené možnosti jsou sice nákladné, všechny ale odvádějí pozornost od zastaralého koberce k atraktivnějším částem interiéru.

 

Odstraňte ho

První možnost, kterou byste měli zvážit, je odstranění nevzhledného koberce. Když se podíváte na současné trendy v oblasti krytin, stále více majitelů domů dává přednost tvrdému dřevu před plošným kobercem nebo dlaždicemi. Na rozdíl od koberce se tvrdé dřevo snadno čistí a nabízí širokou škálu možností použití. Ale přitom samozřejmě neskýtá pocit tepla a domova tak jako koberec, na jaký jste možná v ložnici zvyklí.

 

Zakryjte ho

Pokud se chcete vydat méně drastickou cestou, vždy je možné koberec jednoduše zakrýt větším místním kobercem. Je to nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zakrýt zastaralý koberec. Navíc pokud se Váš koberec v průběhu času na některých místech opotřebením ztenčil, nový koberec poskytne změkčení, za což Vám budou Vaše nohy jistě vděčné. Pokud chcete být odvážní nebo potřebujete zakrýt větší plochu, můžete k sobě sešít několik různých menších koberců. Není to sice nejelegantnější, ale určitě tak odtáhnete pozornost od koberce, který už má to nejlepší za sebou.

 

Použijte nábytek

V závislosti na tom, kde se nevzhledný koberec nachází, také můžete použít na jeho zakrytí nábytek. Obeznalí designéři vědí, jak využít každý kousíček místnosti, a spolu s informovanými majiteli domů mohou navrhnout, jak koberec co nejvíce zakrýt.

V ložnici můžete postavit menší prádelník (komodu), knihovnu nebo ještě jeden noční stolek. V obývacím pokoji můžete přidat vedlejší malý stolek. A v jídelně ke stolu nainstalovat nástavec, čímž ho zároveň rozšíříte pro více osob.

A nakonec, pokud má místnost ústřední bod, jako je např. krásný krb, velká televize nebo výrazný jídelní stůl, vytvořte takové uspořádání, aby tento prvek vyniknul jako ústřední bod mísnosti. Oči všech budou přitahovány k němu a ne k Vašemu zastaralému koberci.

 

Vymalujte – změňte barvu stěn

Ať už je koberec zbarvený jakkoli, ve většině místností dominantní barvu určují stěny. Proto pokud se cítíte na větší změnu, raději místnost znovu vymalujte. Díky vrstvě nové barvy bude prostor vypadat novější, jasnější a dokonce o něco prostornější. A co je ještě lepší, nová barva vždy odvádí pozornost od nevzhledných částí místnosti.

Tip: pokud se rozhodnete pro vymalování stěn, v každém případě musíte dobře zakrýt celý koberec. Jakmile se totiž na něj dostane barva, je velmi obtížně ji odstranit.  

 

Doplňte akcentní stěnu

Nehezký koberec představuje skvělý důvod pro zřízení tzv. akcentní stěny. Ta vypadá úžasně prakticky v jakékoli místnosti v domě (nejen v koupelně) a navíc jistě odpoutá pozornost od koberce. Pouze pamatujte na to, že tento dekor interiéru nejspíš místnost vizuálně zahltí. Proto si vyberte design, který Vám bude příjemný i v následujících mnoha letech.

 

Přitáhněte pozornost ke stropu

Pokud se nedokážete odhodlat k výmalbě stěn ani v místnosti nemáte dominantní prvek, můžete zkusit přitáhnout pozornost směrem nahoru. Najdou se takoví, kteří za tímto účelem strop namalují na růžovo (ale to stěží bude fungovat jinde než v dětském pokoji). Také je možné si objednat profesionála, který Váš strop vyzdobí nástěnnou malbou.  

Kromě barvy je možné se vydat také cestou osvětlení. Pořiďte si velký nový lustr nebo – pokud máte raději jemnější vzhled – nainstalujte jednoduchá závěsná světla v odvážných barvách.

 

Vybělte ho nebo obarvěte

Možná tomu nebudete chtít uvěřit, ale také je možné celý koberec vybělit. Pokud má Váš koberec hladký design, můžete jeho neatraktivní vzhled zakrýt barvou. Syntetické i přírodní plošné koberce snesou i velké množství akrylové barvy na textil nebo latexové barvy s vysokým leskem. Někteří majitelé domů jdou tak daleko, že pomocí s pomocí malířské pásky či šablony na koberec malují vzory. Než se pustíte do barvení do koberce, velmi doporučujeme kontaktovat odborníka malíře-natěrače. Ten Vám poskytne tipy, jak bezpečně koberec obarvit.

 

Instalujte kobercové dlaždice

Na rozdíl od menších místních koberců Vám kobercové dlaždice skýtají větší kontrolu nad celým kobercem. Koberec ve formě dlaždic představuje unikátní typ krytiny, který překračuje hranici mezi dlaždicemi a kobercem. K dostání je v řadě tvarů, velikostí, barev i designu. Proto stále více majitelů domů kupuje kobercové dlaždice, které poté rozřezává tak, aby se vešly na jejich podlahu.

 

Zakryjte ho laminátem

Dnes vyhledávají laminát jen někteří majitele domů, zatímco jiní – včetně lidí bydlících v bytech – ho rádi volí coby levnější alternativu kvůli jeho výhodám, co se týká barvy a povrchu. Pokud si myslíte, že není možné nainstalovat laminát (v podobě plovoucí podlahy) na plošný připevněný koberec, není to pravda.

 

Závěr

Nenechávejte se svázat nevzhledným kobercem. Vždy existují kreativní, levné a efektivní prostředky, jak vylepšit zastaralý vzhled, a to platí i pro starý koberec.

8 netradičních moderních koberců