Dobrý nápad či zvrácenost? Alkoholikům dávají za úklid ulic pivo

Dobrý nápad či zvrácenost? Alkoholikům dávají za úklid ulic pivo 1

Jak motivovat dlouhodobě nezaměstnané k tomu, aby začali pracovat? Jednoduše jim za čištění ulic nabídněte nejen peníze, ale i pivo. Projekt, který spustili v německém městě Essen, už slaví první úspěchy.

2249409

Hned zpočátku je třeba si ujasnit, že pivo nedostane každý člověk, ale jen ten, kdo o něj požádá. Projekt je tedy určen zejména pro alkoholiky a drogově závislé, kteří bez dávky alkoholu nedokážou pracovat. Tímto způsobem se podle odborníků nejen začleňují zpět do společnosti, ale tři piva při práci jim prý uškodit nemohou.

Uklízet ulice Essenu se v rámci tohoto projektu zatím rozhodlo pět lidí. Jedním z nich je i alkoholik Jürgen, který hledá způsob, jakým by mohl vést normální život. Lidem jako on nejvíc chybí denní režim, který by měli dodržovat. Jak říká, nedělá to jen kvůli alkoholu, ale i proto, aby pomohl svému městu.

Účastníci projektu dostanou za čtyři odpracované hodiny denně 100,- a tři láhve piva. Ačkoli to není mnoho, spíše než finanční odměna a alkohol má lidi motivovat možnost opět žít plnohodnotný život. Podobný projekt už před časem probíhal v Amsterodamu a byl mimořádně úspěšný. Počet alkoholiků, kteří pijí denně, se snížil až o deset procent. Myslíte si, že by něco podobného mělo úspěch i u nás?