Který bahamský ostrov si vybrat pro dovolenou?

Který bahamský ostrov si vybrat pro dovolenou? 1

Ať už se na Bahamách vydáte kamkoli, naleznete nedotčené pláže, které přecházejí v křišťálově čisté moře. Přestože každý ze 700 ostrovů lemují skvostné úseky písku, tato destinace má mnohem více podob a nabízí řadu typických bahamských zážitků pro každý typ návštěvníka.  Můžete si pochutnat na úlovku dne s místními na ostrově Grand Bahama nebo se ponořit do blankytné hlubiny u ostrovů Biminis, vystoupit na nejvyšší bod země na Cat Island nebo se vydovádět při průvodu Junkanoo. Ať už jste nadšenec do historie, milovník karnevalů, příznivec lenošení na pláží hledající samotu, pozorovatel ptactva, novomanžel/ka na svatební cestě, turista na jarní dovolené nebo potápěč, na Bahamách zaručeně najdete kout, který Vám bude vyhovovat.

 

Grand Bahama – jídlo, potápění, příroda 

Smažení ryb a darů moře  

Chcete se zúčastnit typické bahamské kratochvíle? Najděte si na ostrově Grand Bahama místo, kde se koná smažení ryb na pláži (fish fry). Bavte se při něm s místními, vypijte pár vychlazených piv a pozorujte smažící se kousky humrů a mořských plodů ulovených během dne, které se v době soumraku připravují na oleji v plechových nádobách venku. Sázkou na jistotu je Smith’s Point Fish Fry, kde se navíc každou středu večer můžete připojit k párty.  

 

Vraky, podmořské stěny a modré díry  

Grand Bahama je lahůdkou pro každého potápěče, ať už jste začátečník hledající mělké útesy nebo profík toužící prozkoumávat podmořské jeskyně a vraky na dně oceánu.  

 

Pěší výpravy do minulosti 

Navštivte Národní park Lucayan, kde stezky vedoucí mangrovy sestupují až na odlehlou pláž a kde v mokřinách a lesích hnízdí ptáci a želvy. Park je rovněž místem, kde se nachází jeden z největších systémů podvodních jeskyní na světě. Přestože je plavání v jeskyních zakázáno, pár z nich je přístupných veřejnosti, včetně Pohřební jeskyně (Burial Mound Cave), která sloužila jako místo posledního odpočinku pro nejstarší obyvatele ostrova.

 

Long Island – krajina, pláže, potápění

Útesy, zátoky a ruiny

Ostrov Long Island je místem s nejdramatičtějším a nejrůznorodějším terénem na Bahamách. Východní pobřeží je lemováno strmými útesy a bujnou zelení, zatímco severní konec ostrova zdobí opuštěné ruiny plantážních budov. Lidé hledající dobrodružství v podzemí zde naleznou celý labyrint jeskyní se surrealistickými skalními formacemi. Krajina nabízí dobrodružné toulky, stezky však nejsou zřetelně značené, takže je lepší si obstarat pomoc místního průvodce.

 

Život na pláži  

Ostrov tvoří dlouhý pás země, který nabízí pro každého milovníka slunce něco, od mělkých chráněných zátok a dlouhých úseků hrubého růžového písku s přírodními „bazény“ až po odlehlá romantická útočiště na bělostném písku a pláže plné místních lidí grilujících ryby.  

 

Dean’s Blue Hole (Deanova modrá díra)

I když není zcela bezedná, inkoustově modrá kaverna (závrt) vedoucí do hlubin oceánu je nejhlubší „modrou dírou“ na světě. Můžete pozorovat místní odvážlivce, jak do ní skáčou z okolních útesů, anebo si obléct potápěčskou výstroj a prozkoumat ji sami.  

Který bahamský ostrov si vybrat pro dovolenou? 2
Atlantis Bahamas

Ostrov Andros – potápění, rybaření, pozorování ptactva  

Bariérový útes Andros 

Andros je místem, kde se nachází třetí největší bariérový útes světa, který se hemží pestrobarevnými tropickými rybami a hejny žraloků, zatímco hluboké „modré díry“ jsou výzvou pro zkušené a odvážné hloubkové potápěče.  

 

Rybaření 

Rybáři-muškaři často nahazují své udice v potocích a kanálech v mokřinách na Androsu. Díky složité síti mělkých vod a břehů je ostrov největším místem výskytu tropických ryb albula na světě, čímž získal mezi rybáři titul „světová metropole albulovitých ryb“. 

 

Mokřiny

Rozsáhlé mangrovové bažiny a blátivé pobřeží na největším bahamském ostrově jsou domovem úctyhodného počtu 300 typů okřídlených tvorů. K dispozici jsou turističtí operátoři, kteří přivádějí milovníky živé přírody a rybáře na nejlepší místa pro pozorování či rybaření.

10 tipů na zážitky na Bahamách 

Biminis – sportovní rybaření, hloubkové potápění, šnorchlování  

Rybaření

Souostroví Biminis, které má samo tvar podobný rybářskému háčku, je hlavní destinace pro sportovní rybaření na Bahamách. Zde nabral Ernest Hemingway inspiraci pro svá díla Stařec a moře a Ostrovy uprostřed proudu, zatímco dnešní rybáři útočí na hlubiny kvůli obrovským tuňákům, marlínům a mečounům.

 

Podmořské útesy a vraky  

Pozoruhodné podmořské stěny a útesy u Biminisu lákají odvážné chlapy: můžete očekávat setkání s kladivouny, rejnoky, želvami a delfíny. Zkušení hloubkoví potápěči si zde přijdou na své díky řadě vraků.

 

Cat Island – výhledy, kultura, hudba  

Mt Alvernia 

Na ostrově Cat Island se nachází maličký kamenný kostelík postavený poustevníkem Otcem Jeromem, který označuje nejvyšší místo na Bahamách (s nadmořskou výškou pouhých 63 m). Když vystoupáte po jeho schodišti, budete mít 360° výhled na západ či východ slunce.

 

Ostrov plný mýtů a magie  

Můžete navštívit skromné vesnice, kde lidé dodnes praktikují bílou magii obeah a léčí nemoci tradiční medicínou. Poslechněte si vyprávění starců v části Baham, kde jakoby se čas zastavil.  

 

Hudební styl „Rake and Scrape“

Někdejší ráj pirátů je místem zrodu bahamského hudebního stylu rake and scrape, při kterém vznikají melodie za použití různých starých předmětů, jako jsou plechové vany, rybářské vlasce či bubny z kozí kůže. Pokud byste chtěli shlédnout hvězdné vystoupení, navštivte Rake n‘ Scrape Festival, který se koná během víkendu, který následuje po bahamském Svátku práce (první pátek v červnu). 

 

Ostrov New Providence – vodní parky, jídlo, karneval

Vodní park Aquaventure                                                                            

V působivém vodním parku v Nassau můžete zasvištět skluzavkou z plexiskla do laguny plné žraloků, řítit se vysokou rychlostí do dalších lagun a umělých jeskyní, mírně plout po řece, projet se na kajaku nebo šnorchlovat v umělé laguně.

 

Jídlo  

Nassau a Paradise Island propojené mostem představují centra požitků na ostrově New Providence. Zařízení s jídlem mají podobu od nenápadných podniků připravujících kozí maso na kari a smažené mořské plody až po restaurace vedené slavnými šéfkuchaři nabízející designérské sushi a umělecky naaranžované pokrmy „fusion“.

 

Junkanoo

Jedná se o festival, který zasáhne Nassau vždy na II. svátek vánoční (na Štěpána) a na Nový rok, kdy účastníci v kostýmech zaplní ulice doprovázeni s troubením na lastury, bušením bubnů a pronikavým zvukem píšťal. Součástí festivalu jsou slavnostní alegorické vozy, tanec a hudební soutěže.

 

Ostrovy Exumas – hloubkové potápění, šnorchlování, únik z civilizace 

Rezervace Exuma Cays Land a Sea Park 

Pod akvamarínovou vodou obklopujících maličké ostrůvky naleznete kouzelné podmořské útesy, modré díry, korálové zahrádky a vraky, které přitahují obrovskou škálu ryb. Přitom si však nemůžete ulovit žádný suvenýr, protože mořský život je zde chráněný a nesmí se zde žádným způsobem rybařit.  

 

Thunderball Grotto 

Majestátní podvodní jeskynní systém oblíbený šnorchlaři se proslavil hned dvakrát díky bondovkám Thunderball (1965) a Nikdy neříkej nikdy (1983).

 

Ostrovní útočiště 

Rezervace Exumas je zcela prosta všeho ruchu a shonu, který je přítomen na jiných bahamských ostrovech. Je neobydlená a je obtížné se tam dostat; to je možné, jedině pokud se zúčastníte potápěčského výletu na lodi i s ubytováním, anebo se spřátelíte s jachtařem hledajícím vlastní kousek tropického ráje (za předpokladu, že nemáte sami vlastní jachtu).

 

Ostrůvek Elbow Cay – pozorování ptactva, historie  

Maják na Elbow Cay

Pruhovaný maják z 19. století na Elbow Cay měl překazit obchod místních spojený s vylupováním lodních vraků. Z jeho vrcholku můžete obdivovat krásný výhled na moře.

 

Hope Town

Dokonale malebné Hope Town, které je bez aut, vítá návštěvníky svými bílými a pastelovými domky porostlými bougainvilleami. Založeno bylo v roce 1785 loyalisty z Jižní Karolíny v USA a jedná se o krásně zachovalé historické sídlo.

 

Rezervace Tilloo Cay

Nedotčená rezervace Tilloo Cay omývaná vlnami Atlantiku přitahuje hnízdící volavky, četné mořské ptáky a jejich obdivovatele vybavené dalekohledem.

Nejkrásnější tropické ostrovy