Deset věcí, které jsou ve vesmíru nejrychlejší

Deset věcí, které jsou ve vesmíru nejrychlejší 1

Rychlost má rád každý chlap. Snaha pohybovat se co nejrychleji poháněla technologický vývoj kupředu celá staletí. Podívejte se, které jsou nejrychleji věci ve vesmíru.

Nejrychlejší suchozemský živočich
Kdo jiný než gepard si zaslouží titul nejrychlejšího suchozemského živočicha. Tento dravec umí vyvinout rychlost až 120 kilometrů za hodinu, pochopitelně však jen na krátkou vzdálenost.

Nejvyšší zaznamenaná rychlost
V současnosti se v rámci fyziky za nejrychlejší věc ve vesmíru považuje světlo, jehož rychlost ve vakuu je konstantní.

Za sekundu projde světlo vzdálenost 299 792 458 metrů, takže pokud byste takto rychle cestovali kolem rovníku, Zemi byste za sekundu obešli více než sedmkrát. Existují však teorie, které pracují i s částicemi rychlejšími než světlo, takzvanými Tachyon.

Nejrychlejší kosmická loď
Sonda New Horizons, která předevčírem prolétla kolem Pluta, se na cestu vydala 19. ledna 2006. Při zhasnutí jejího posledního motoru měla rychlost 58 536 kilometrů za hodinu a stala se tak nejrychlejší kosmickou lodí v historii. V současnosti se pohybuje směrem ke Kuiperova pásu, třetí zóně Sluneční soustavy.

Nejrychlejší pták
Ze školy si zřejmě pamatujete, že nejrychlejším ptákem je sokol stěhovavý. Vzpomenete si ale, jak rychle umí letět? Nuže, při strmém letu dolů umí dosáhnout rychlosti až 322 kilometrů za hodinu.

Nejrychlejší vítr
Vědcům se podařilo nejrychlejší vítr zaznamenat 3. května 1999 na předměstí amerického města Oklahoma City. Vzduch v tornádu, které v ten den zabilo čtyři lidi a zničilo 250 domů, dosáhl rychlosti 511 kilometrů za hodinu.

Jen pro zajímavost, k dosažení stupně F6 na Fujitovej stupnici klasifikující sílu tornád, mu chyběl jen JEDEN kilometr za hodinu. Tento stupeň zatím žádné tornádo nedosáhlo.

 
x3a

Nejrychlejší helikoptéra
Firma Eurocopter začala s výrobou experimentálního, vysokorychlostního vrtulníku X3, který v červnu 2013 dosáhl rychlosti 472 kilometrů za hodinu.

Nejrychleji pilotované letadlo
NASA ve spolupráci s americkým letectvím vyvinula v druhé polovině minulého století letadlo X-15. V podstatě už šlo o raketoplán, který dosáhl rychlosti 7274 kilometrů za hodinu a vystoupal do výšky 108 kilometrů. Jelikož se dostalo na horní hranici zemské atmosféry, piloty později označili za astronautů.

Nejrychlejší ponorka
Označení K-222 nese ponorka, jejíž plášť byl vůbec jako první vyrobený z titanu. Vyvinuli ji Sověti, měla jaderný pohon a dokázala jet rychlostí 83 kilometrů za hodinu. Jen pro zajímavost, bez vynoření uměla zůstat pod hladinou až 70 dní a maximální hloubka jejího ponoru byla 400 metrů.

Nejrychlejší vlak
Vlak s krkolomným označením CRH380A momentálně jezdí v Číně a běžně uhání rychlostí 350 kilometrů za hodinu. To však není nejvyšší rychlost, kterou souprava dosáhla. Rekord stanovila při zkušební jízdě a má hodnotu 486,1 kilometru za hodinu.

Nejrychlejší člověk
Titul nejrychlejšího člověka drží jamajský sprinter Usain Bolt, držitel rychlostního rekordu v běhu na sto i dvě stě metrů. Během sprintu dosáhl rychlosti 44,7 kilometru za hodinu.