Hlavní turistické atrakce Portugalska

Hlavní turistické atrakce Portugalska 1

Návštěva Portugalska znamená objevování pozoruhodně pestré destinace. Země, která je neoddělitelně spojena s mořem, má více jak 800 km lákavého atlantického pobřeží. Metropole Lisabon leží na skvělém místě v ústí řeky Tajo (Tagus). Odtud se v 15. a 16. století odvážní mořeplavci vydávali na daleké objevné plavby a v Portugalsku se od té doby rozvinula hrdá mořeplavecká tradice. Vnitrozemí Portugalska pak kombinuje dramatické hory na severu s rozlehlými zvlněnými pláněmi v horké centrální části. Na jihu najdete pláže patřící k nejlepším v Evropě, které lemují malebné zátoky a teplé mělké moře. Po celé zemi jsou rozesety kamenné vesnice, půvabná města i kosmopolitní velkoměsta, kde na Vaši návštěvu čekají historické paláce, hrady, muzea a kláštery. Portugalsko navíc zahrnuje také bujně zelený subtropický ostrov Madeira („Zahradní ostrov“) a odlehlé klidné Azorské ostrovy.

Klášter jeronymitů, Lisabon

Lisabonské předměstí Belém je synonymem pro portugalský zlatý Věk objevů. Z jeho břehů vyplouvali odvážní mořeplavci v 15. a 16. století na dlouhé a nebezpečné cesty, aby zmapovali neznámá moře a nová teritoria. Jedním z nich byl Vasco da Gama, který objevil mořskou trasu do Indie (1498) a na počest jeho úspěchu král Manuel I. nechal postavit památník, který se stal trvalým symbolem úžasného období dobývání a expanze. Dnes je Klášter jeronymitů (Mosteiro dos Jerónimos) jednou z nejváženějších a budov v zemi a při své návštěvě by ji neměl vynechat žádný turista. Kostel a klášter ztělesňují ducha své doby a představují příklady architektury manuelského stylu patřící k nejlepším v Portugalsku: bohatá a krásná výzdoba jižního portálu je dechberoucí. Uvnitř se nachází neméně bohatý klášterní ambit. V kostele je pak umístěna hrobka Vasco da Gamy a dalších významných postav země, jako je Luís de Camões, nejvýznamnější portugalský básník a kronikář doby objevů.

 

Oceanárium, Lisabon

Lisabonské Oceanárium (Oceanário de Lisboa), jedna z nejoblíbenějších atrakcí metropole oblíbená především u rodin s dětmi, je skvěle pojato tak, aby představilo rozmanité prostředí ve světových mořích a oceánech. To je to jedno z nejlepších a největších oceanárií v Evropě s mnoha druhy ryb a mořských živočichů. Čtyři oddělené části vytvářejí prostředí ekosystémů v Atlantickém, Tichém, Indickém a Jižním oceánu. Obrovská centrální nádrž (akvárium), která je vidět z více úrovní, se hemží žraloky, rejnoky a mnoha dalšími obyvatel hlubin. Díky průhlednému plexisklu to vypadá, že menší tropické druhy umístěné v oddělených akváriích kolem hlavní nádrže plavou spolu se svými velkými příbuznými. Úžasnou podívanou doplňuje venkovní část, kde tučňáci, mořské vydry a různí roztomilí chundelatí ptáci a savci žijí vedle sebe v bezstarostné harmonii.

 

Národní palác v Sintře na Lisabonské pobřeží

Hlavní turistické atrakce Portugalska 2

Město Sintra leží zalesněného pohoří a jeho skvělá poloha je dostatečným důvodem pro návštěvu. Půvabné zelené město je na seznamu památek UNESCO díky své kráse a významu historických atrakcí ve starém městě Sintra Velha. Město Sintra vyzařuje romantiku, takže nepřekvapuje, že bylo oblíbeným letním útočištěm pro portugalské krále a královny a lákavou destinací pro řadu spisovatelů a básníků včetně lorda Byrona a Williama Beckforda. Město představuje labyrint kamenných uliček lemovaných pěknými městskými domy natřenými v odstínech růžové, hořčicové žluté a šeříkově fialové. Úzké ulice obklopují centrální náměstí, kterému dominuje nádherný Národní palác v Sintře (Palácio Nacional de Sintra). Typické jsou pro něj obrovské kónické komíny pocházející z konce 14. století a je to nejstarší dochovalý palác v Portugalsku. Jeho vybavení je královské, budova má několik pater, z nichž některá mají jednotné téma a odpovídající výzdobu. Zlatým hřebem je nádherný lesknoucí se Sál erbů (Sala dos Brasões) s kopulí, vyzdobený erby 72 vznešených portugalských rodů.

 

Plavba na kajaku kolem Lisabonského pobřeží

Příjemným zážitkem je plavba na kajaku spojená s poznáváním Lisabonského pobřeží. Kromě toho, že pádlování dá další dimenzi Vaší prohlídce památek, představuje také skvělé cvičení v příjemném slaném prostředí. Blízkost oceánu umožňuje celou řadu vodních sportů a objevování pláží a zátok, které se nacházejí v oblasti mezi portugalskou metropolí Lisabonem a městem Cascais. O něco pak leží Přírodní park Serra da Arrábida (který zahrnuje města, jako je Setúbal a Sesimbra), který nabízí jedinečnou krajinu s čistým mořem a nádhernými útesy plnými mořského ptactva. Většina zdejšího pobřeží leží v chráněné mořské oblasti, v rezervaci, která zahrnuje také nádhernou pláž Ribeira do Cavalo.

Proč navštívit Portugalsko

Belémská věž, Lisabon

Hlavní turistické atrakce Portugalska 3

Belémská věž (Torre de Belém), jedna z nejoblíbenějších historických památek v Portugalsku a ikona Lisabonu, je symbolem Věku objevů a zámořských objevných plaveb v 15. a 16. století. Obranná pevnost u řeky Tajo dokončená v roce 1521 je považována za mistrovské dílo vojenské architektury. Navrhl ji architekt Francisco de Arruda v manuelském stylu a její fasádu tvoří přehlídka krásně otesaných kamenů s typizovanými mořeplaveckými motivy, jako je stočené lano a zeměkoule z kruhů. Výzdobu pak zvýrazňuje impozantní renesanční lodžie. Díky svému kulturnímu významu je věž na seznamu památek UNESCO.

 

Klášter řádu Kristova, Tomar

Nad půvabným městem Tomar se tyčí mohutný hrad, který chránil klášter řádu Kristova (Convento do Cristo), jednu z předních historických atrakcí Portugalska. Klášter řádu Kristova (úvodní foto), založený v roce 1160 jako ústředí Řádu templářů, je úchvatný a tajemný zároveň: je to zednářské dědictví hmatatelné a okouzlující. Uprostřed něj je umístěna středověká Charola, původní templářský kostel bohatě zdobený a vyzařující zvláštní symbolismus spojovaný s Řádem. Křížová chodba z 16. století okouzluje svým ozdobami v manuelském stylu a mate návštěvníky svými skrytými točitými schodišti. Nádherná klášterní okna v manuelském stylu, která vytvořil mistr sochař Diogo de Arruda, představují jeden z architektonicky nejpůsobivějších aspektů budov, které najdete také na jiných místech v zemi.

 

Kostel Bom Jesus do Monte, Braga

Bom Jesus do Monte, nejhonosnější svatostánek v Portugalsku, se nachází na zalesněném svahu 6 km východně od města Braga a je to jedno z nejvýznamnějších poutních míst v zemi. Pozoruhodný komplex zahrnuje monumentální barokní schodiště Escadaria a kostel Bom Jesus, ale také několik kaplí zdobených sousošími Utrpení Krista, kašny rozmístěné na různých místech dlouhého výstupu a sochy biblických, mytologických a symbolických postav. Výstup ve spodní části 116 m dlouhého okrasného žulového schodiště se pomalu klikatí kolem strmé křížové cesty s kaplemi představujícími 14 zastavení Kříže. Uprostřed bílého prokládaného schodiště (Escadório dos Cinco Sentidos) je prostřednictvím jemně vyřezávaných skulptur znázorněno 5 smyslů. Poslední část tvoří Schodiště 3 ctností (představující Víru, Naději a Lásku), které vede k samotnému kostelu. Vaše námaha bude odměněna inspirativním panoramatickým výhledem na okolní krajinu. Méně aktivní návštěvníci mohou využít historickou kolejovou lanovku z roku 1882, která je odveze nahoru za pouhé 3 minuty.

 

Pěší turistika v pohoří Serra de Gerês

Serra do Gerês je pohoří úžasné krásy v odlehlé portugalské provincii Minho. Nachází se v Národním parku da Peneda-Gerês, který patří k turisticky nejatraktivnějším místům v zemi, a zdejší vrcholky, které určují charakter rozsáhlého národního parku, patří k nejvyšším a nejpozoruhodnějším v Portugalsku. Coby jedna z největších přírodních atrakcí země přitahuje pohoří Gerês milovníky procházek, pěší turistiky a outdoorových aktivit. Jeden z posledních koutů divočiny v Evropě nabízí strohou skalnatou krajinu se zelenými údolími, lesknoucími se jezery, vzácnou flórou a faunou, a také hrstkou tradičních vesnic, kde je možné spatřit způsob života, který v jiných hornatých regionech v zemi už vymizel. Zdejší krajinou procházejí staré kamenné stezky, které jsou označeny pro pěší turisty: ti zde mohou podnikat krátké procházky i náročné celodenní túry. Většina tras má délku 10-16 km a různý stupeň obtížnosti.

 

Univerzita v Coimbra

Univerzita ve městě Coimbra  (Universidade de Coimbra) je nejstarší sídlo učenosti v zemi, které založil roku 1290 král Dinis. Historické budovy (UNESCO) staré Velha Universidade obklopují ústřední náměstí Paço das Escolas. Křídla univerzity Alta a Sofia, kdysi královské sídlo, odmění návštěvníky řadou skvělých prvků, jak je Biblioteca Joanina, honosně zdobená knihovna, kterou zřídil v roce 1717 král Jan V. Portugalský. Při prohlídce se dostanete také do oslnivě zdobené Kaple sv. Michala (Capela de São Miguel) z 16. století. Pokud dobře snášíte výšky, můžete vylézt na ikonickou hodinovou věž z 18. století, odkud budete mít velkolepý výhled na město Coimbra patřící k nejatraktivnějším v zemi.

 

Muzeum Calouste Gulbenkiana

Lisabon nabízí skutečně špičková světová muzea, mezi kterými vyniká Muzeum Calouste Gulbenkiana (Museu Calouste Gulbenkian). Muzejní sbírky zahrnují asi 6000 kusů, které všechny kdysi vlastnil Calouste Sarkis Gulbenkian, arménský ropný magnát, který po své smrti v roce 1955 odkázal své sbírky nevyčíslitelné hodnoty portugalskému národu. Jedná se skutečně o sbírku umění patřící k nejlepším v Evropě, která zahrnuje více jak 4000 let od antiky a orientálního starověku až po evropské umění počátku 20. století. Žádné jiné muzeum nemá tak pestré složení uměleckých prací z tolika míst na světě, a návštěvníci tu mohou celé hodiny dumat nad poklady, jako je 11 římských medailonů nalezených v Egyptě, ilustrované rukopisy z 16. století, mistrovská díla od Rubense, Rembrandta a Turnera, nábytek z doby Ludvíka XV, a Ludvíka XVI. nebo secesní šperky od Reného Lalique. Muzeum je umístěno v krásné zelené zahradě, která je ideálním místem pro pikniky, především v letních měsících.

 

Hrad Guimarães

Guimarães byl kdysi metropolí portugalského království a místem, kde se zrodil národ i první panovník země Dom Afonso Henriques (Alfons I. Portugalský) v roce 1110. Hrad Castelo de Guimarães (UNESCO) s přehlídkou historických památek seskupených v centru a okolí starého města, nejlépe symbolizuje roli, kterou město hrálo při definování kultury a tradice národa (takže je dokonce v portugalském státním znaku). Pevnost, původně postavená v 10. století, ale o dvě století později rozšířená Jindřichem Burgundským, se tyčí na žulovém výčnělku a zahrnuje centrální pevnost Torre de Menagem  obklopenou masivním cimbuřím a vybavenou věžemi. Budoucí král Afonso byl pokřtěn ve zdejší románské kapli sv. Michala (São Miguel) umístěné hned za hradbami; návštěvníci mohou do tohoto maličkého prostoru nahlédnout a spatřit zde křtitelnici. Procházka pro hradbách je inspirující, ale nejlepší výhledy budete mít, když vystoupíte nahoru na pevnost.

.

Věž Torre de Clerigos, Porto

Vysoká štíhlá věž Torre de Clérigos je jedním ze symbolů města Porto.  Tyčí se do výšky 75 m nad jeho ulicemi a shlíží na staré město. Vytvořil ji v 18. století italský architekt Nicolau Nasoni a představuje odvážné pojetí baroka. Věž byla navržena jako součást  Igreja dos Clérigos a dokončena v roce 1763, kdy to byla nejvyšší stavba v Portu. Pokud se budete chtít podívat je její vrchol, je potřeba zdolat 200 schodů. Ale všechna námaha bude zapomenuta, až se setkáte s velkolepými pohledy odtud na město a řeku Douro.

 

Hrad sv. Jiří, Lisabon

Díky své dominantní poloze na vrcholu kopce nad rušným centrálním okrskem Baixa v Lisabonu je Hrad sv. Jiří (Castelo de São Jorge) nejviditelnější historickou památkou města. Je mimořádně oblíbený u místních i turistů. Základy impozantní stavby pocházejí z konce 12. století, kdy král Alfons I. Henriques město dobyl zpět od Maurů a postavil palác na ruinách jejich citadely. V roce 1511 byla královská rezidence rozšířena a vybavena pevným cimbuřím. Při velkém zemětřesení v roce 1755 se většina stavby zřítila, takže to, co dnes můžete spatřit, pochází převážně z následujících renovací. Prohlídka hradu přináší spoustu zajímavého. Návštěvníci se mohou procházet po hradbách a kolem prolamovaných věží, z nichž jedna – Odysseova věž – ukrývá zařízení camera obscura, které na vnitřní stěny promítá obrázky města. Uvnitř hradeb se nachází archeologická lokalita se zbytky původního paláce Alcáçova a starých maurských základů. Vyhlídková terasa nedaleko vchodu skýtá nejlepší výhledy na Lisabon a řeku.

Akční nabídka ubytování zde

.

Katedrála Sé a římský chrám, Évora

V horké provincii Alentejo na jihu Portugalska leží Évora, jedno z nejpůvabnějších měst v zemi. Římané se zde usadili v roce 57 př.n.l., ale až za maurské nadvlády se začalo formovat město se svým labyrintem úzkých uliček a typickým islámským plánem města. Po křesťanské rekonkvistě byla vybudována impozantní katedrála Sé, jedna ze skvělých turistických atrakcí starého města. Oslavovaná náboženská stavba byla vysvěcena v roce 1204, přičemž spojuje románský, gotický a barokní styl. Až si návštěvníci prohlédnou interiér, mohou nahlédnout také na střechu, odkud se nabízí fantastické výhledy na okolí.  Nedaleko odtud stojí římský chrám, ikonická památka města Évora. Vztyčen byl v 2. či 3. stol.n.l. a je to nejpůsobivější římská stavba v zemi. Historické dědictví Évory je natolik významné, že byla prohlášena památkou UNESCO.

 

Na koni v regionu Alentejo

Ať už se vydáte kolem úzkého bublajícího potoka, přes louku posetou květinami nebo po měkké písčité cestě, k nejlepším možnostem, jak poznávat region Alentejo, patří jízda na koni. Provincie je svojí láskou ke koním dobře známá – krásný a mírný lusitánský kůň je symbolem této části Portugalska, především měst, jako je Alter do Chão s jeho hřebčínem Coudelaria de Alter. Poklidné projížďky v sedle můžete podnikat krajinou nebo kolem pobřeží, vedeni odbornými průvodci, kteří se v sedle prakticky narodili. Comporta je oblíbená přímořská destinace, zatímco ve vnitrozemí zamiřte do městeček, jako je Alcácer do Sal na řece Sado či Ourique ležící hluboko v zalesněné oblasti.

 

Národní palác a Klášter Mafra

Majestátní Národní palác a Klášter Mafra (Mosteiro Pálacio Nacional de Mafra) se tyčí nad příjemnou krajinou u města Mafra a představuje vynikající ukázku grandiozního přepychu.  Když byly v roce 1717 zahájeny práce, původně to měl být jednoduchý klášter a bazilika, které nechal postavit král Jan V. na počest narození svého prvního dítěte. Ale s tím, jak královské pokladnice naplňovalo bohatství z Brazílie, nabral projekt novou dimenzi a nakonec byl vybudován obrovský barokní palác, honosně vyzdobený exotickými prvky a řadou uměleckých prací. Při prohlídce se můžete podívat do kláštera, paláce, kostela a baziliky. Jednou z hlavních atrakcí Národního paláce a Kláštera v Mafře je okázalá mramorová patrová knihovna, kde více jak 40 000 vzácných knih spočívá v dřevěných knihovnách v rokokovém stylu, takže se jedná o sbírku rukopisů a literatury patřící k nejvýznamnějším v Evropě.

 

Kostel Sv. Antonína a Městské muzeum, Lagos

Městské muzeum (Museu Municipal) v Lagosu uchovává nejzajímavější sbírku archeologie a etnografie v oblasti Algarve. Úžasná eklektická přehlídka místních řemeslných výrobků, artefaktů a kuriozit skvěle ilustruje pestrou kulturu a dědictví v regionu: patří k nim např. oltářní obraz vyrobený z korku nebo realistický zmenšený model imaginární vesnice v Algarve. Zlatým hřebem je působivá římská mozaika (opus vermiculatum), kterou vykopal v roce 1933 zakladatel muzea dr. José Formosinho. Prohlídky končí návštěvou Kostela sv. Antonína (Igreja de Santo António) a jeho oslnivého interiéru se zlacenými řezbami a ozdobnými kachlemi azulejos .

 

Hrad v Silves

Silves byl kdysi (pod názvem Xelb) metropolí maurského Algarve (Arabové oblast nazývali al-Gharb). Na počátku 12. století město představovalo proslulé centrum učení a místo, kde se shromažďovali islámští spisovatelé, filosofové a geografové. Na ochranu svých obyvatel Maurové postavili mohutný hrad na vyvýšeném místě s výhledem na okolí. Pevnost později obsadili křižáci a dodnes představuje hmatatelnou připomínku maurské nadvlády a křesťanské rekonkvisty. Jedná se o nejpůsobivější historickou památku v Algarve a jeden z nejkrásnějších hradů v Portugalsku. Jeho mohutné zdi z červeného pískovce dávají celému městu Silves dole příjemnou okrovou záři. Pokud ve městě budete na počátku srpna, můžete navštívit každoroční Středověký festival, který se koná za hradbami.

 

Zipline přes hranice, Alcoutim

V součnosti jediná přeshraniční zipline na světě mezi Španělskem a Portugalskem představuje jednu z nejodvážnějších a nejradikálnějších turistických atrakcí v zemi. Trasa spojuje Sanlúcar de Guadiana v provincii Huelva ve Španělsku s městem Alcoutim daleko na severu Algarve, měří 720 m a vede přes širokou meandrující řeku Guadiana. Účastníci plně vybavení postroji a helmami začínají svoji jízdu z platformy vysoko nad řekou a s výhledem na vesničku Sanlúcar. Při rychlosti 70-80 km/hod. nad řekou pak doslova letí do jiného času, protože získají hodinu navíc (mezi oběma zeměmi je rozdíl v časovém pásmu). Jízda je originální a adrenalinový zážitek a nabízí návštěvníkům naprosto jiný pohled na Algarve: nestává se každý den, abyste se mohli dostat z jedné země do druhé za méně než minutu!

 

Palác Bolsa, Porto

Hlavní turistické atrakce Portugalska 4
Arabský pokoj

Lákavá směs turistických atrakcí ve městě Porto zahrnuje také budovu bývalé burzy, krásný Palác Bolsa (Palácio da Bolsa). Postavit ho nechali obchodníci v polovině 19. století na místě, kde kdysi stál klášter sv. Františka, takže se nachází ve starém městě a proto se na něj vztahuje status památky UNESCO. Oslnivý interiér odráží bohatství, které v té době přicházelo do města, takže prohlídka honosných místností a galerií ukazuje velkolepost a bohatství připomínající královský palác. Tuto okázalost ztělesňuje úžasný Arabský pokoj („Salão Árabe “), který byl inspirován palácem Alhambra v Granadě, Španělsko. Velkolepý zlacený salon pokrývá modrá a zlatá výzdobou v maurském stylu, která se leskne jako v Aladinově jeskyni pokladů.

 

Chodníky v Paiva, Arouca

Chodníky v Paiva (Passadiços do Paiva) jsou zařízení, které splňuje všechny ekologické podmínky. Nacházející se nedaleko města Arouca vzdáleného 70 km autem od města Aveiro v centrálním Portugalsku. Chodníky v Paiva skýtají náročnou, ale velmi obohacující pěší trasu o délce 8 km po vyvýšeném chodníku, který se klikatí Geoparkem Arouca považovaným za „krajinu mimořádné krásy a biodiverzity“. Trasa začíná v Areinho a zčásti vede po proudu kolem řeky Paiva. Brzy však začnete procházet drsným málo známým prostředím s tichými zelenými lesy a hlubokými zejícími stržemi. Budete míjet vodopády řítící se do hlubin i klidná jezírka připomínající zrcadlo. Trasa často zahrnuje zdolávání dlouhých nepravidelných schodišť kolem strmých svahů, takže představuje test Vaší výdrže a fyzické zdatnosti. Na její zvládnutí však může stačit i 2,5 hodiny a končí v Espiunce. Nezapomeňte si přibalit krém na opalování, energy svačinky a spoustu vody.

 

Archeologický park Côa ve Vila Nova de Foz Côa

Když na počátku 90. let tým techniků prohledávajících údolí řeky Côa na severovýchodě Portugalska kvůli plánované stavbě přehrady, objevil tisíce pravěkých skalních kreseb vyrytých do obrovských žulových desek. Jednalo se o mimořádný a vzácný nález. Projekt přehrady byl následně zrušen a rytiny (které představují koně, dobytek, zbraně, lidi i abstraktní postavy, z nichž nejstarší pochází z doby před 22 000 lety) se později staly památkou chráněnou UNESCO. Dnes mohou návštěvníci prehistorické skalní umění obdivovat na místě v Archeologickém parku Côa (Parque Arqueológico do Vale do Côa), když se zúčastní komentované prohlídky terénními vozidly. Přitom se dozví více o historii skrývající se za jeho vznikem a prohlédnou si údolí prostřednictvím multimédií, fotografií a obrázků rytin ve skvělém Côa Museum, které se nachází u vchodu do parku.

Hlavní turistické atrakce Portugalska 5
jeskyně Benagil

 

Co byste si neměli nechat ujít v Portugalsku dál:

Průzkum jižního Portugalska: krásné pláže v Portugalsku nabízejí rozptýlení celoročně, a především v Algarve leží v blízkosti skvělých rekreačních letovisek. Jižní Portugalsko nabízí vynikající destinace, jako je regionální metropole Faro, dále Tavira a Portimão. Pamatujte také na ostrovy patřící Portugalsku, které nabízejí zcela odlišné zážitky. Doporučit můžeme např. Funchal na Madeiře nebo Ponta Delgada na Azorských ostrovech.

*

Některá další místa ve světě spjatá s Portugalskem: