16 turistických atrakcí Jamajky

16 turistických atrakcí Jamajky 1

Jamajka, která je známá jako „rodiště reggae“, nabízí cestovatelům řadu přírodních pokladů a svojí pestrou atmosférou připomíná Afriku. Zlatavé pláže, bujně zelené hory, tyrkysově modré moře, korálové útesy, deštné pralesy a řeky patří k lákavé nabídce ostrova. Milovníci přírody zde najdou spoustu možností aktivit: mohou podniknout pěší túru a pozorovat ptactvo v džungli nebo se potápět a šnorchlovat u pobřežního korálového útesu.

Jamajka je rovněž známá řadou historických plantáží, kde můžete ochutnat tropické ovoce a prohlédnout si honosné sídlo („velký dům“). Také zde najdete některé z nejluxusnějších resortů all-inclusive v Karibiku. Dynamické Montego Bay patří k nejoblíbenějším letoviskům, Ocho Rios je největší přístav pro výletní lodě na ostrově a Negril je znám svou dlouhou pohodovou pláží lemovanou klidným mořem a kokosovými palmami. Ekoturisté vyhledávají klidné Port Antonio díky blízkosti pozoruhodného pohoří Blue Mountains. A pak je zde samozřejmě hudba reggae. V Kingstonu, osobité metropoli Jamajky, si můžete prohlédnout někdejší dům reggae legendy Boba Marleyho, muzea a historické lokality. Jamajka je plná rozmanitých turistických atrakcí, proto není divu, že je oblíbenou destinací  karibské oblasti. Zde se dozvíte o nejlepších místech, kam se vydat, když budete na Jamajce.

 

Pláž v Negrilu a Negril Cliffs

Negril Beach, známá také jako Seven Mile Beach („Sedmimílová pláž“), je jeden z nejkrásnějších úseků bílého písku a modrého moře na Jamajce. V pozadí má proslulé útesy Negril Cliffs a bývá považována za jednu z nejlepších pláží v Karibiku. Ve skutečnosti má délku jen asi 4 míle (6,4 km) a sahá od zátoky Bloody Bay k Long Bay. V hájích kokosových palem se ukrývají resorty, od velkých all-inclusive po menší butiková zařízení. K dispozici je výběr vodních sportů, kdy v čistých vodách spatříte hejna rybek. Počítejte však s potulnými prodejci, kteří stále číhají na pláži. Jižně od pláže se nad korálovým pobřežím zvedají útesy Negril Cliffs, které skýtají oblíbené stanoviště pro pozorování západů slunce. Skákání z nich patří k oblíbeným aktivitám v Negrilu. Kolem útesů leží také některé z nejluxusnějších resorty v Negrilu, jako je The Caves 4* (akční nabídka ubytování zdea The Cliff Hotel (akční nabídka ubytování zde ).

 

Plavba na voru po řece Martha Brae 

16 turistických atrakcí Jamajky 2

Rafting na řece Martha Brae patří k nejoblíbenějším aktivitám na Jamajce především pro páry. V Martha Brae Rafting Village můžete klidně plout po malebném úseku řeky na bambusových vorech, které tyčemi řídí místní průvodci. Jedná se o klidný výlet a skvělý způsob, jak nasávat tropickou scenérii, přičemž během cesty můžete zastavit u místních prodejců podél trasy a koupit si suvenýry nebo občerstvení. Jako bonus někteří průvodci nabízejí zábavu, kdy Vám zazpívají reggae písně nebo sdělí zajímavé informace o místní flóře a fauně. Je to oblíbený jednodenní výlet z Montego Bay (asi 37 km odtud) nebo z Ocho Rios (asi 70 km). Také se sem můžete vydat z Negrilu, což trvá asi 2 hodiny; výlety vyplouvají z Martha Brae Rafting Village.

 

Vodopády Dunn’s River Falls

Dunn’s River Falls s 180 m mírně terasovitých vodopádů je jedna z hlavních atrakcí Ocho Rios. Malebné vodopády se řítí po skalách a vápencových římsách do moře. S pomocí průvodce můžete vyšplhat po přírodních patrech na vrchol vodopádů a pak se zchladit v jezírku dole. Je dobré mít boty do vody a oblečení, které se může namočit. Také se snažte si naplánovat svoji návštěvu mimo dobu, kdy sem přicházejí davy z lodních výletů: je to jeden z nejslavnějších vodopádů na Jamajce, takže je častým cílem turistů. Pokud byste chtěli celodenní výlet, můžete si zvolit výlet kombinující návštěvu Dunn’s River Falls a Nine Mile Boba Marleyho. Zastavuje ve vesnici Nine Mile, rodišti Boba Marleyho, a pak pokračuje dál k Dunn’s River Falls, kde Vás čeká výstup na vodopády s průvodcem a koupání či plavání v přírodních jezírkách. Chtěli byste své dobrodružství rozšířit? Pak přidejte volitelnou noční plavbu po bioluminiscenční Mystic Lagoon spolu s večeří. Zahrnuto je vyzvednutí z hotelu a doprava zpátky, vstupné a služby průvodce. V jiném případě se vydejte na plavbu katamaránem k Dunn’s River Falls z Ocho Rios nebo z Montego Bay. Při té můžete šnorchlovat nad korálovými útesy, užívat si vyhlídkovou plavbu a relaxovat nebo si hrát ve vodě u vodopádů.

 

Národní park Blue and John Crow Mountains

V roce 2015 byl pozoruhodný NP Blue and John Crow Mountains zapsán na seznam lokalit UNESCO díky svému bohatému přírodnímu a kulturnímu dědictví. Přírodní rezervace, kdysi útočiště uprchlých otroků a domorodců Taino, nabízí dechberoucí scenérie. Můžete zde prozkoumávat hory porostlé džunglí, vodopády, zelené deštné pralesy a kávové plantáže. Také flóra a fauna jsou působivé: v parku se nalézá přes 800 druhů endemických rostlin, žije 200 druhů ptáků a druhé největší množství motýlů na světě. Cestování po parku může být dobrodružstvím samo o sobě. Silnice a trasy jsou drsné, především po dešti, takže se velmi doporučuje mít vozidlo 4WD a/nebo zkušeného místního průvodce.  Hlavním lákadlem však bývá výstup (nebo cesta na mezkovi) na nejvyšší jamajský vrchol Blue Mountain Peak (2256 m). Dvoudenní výlet zahrnuje fantastické výhledy a za jasného počasí můžete vidět až na Kubu. Většina výletů začíná v Kingstonu.

 

Město Port Antonio

Mezi horami a dvěma přístavy leží město Port Antonio, které vyzařuje klidný půvab ospalé rybářské vesnice. Lokalita, která byla kdysi centrem produkce banánů, je typicky méně komerčně orientovaná než jiná města-letoviska na ostrově. K oblíbeným aktivitám v Port Antoniu patří pěší turistika na stezkách v džungli, plavba na voru po řece Rio Grande, výlet k vodopádům Reach Falls a šnorchlování a potápění u korálových útesů. Oblíbeným místem pro plavání je krásná Blue Lagoon („Modrá laguna“) hluboká 60 m a napájená sladkovodními prameny. K dalším lákadlům oblasti patří britská pevnost Fort George z 18. století a krásná Frenchman’s Cove („Francouzova zátoka“), kde se řeka plná ryb vlévá do moře. Pláže v Port Antonio tvoří skvělá směs bílého písku, mělkého moře a zelených výčnělků země. Pokud se ale raději potápíte ve sladké vodě, nedaleká řeka Daniel’s River se řítí skalnatou strží v sérii kaskád a jezírek známé jako Somerset Falls. Mezi dvěma přístavy v Port Antoniu leží ostrůvek Navy Island dosažitelný trajektem, kdysi majetek filmového herce Errola Flynna. Dnes je ostrůvek oblíbeným místem pro pikniky a jednodenní výlety. Pikantní jamajská kuchyně jerk je místního původu a vynikající příklady najdete na Boston Beach východně od Port Antonia.

Karibská kuchyně

Pláž Doctor’s Cave Beach, Montego Bay 

16 turistických atrakcí Jamajky 3

Jedna z nejlepších pláží v Montego Bay, Doctor’s Cave Beach („Pláž u Doktorovy jeskyně“), je lákavý úsek bílého písku lemovaný čistým mořem. Proslulá pláž pomáhla vytvářet osud oblíbené turistické destinace. Na počátku 20. let 20. století prohlásil renomovaný britský osteopat, že zdejší voda má léčivé účinky, což sem začalo přitahovat návštěvníky z celého světa. Vyrostly zde hotely a oblast se proměnila ve vzkvétající turistickou destinaci. Doktorovu jeskyni sice zničil hurikán v roce 1932, ale pláž je stejně oblíbená jako dříve. Patří k nejoblíbenějším místům v Montego Bay a často bývá plná díky cestujícím z turistických lodí. K dispozici jsou převlékárny, restaurace a obchody, a také si zde můžete vypůjčit plážové vybavení. Pamatujte však na to, že vstup na pláž podléhá vstupnému.

 

Blue Hole, Ocho Rios

Vysoko v horách porostlých deštným pralesem nedaleko Ocho Rios se ukrývá Blue Hole („Modrá díra“), série malebných jezer napájených kaskádami. Říká se mu také Island Gully Falls nebo Irie Blue Hole. Průvodci Vám ukážou vše významné v lokalitě, kde si můžete prohlédnout vodopády a skákat z útesů do chladivé vody dole. Čím výše na vodopády vylezete, tím méně lidí potkáte, ale zvládání této trasy může být ošemetné: součástí je lezení po kluzkých kamenech, takže se doporučuje mít odpovídající obuv (boty do vody). Návštěva krásných vodopádů je jedna z nejoblíbenějších aktivit v Ocho Rios („Osm řek“).

 

Řeka Rio Grande River

Hledáte odpočinek od všeho stresu? Pak se přihlaste na výlet na voru po krásné řece Rio Grande. Těžko byste hledali něco pohotovějšího než je mírná plavba po řece džunglí na voru, který řídí tyčí zkušený průvodce. Rio Grande navíc bývá méně zaplavena turisty než Martha Brae. Můžete si zakoupit vychlazené osvěžení, které si vezmete s sebou, sednout si na vor a odpočívat. Tropický deštný prales plyne kolem, zatímco přátelský průvodce posouvá vor vpřed, vypráví o okolní oblasti a hravě zvládá mírné peřeje. Plavba na vorech (rafting) zde započala asi v roce 1911, když pěstitelé banánů v údolí Rio Grande přepravovali své banány po řece, a o tom všem se dozvíte při své plavbě. Také budete během ní mít zastávku na oběd v místní restauraci. Výlet s plavbou trvá asi 2,5 hod..

 

Safari plavba po řece Black River a vodopády YS Falls

16 turistických atrakcí Jamajky 4
vodopády YS Falls

Black River lemovaná mangrovy je nejdelší řeka na Jamajce a Vy se po ní můžete vydat na člunu s průvodcem. Je to ráj pro milovníky přírody: krokodýli a víc jak 100 druhů ptáků, včetně volavek a volavek bělostných, patří k živočichům, kteří zde mají domov, a Vy se během plavby můžete dozvědět vše o ekologii a historii lokality. Krásné vodopády YS Falls, kam se dostanete po krátké cestě autem (často v kombinaci s plavbou po Black River), jsou největší vodopády Jamajky.  Pokud byste na Jamajce hledali možnosti aktivit s dětmi, tohle je vynikající možnost. Některé ze 7 vodopádů stékají do klidných jezírek lákajících k osvěžení za horkého dne;  jedno z nich je vhodné i pro děti. Také si zde můžete zahrát na Tarzana na provazové houpačce a ponořit se do mělkého jezírka dole s vodou z pramenů. K dispozici je rovněž jízda na zipline a plavba na gumovém kole (river tubing).

 

Rose Hall Great House, Montego Bay

Rose Hall (1770) je zrestaurovaný plantážní dům s krásnými výhledy na oceán. Kdysi zde krutě vládla legendární Annie Palmer přezdívaná Bílá čarodějnice a dočkala se násilné smrti. Její dům je dnes vybaven dobovým nábytkem. Můžete se sem vydat při jednodenním výletu, ale pokud jste příznivci duchařských příběhů, zvolte raději strašidelnou večerní prohlídku ve svitu svící. Průvodci v kostýmech vyprávějí děsivé příběhy o spatření duchů, při kterých Vám určitě naskočí husí kůže. Kdo ví – třeba spatříte Bílou čarodějnici samotné!

 

Vodopády Reach Falls

Skrytý klenot, vodopády Reach Falls, patří k nejhezčím a nejklidnějším na Jamajce. Ukrývají se v Montane Forest v pohoří John Crow Mountains nedaleko Port Antonia. Po mírné túře tropickým deštným lesem se dostanete na vrchol vodopádů, kde hlídkuje plavčík. Můžete postát pod proudícími kaskádami, prozkoumat jeskyně pod vodou a zaplavat si v jezírku obklopeném kapradinami uprostřed deštného lesa; ve smaragdově zeleném lese roste přes 20 různých druhů kapradin. Když budete dávat pozor, můžete spatřit některý z mnoha druhů ptáků, včetně papoušků amazoňanů jamajských. Je dobré si vzít s sebou boty do vody.

 

Zábavní ekologicky park Rainforest Adventures Mystic Mountain, Ocho Rios

Rádi byste trochu adrenalinu? Pak zamiřte do parku Rainforest Adventures Mystic Mountain v Ocho Rios. Zde můžete sjet svah hory na Bobsled Jamaica, horské dráze lesem s vozíky pro jednoho, nebo se projet korunami stromů na zipline. Také můžete obdivovat panoramatické výhledy na město a moře ze sedačkové lanovky Sky Explorer. K dalším atrakcím patří výlety do přírody s průvodcem, návštěva zahrady s motýly a kolibříky, provazové hřiště, kolotočové atrakce, nekonečný bazén a vodní tobogán, a také lezecká stěna.

 

Vodopády Mayfield Falls

V horách asi hodinu cesty (přes vesnice v deštném pralese) od Negrilu se nacházejí vodopády Mayfield Falls & Mineral Springs, ráj pro milovníky přírody. Najdete zde 2 krásné vodopády, 21 přírodních jezírek a spoustu kapradin, tropické květiny a další flóru deštného pralesa. V bohaté zeleni poletují motýli a ptáci a doškové altány na břehu řeky lákají k odpočinku. Můžete se rozhodnout mezi komentovanou plavbou po řece nebo se brodit chladnou vodou, lézt přes kluzké balvany, skákat z útesů a relaxovat pod kaskádami. V každém případě vezměte s sebou fotoaparát, boty do vody a plavky.

 

Město Falmouth

Falmouth, který je obklopen plantážními sídly a pastvinami, je jedno z nejlépe zachovalých georgiánských měst v Karibiku. Kdysi významný přístav nabízí vynikající příklady georgiánské architektury 19. století včetně věrné rekonstrukce soudní budovy. Greenwood Great House je významná turistická atrakce v oblasti. Vybudovat ho nechal v roce 1790 Richard Barrett, příbuzný anglické básnířky Elizabeth Barrett Browning, a Great House je dnes muzeum s dobovým nábytkem a se vzácnou sbírkou hudebních nástrojů a porcelánu Wedgwood. K dalším oblíbeným aktivitám ve Falmouthu patří prohlídky Good Hope Plantation, staré kokosové a cukrové plantáže vybudované v roce 1755, a opalování se na plážích Red Stripe a Burwood Beach. Východně od Falmouthu se nachází Luminous Lagoon, zátoka pojmenovaná podle její mořské luminiscence.

Ibiškovo zázrovorvý punč z Jamajky

Výlety za dobrodružstvím a jízdou na zipline

Milovníci outdoorových aktivit a dobrodružství mohou vyzkoušet své dovednosti při plavbě na kajaku a jízdě na zipline na Rio Grande („Velké řece“). Při dvouhodinových komentovaných výletech hosté na kajacích plují přes valící se peřeje i po klidné řece, nebo na zipline nad řekou, což znamená aktivity spojené s trochou adrenalinu. Průvodce poskytuje instruktáž o bezpečnosti a vybavení a poté nabídne pohled zblízka na živočichy a vegetaci kolem řeky. Výlet spojený s plavbou na kajaku a jízdou na zipline, který začíná od hotelů v Negrilu a v Montego Bay, zahrnuje vyzvednutí z hotelu a dovezení zpátky, oběd, vybavení, služby průvodce a základní instrukce. Je určen pro účastníky od 6 let.

 

Metropole Kingston

16 turistických atrakcí Jamajky 5

Na úpatí Blue Mountains („Modrých hor“) leží rušná metropole Jamajky, která nabízí kosmopolitní kontrast k poklidnému tempu na ostrově. Na povrchu drsný Kingston může zpočátku působit odrazujícím dojmem, ale při organizovaném výletu zde můžete zažít některé skvělé aktivity. K nejoblíbenějším cílům patří Muzeum Boba Marleyho v původním domě této hvězdy reggae. Fanoušci reggae mohou rovněž navštívit muzeum Trench Town Culture Yard Museum v ghettu, kde se hudba reggae zrodila. K dalším oblíbeným atrakcím v Kingstonu patří historická sídla, jako je Devon House, a také muzea, např. Národní galerie a Přírodovědecké muzeum. Hudební koncerty se často konají v Emancipation Park, zeleném prostoru posetém palmami uprostřed města, zatímco National Heroes Park je zdoben sochami předních postav historie a boje o nezávislost země. Na špičce poloostrova kolem přístavu Kingston Harbor leží sídlo Port Royal, ohnisko britského opevnění na konci 17. století.

***

16 turistických atrakcí Jamajky 6
chýše pro masáže na pláži, které si můžete objednat

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Jamajky?

Nejlepší doba pro návštěvu Jamajky je od listopadu do března, kdy jsou srážky nízké, dny teplé a typicky slunečné. Nebezpečí hurikánů je v této době nejnižší, ale ceny bývají nejvyšší, především během prázdnin.

 

Kde se na Jamajce ubytovat?

Jamajka nabízí působivý výběr resortů a možností ubytování vhodných pro všechny typy návštěvníků.  Můžete si vybírat z luxusních resortů a rodinných zařízení, ale také ubytování ve stylu plantáží v zelených horách. Co se týče lokality, její výběr závisí na Vašich prioritách během Vašeho pobytu. Montego Bay má vše, co potřebujete pro příjemnou dovolenou s rodinou včetně mnoha luxusních resortů all-inclusive. Negril typicky přitahuje mladší návštěvníky hledající hebký bílý písek na krásných plážích a Ocho Rios je centrem výletních lodí se spoustou turistů z „balíčkových“ zájezdů a se solidní turistickou infrastrukturou. Přejete si větší klid? Pak zamiřte do Port Antonio.

Akční nabídka ubytování zde