10 tipů na zážitky na Bahamách

10 tipů na zážitky na Bahamách 1

Bahamy: 7 stovek ostrovů a 25 stovek ostrůvků, na které máte 4 dny dovolené. Jak na to? Zde Vám předkládáme stručný přehled hlavních atrakcí a míst na Bahamách, od metropole Nassau až po nejodlehlejší ostrůvky, kde můžete objevovat, popíjet nebo jen tak lenošit.

 

Plavba na kajaku a kiteboarding, Exumas 

Stovky ostrůvků se táhnou po délce téměř 200 km v průzračné modři souostroví Exumas, což je lesknoucí se ráj s osamělými zátokami a útesy plnými mořské havěti. Můžete zde plout kolem vějířovitých palmových listů a hejn kulíků u George Townu nebo pádlovat ke břehům obsazeným leguány v národním mořském parku Exuma Cays Land and Sea Park, zatímco milovníci adrenalinu se možná raději na kiteboardu vrhnou na jeho větrné břehy.

Potřebné informace naleznete zde na Exuma Cays Land and Sea Park.

 

Míchaný drink v Miss Emily’s, Abacos 

Blue Bee Bar patřící Miss Emily září jako modrý cukrový domeček nedaleko centra New Plymouthu, pohádkově malebného městečka těsně lnoucího k větrnému ostrovu Green Turtle Cay v souostroví  Abacos. Po celá desetiletí připlouvali jachtaři a jednodenní výletníci do Blue Bee Baru na rozlévaný drink goombay smash, který byl vznikl právě zde a který doprovází pohodové kouzlo majitelky Violet Smith (dcery Miss Emily). Nakonec nezapomeňte připnout svoji vizitku na stěnu.  

Trajekty vyplouvají z přístaviště/doku Green Turtle nedaleko Treasure Cay, zpáteční plavba stojí 15 USD.

 

Potápění s přáteli, Andros 

Potápěči si vyměňují příběhy a zážitky v letovisku Small Hope Bay Lodge na karibském Androsu, kde se kromě hledění přes mořský příkop Tongue of the Ocean můžete bavit s přáteli o svých dobrodružstvích. Každý je zde přítelem v přívětivém prostředí rodinného zařízení nedaleko Fresh Creek. Small Hope Bay Lodge nabízí vše od bufetů s domácí stravou přes ekologické ubytování až po happy hour plnou smíchu.

 

Průvod Junkanoo, Nassau 

Vánoce v bahamském Nassau, to určitě nejsou pohádky a sladké křížaly. Zde je doprovázejí hlučné průvody městem s píšťalami, trubkami a kravskými zvonci, jejichž hudba víří časně ráno na II. svátek vánoční po Bay Street. Kořeny oslavy plné pestrobarevných kostýmů je možné vystopovat v západní Africe a v náboženských rituálech plantážnického období; při nich týmy z různých okrsků soutěží o ceny.

A pokud byste promeškali průvod na II. svátek vánoční, druhý se koná na Nový rok + příprava na ně v létě.  

 

Stylové lenošení, Harbour Island, Eleuthera 

Potulující se kohouti a kodrcající se golfové vozíky jsou součástí kouzla Dunmore Town, turisticky okázalé vesnice na Harbour Island, kam míří makléři z Wall Street, supermodelky a vyznavači kitesurfignu na pláž s třpytivým růžovým pískem. Kromě lenošení tu na Vás budou čekat jen minimální požadavky: dát si oběd v Sip Sip, míchaný drink v Rock House a seznamovat se s lidmi ve Vic Hum, kde basketbalové hřiště slouží zároveň jako taneční parket.  

 

Dobrodružství v mořském akvaparku, Paradise Island

Trápí Vás stárnutí? Vraťte se na chvíli do dětství v 141akrovém parku Aquaventure at Atlantis na ostrově New Providence, kde naleznete mj. podvodní skluzavku kolem níž proplovají žraloci, 18 m vysokou skluzavku nebo možnost plavby na pneumatikách.

V letovisku můžete proplouvat rozlehlou, ale schůdnou sítí nádrží a lagun s více jak 20 tisíci exotických ryb a mořských tvorů, od oranžových rybiček „Nemo“ až po majestátní manty.

 

Noční život pro šnorchlaře v Nippers, Abacos

Matka Příroda se jistě usmívala, když vytvořila Great Guana Cay, vzdušný ostrůvek vznášející se jen pár temp od Velkého bariérového útesu v souostroví Abaco, který je plný ryb a korálů. Restaurace Nippers Beach Bar & Grill k tomu ještě přispívá vychlazeným pivem, plážovou družností a možností bezplatného používání potřeb na šnorchlování. Pověstné je zdejší pečené sele v neděli odpoledne.  

Trajekt na ostrůvek Guana Cay (zpáteční jízdenka stojí 25 USD) kotví u Conch Inn v městečku Marsh Harbour.

 

Výprava za piráty, Nassau 

Guvernér Woodes Rogers sice vyhnal piráty z Nassau už v roce 1718, to však neznamená, že odtud zcela zmizeli. Expozice s papoušky, dřevěnými protézami nohou a s pirátem Černovousem udržují námořnické legendy při životě v Muzeu Pirátů z Nassau (Pirates of Nassau Museum), zatímco luxusní Graycliff Hotel starý 260 let okouzluje své hosty hrdinskými příběhy o svém bukanýrském zakladateli; socha Rogerse dodnes bdí na podstavci uprostřed města.  

 

Smith’s Point Fish Fry, Grand Bahama 

Každý řidič taxi na ostrově zná cestu k Fish Fry, což je středeční večerní tradice v restauraci Smith’s Point východně od předměstí Lucaya na ostrově Grand Bahama. Místní lidé se tu staví do fronty dlouho předem a čekají na ryby a humry připravované po bahamsku pod dřevěným přístřeškem u moře. Míří sem snad opravdu všichni. A po večeři zde na Vás bude čekat tanec.

 

Páteční večerní hudební session v Elvina’s, Eleuthera 

Nováčci se vždy ptají na totéž: odkud přišli všichni tihle lidé? Elvina’s, to je chatrný přístřešek u silnice v osamělém městě Gregory Town, který láká lidi ze široka daleka na krátká vystoupení místních hudebníků i cestujících hvězd. Můžete zde potkat skromné místní muzikanty, družné staré námořníky, opálené surfaře – a občas také Lenny Kravitze.

Který bahamský ostrov si vybrat na dovolenou?