10 přírodních divů Španělska

10 přírodních divů Španělska 1

Španělsko je přírodní div samo o sobě. Pyreneje a Picos de Europa jsou neméně krásné jako jiná pohoří v Evropě, zatímco sněhem zahalené vrcholy Sierra Nevady se zvedají přímo z vyprahlých plání Andalusie. Divoké a krásné útesy na severozápadním atlantickém pobřeží se střídají s půvabnými zátokami kolem Středozemního moře. Zde uvádíme hlavní přírodní divy Španělska.

 

Pláž Playa de la Concha, San Sebastian

Playa de la Concha (a její západní rozšíření Playa de Ondarreta) v San Sebastianu, zcela odpovídající představě o dokonalém plážovém městě, nepochybně patří k nejlepším plážím v Evropě. Během dlouhých letních měsíců je možné na písku vidět opálená těla a převažuje zde slavnostní atmosféra. Plavání je téměř vždy bezpečné. V noci se nabízí kouzelné pohledy na lesknoucí se světla v zátoce a nasvícené památky.

Jídlo v baskickém San Sebastianu

Pohoří Picos de Europa

Picos de Europa tyčící se kompaktně hned za skalnatým, stále proměnlivým pobřežím Kantábrie a Asturie. Je tvořeno třemi dramaticky působícími vápencovými masivy, které jsou ve Španělsku unikátní, ale zato se geologicky podobají Alpám a jsou plné zajímavých turistických stezek. Tyto vrcholky a údolí tvoří druhý největší národní park v zemi s horskou scenérií patřící k nejvelkolepějším – což není málo v přítomnosti Pyrenejí a Sierra Nevady. Picos de Europa zaslouženě patří do tak elitní společnosti.

 

Hora Monte Perdido

Tohle je místo, kde Vás španělské Pyreneje opravdu nadchnou. Národní park se táhne na jih od hřebene tvořeného vápencovými vrcholy podél francouzské hranice a zahrnuje Monte Perdido (3355 m), třetí nejvyšší vrchol v Pyrenejích. Úžasná scenérie s hlubokými kaňony, vysoko se tyčícími skalami, hustými lesy, řekami, vodopády, zasněženými vrcholky, horskými jezery a pevninskými ledovci jsou důvodem, proč se vydat právě sem, pokud byste mohli navštívit pouze jednu destinaci ve španělských Pyrenejích. Přední mezi údolími a hluboko se zařezávajícími kaňony je Valle de Ordesa (západ), Cañón de Añisclo (jih), Valle de Escuaín (jihovýchod) a Valle de Pineta (východ). Hlavní přístupová města jsou Torla (pro Valle de Ordesa), Aínsa (pro Añisclo a Escuaín) a Bielsa (pro Valle de for Pineta).

 

Jeskyně Cueva de Tito Bustillo

Skvělé jeskynní kresby včetně obrázků koní pocházející zhruba z období 15 000 – 10 000 př.n.l. můžete najít v jeskyni (UNESCO) na východním pobřeží Asturie. Denní počet návštěvníků je omezen, takže je důležité mít rezervaci předem (online či osobně). Z 12 skupin kreseb v jeskyni je možné spatřit pouze Panel Principal (tj. Hlavní panel, na němž jsou znázorněni především jeleni, koně, kozy a bizoni). Hodinová návštěva s průvodcem (ve španělštině) zahrnuje některé kluzké úseky, proto není povolen přístup dětem do 7 let.

 

Pobřežní skály Acantilados de los Gigantes

Úžasné tmavé skalní útesy se vznešeně tyčí do výšky 600 m přímo z oceánu a vytvářejí nádherný přírodní geologický výjev na samém okraji města Los Gigantes. Snažte se sem přijít v době, kdy slunce zapadá a útesy působí ještě fantastičtěji. Nejlepší výhledy na útesy budete mít z moře (k dispozici je řada společností nabízejících krátké plavby lodí) a z pláže Playa de los Gigantes. Můžete se také vyšplhat nahoru a pak jít na konec ulice Calle Tabaiba až k přírodní vyhlídce, která nabízí skvělé pohledy.

Dolmen de Guadalperal – megalistický kruh na řece Tajo

Obří geoda La Geoda de Pulpí

V roce 2019 byla veřejnosti zpřístupněna druhá největší geoda světa na severovýchodě Sierra del Aguilón v oblasti Almería. Vzácný přírodní div má délku úctyhodných 8 m a výšku 2 m a byl objeven mineralogy z Madridu v opuštěném dole Mina Rica, kde se těžilo železo, olovo a stříbro až do 30. let 20. století. Při komentované prohlídce se návštěvníci dostanou do hloubky 60 m podzemními chodbami a po kovových stupních, na jejichž konci mají možnost vlézt do dutiny geody a prohlédnout si oslnivou přehlídku průsvitných sádrových krystalů.

 

Pobřeží Asturie

Podle jednoho sčítání se smaragdově zelený severošpanělský region Asturie může chlubit více jak 600 plážemi. Chlad přicházející z Atlantiku sice může představovat nevýhodu pro ty, kdo plánují pouze se opalovat a potápět, avšak krása z velké části divokých a nerozvinutých úseků pláže je dechberoucí. Vesnice na pobřeží a jejich vnitrozemí jsou dokonce považovány za nejkrásnější na celém španělském pobřeží, zatímco jídlo podávané v této části země je proslulé v celé zemi.

Nejkrásnější města a sídle ve španělské Asturii

Pohoří Sierra Nevada

Divoké sněhem zahalené vrcholky pohoří Sierra Nevada, které tvoří dramatické pozadí městu Granada, zahrnují nejvyšší vrchol pevninského Španělska (Mulhacén, 3479 m) a nejjižnější lyžařské centrum Evropy Pradollano. Sierra Nevada se táhne asi 75 km od západu k východu a zahrnuje 15 vrcholků nad 3000 m. Nižší jižní úseky poseté bukolickými nabílenými vesničkami jsou kolektivně označovány jako Las Alpujarras.

NP Sierra Nevada má asi 862 km2 a je to největší národní park Španělska. Rozsáhlá chráněná oblast je domovem asi 2100 ze 7000 druhů rostlin v zemi, včetně jedinečných typů krokusu, narcisu, bodláku, jetele a vlčího máku, a také největší populace kozorožců (asi 15 000) v Andalusii.

 

Jeskyně Cueva de los Verdes, Kanárské ostrovy

Zející propast dlouhá 1,5 km, to je Cueva de los Verdes („Zelená jeskyně“) nacházející se v Malpais de la Corona na severu Lanzarote. Je to nejpozoruhodnější úsek téměř 7 km dlouhého lávového tunelu, který vytvořila sopečná erupce před 5000 lety. Když láva stékala dolů směrem k moři, horní vrstvy se ochlazovaly a vytvořili jakousi střechu, pod kterou dál protékala tekutá láva, dokud se erupce nevyčerpala. Komentované prohlídky (ve španělštině a v angličtině) začínají každých 30 minut; při prohlídce budete procházet dvěma komorami, které leží nad sebou. Strop je z velké části prokrytý něčím, co vypadá jako mini stalaktity, ale ve skutečnosti sem neproniká žádná voda; podivné špičaté výběžky jsou místa, kde na strop vyprskly bubliny lávy (vymrštěné plyny uvolněnými z protékající lávy) a ztuhly přitom, jak narazily na strop a pak skapávaly dolů.

Kanárské ostrovy Fuerteventura a Lanzarote

Piscinas de Punta Mujeres

Shluk lesknoucích se tyrkysově modrých jezer, které patří k nejkrásnějším místům pro plavání na kanárském ostrově Lanzarote, leží kolem pobřeží v tiché rybářské vesnici Punta Mujeres vzdálené 2 km na severovýchod od Arriety. K jezírkům se dostanete po několika žebřících a výhled na ně budete mít z prosluněných výšek. Nad jedním z nejkrásnějších jezírek se nachází skvělý tapas bar La Piscina.

Umění v Barceloně