Nejkrásnější města a sídla ve španělské Asturii

Nejkrásnější města a sídla ve španělské Asturii 1

Asturie je méně známá, ale přitom velmi krásná oblast Španělska. Díky její kombinaci pláží, horských pohoří, přírodních parků a jeskyní je místem, kam se vydáte, když se nemůžete rozhodnout mezi dovolenou v horách nebo na pláži. Asturie je ideálním cílem pro dovolenou uprostřed krásné krajiny a čisté přírody. Když skončí léto, podzim promění asturské lesy a parky v krajinu jako z pohádky. Zde Vám představíme nejkrásnější města a vesnice Asturie s jejich scenérií, tradicemi a gastronomií. 

 

Gijón 

Začneme jedním z nejvýznamnějších měst Asturie, kterému se podařilo si uchovat atmosféru původní rybářské vesnice, kde spočívají jeho kořeny. Gijón nabízí fantastickou pobřežní promenádu, která vede od centrální pláže San Francisco až k malému poloostrovu, kde leží centrum starého města.

Díky spoustě parků, náměstí a muzeí se návštěvníci (především rodiny s dětmi) nebudou v Gijónu nudit – tím spíše, pokud si zde na dovolenou pronajmou vilu.

Zajímavý je také noční život v Cimadeville, což je jeden z nejrušnějších okrsků Gijónu. Návštěva by nebyla úplná bez výletu do kulturního centra Laboral Ciudad de la Cultura, které hostí výstavy všeho druhu a nabízí botanickou zahradu o rozloze více jak 25 ha.

 

Ribadesella  

Ribasedella je skrytá perla Asturie, která má vše pro to, aby se stala turisticky nejoblíbenější vesnicí Španělska. Má úžasnou polohu, kdy se nachází v zátoce vytvořené ústím řeky Sella, které obklopují vysoké hory, pláže a strmé útesy.

Ribadesella je známá díky svým dvěma jeskyním, Cuevas de Tito Bustillo a Cuevona of Argüelles, což jsou přírodní klenoty, nad kterými budete žasnout. V jeskyních byly nalezeny prehistorické kresby staré více jak 14 000 let, které patří k nejstarším skalním kresbám na světě. Ribadesella leží také velmi blízko další pozoruhodné jeskyně Cuevona de Cuevas del Agua, přes níž vede cesta do stejnojmenného městečka, kam se můžete dostat pěšky nebo autem.

Nejlepší způsob, jak poznat blíže město Ribadesella, je při procházkách po jeho dlouhé promenádě. Začíná u dinosauřích stop ukrytých v útesech u pláže Santa Marina, pokračuje paralelně s pláží a povede Vás kolem tzv. Indiánských domů (což jsou vily postavené Španěly, kteří odešli do Ameriky a vrátili se odtud bohatí). Když se dostane k přístavu, zabočuje směrem Monte Corberu, hoře, která chrání vesnici před erozivním působením moře. Po schodech se dostanete až na její vrchol, odkud budete mít panoramický výhled na město a okolní krajinu.

V centru města naleznete spoustu restaurací, obchodů a cukrářství, které nabízejí širokou škálu místních gastronomických produktů, jako jsou leticias, pečivo typické pro Ribadesellu a okolní vesnice. 

 

Llanes 

Na východě Asturie naleznete jedno z nejnavštěvovanějších měst v oblasti. Jedná se o Llanes, v jehož blízkosti se nacházejí úžasné pláže, jako je pláž Cuevas del Mar nebo „pláž bez moře“ Playa de Gulpiyuri.

V Llanesu však najdete mnohem více než jen zajímavé okolí. Přímořské město má spoustu krásných vyhlídek a malé historické centrum nabízí zbytky středověké hradby, věž ze 13. století a palác Gastañaga z 15. století.

Jeden z nejpozoruhodnějších výjevů ve městě nepochybně nabízí instalace Kostky paměti (Cubos de la Memoria), což je série pestrobarevných kostek na pobřeží od baskického umělce Agustín Ibarroly, které představují kulturní, umělecké a historické dědictví Asturie. 

 

Oviedo 

Woody Allen popsal Oviedo jako „město, které vypadá jako vyjmuté z pohádky“. Asturská metropole nabízí krásné historické centrum plné úžasných budov, které lákají k procházkám v jeho ulicích.

Můžete zde spatřit mnoho architektonických počinů, ve kterých sídlí muzea, divadla a další instituce, avšak hlavní hvězdou centra je gotická katedrála z 15. století. Hned za městem můžete vystoupat na vrchol Monte Naranco, který nabízí pozoruhodné výhledy na město, okolní údolí a (za jasného dne) až na Kantabrijské moře a pobřeží Gijónu.

Další zastávkou na vrcholu Monte Naranco jsou budovy Conjunto Prerrománico Asturiaso (skupina předrománských budov v Asturii), a především kostely San Miguel de Lillo a Santa María de Naranco, které jsou staré více jak tisíc let a patří mezi památky chráněné UNESCO.

Večer se pak vydejte do okrsku Calle de la Gascona, kde se scházejí místní nad typickými asturskými pokrmy a skleničkou jablečného cideru.  

 

Cudillero 

Jedno z nejkrásnějších měst na asturském Zeleném pobřeží (Costa Verde) je Cudillero s jeho pestrobarevnými domy na svahu kopce hned u moře. Je ideálním místem, kde můžete strávit pár dní a zastavit se na některé ze zdejších teras na čerstvou rybu nebo jiné dary moře.

Udělejte si čas na toulky městem a objevujte úžasné výhledy, které se před Vámi otevřou, když vystoupíte na kopec. Barevná vesnička vyzařuje atmosféru tradičního asturského způsobu života, v některých domech můžete dokonce spatřit ryby sušící se na slunci hned vedle šňůr s prádlem.

Cudillero také leží v blízkosti jedné z nejznámějších pláží Asturie, kterou je Playa del Silencio („Pláž ticha“). Své jméno získala díky strmým útesům, které ji obklopují a skýtají jí klid a ticho, které okouzlí každého návštěvníka.

Cudillero je jen jednou z mnoha rybářských vesnic v Asturii, takže skvělou možností je podniknout road trip a prohlédnout si nejkrásnější z nich.    

 

Cangas de Onís 

Cangas de Onís je oficiálním vstupem do Národního parku Picos de Europa a ukrývá jednu z nejvýznamnějších památek v historii Španělska. Městečko bylo do roku 774 n.l. metropolí Asturského království a právě zde legendární král Pelayo (Pelagius) započal rekonkvistu za účelem  znovuzískání Španělska od Maurů.

Nejznámější a nejvíce fotografovanou památkou je tzv. Římský most, který však ve skutečnosti pochází ze středověku a byl postaven na zbytcích svého římského předchůdce. Pod nejvyšším obloukem mostu visí replika Kříže Vítězství (Cruz de la Victoria) na památku vítězství krále Pelaya nad Maury. Most je přístupný veřejnosti a nabízí krásný výhled na vesnici a hory kolem.  Části vesnice spadají do Národního parku Picos de Europa, např. monumentální komplex ve vesnici Covadonga s kaplí umístěnou v malé jeskyni pár metrů nad zemí, anebo vodopád pocházející z malého přírodního pramene.

Další impozantní budovou je bazilika Santa Maria la Real de Covadonga postavená z růžového vápence a dokonale zapadající do okolní krajiny. Z Covadongy se můžete dostat k jezerům v Picos de Europa (asi 12 km od vesnice), což je oblast se skvělými podmínkami pro pěší túry a skvělý cíl pro jednodenní výlet s rodinou.   

Vesnice Arriondas ležící nedaleko Cangas de Onís je cílem pro milovníky sportu a nabízí aktivity, jako je plavba na kajaku či na kanoi, lezení na skály, jízdy na koni a další. Je místem, kde můžete strávit pár dní obklopeni přírodou.

Z vesnice Arriondas není daleko ke známé vyhlídce Mirador del Fitu, která nabízí pozoruhodný panoramatický výhled na Kantabrijské moře a Picos de Europa. A pokud si budete chtít užít úžasný národní park naplno, můžete si v Arrondiasu pronajat letní dům, takže budete mít veškeré pohodlí a soukromí pro Váš odpočinek.   

 

Taramundi 

V neposlední řadě můžete zamířit do Biosférické rezervace Oscos, kde naleznete Taramundi, kouzelnou vesnici, která si uchovává tradiční způsob života obyvatel Asturie. Je známá svými řemeslnými výrobky, jako jsou kapesní nože a látky velmi dobré kvality. Můžete zde navštívit různá muzea a dílny, kde poodhalíte tajemství tradičních řemesel, která jsou stále velmi významná pro místní hospodářství.   

Abyste si prohlédli Taramundi a okolní lesy, ideální je vydat se po trase Ruta del Agua.

Jedná se o pěší stezku, která spojuje několik malých vesniček a prochází nádhernou krajinou s vodopády a potoky. Na trase se rovněž nacházejí různá muzea, jako je Mlýnské muzeum nebo Tkalcovské muzeum.

To nejlepší z Taramundi na Vás čeká v nedávno zrenovované vesnici Os Teixois, která představuje etnografické muzeum pod širým nebem. Zde můžete být svědky neuvěřitelných věcí, kterých lidé dosáhli jen pomocí síly vody, např. zařízení kovárny. Seznámíte se s životem zdejších lidí před 300 lety, kdy Vám průvodce vše jasně a srozumitelně vysvětlí.   

Nejlepší způsob, jak poznat přírodu kolem Taramundi, je ubytovat se ve venkovském domě, kde se budete moct plně ponořit do přírody bez ústupků modernímu pohodlí. Protože Taramundi leží velmi blízko Galicie, je možné si zde pronajat letní dům, který Vám umožní poznávat nejen Asturii, ale také Galicii. A pokud dáváte přednost luxusní dovolené, můžete si pronajat některou z luxusních vil v Galicii a zbavit se stresu v pohodlí obklopeni přírodou.

Asturie nabízí spoustu kouzelných míst, která můžete poznávat společně s rodinou či přáteli: od pohoří Picos de Europa tyčícího se nad krajinou až po pobřeží Kantábrie nabízející příjemnou trasu s rybářskými vesnicemi a nádhernými plážemi.