KOUŘENÍ OPRAVDU ŠKODÍ ZDRAVÍ! VÍME, KOLIK MUTACÍ ZPŮSOBUJE

KOUŘENÍ OPRAVDU ŠKODÍ ZDRAVÍ! VÍME, KOLIK MUTACÍ ZPŮSOBUJE 1

Základní otázkou, kterou se kuřáci při úvaze o skoncování s kouřením zabývají, je kolik finančních a fyzických škod nám způsobí vykouření každé cigarety. Dosud nepřesné fakta nutily uživatelů cigaret tápat v dalších a dalších otázkách. Kolik peněz utratíme na balík cigaret měsíčně? O kolik času si zkrátí život vykouření jedné jediné cigarety?

Pokud byste se rádi dozvěděli odpovědi na následující otázky, zdá se že následující řádky budou pro vás více než zajímavé. Nová studie totiž nepřináší na problematiku kouření jen jakýsi obecný pohled, ale na příkladech znázorňuje reálné konkrétní výsledky. Podle ní je možné změřit nebezpečí kouření pro zdraví úrovní poškození mutací ve vašem vlastním DNA.

Výzkumný tým vědců z národní laboratoře Los Alamos porovnal vzorky tkání od 1063 kuřáků a 2490 nekuřáků. U každého jednoho účastníka v jejich vlastním DNA pečlivě zkoumali změny v mutacích buněk. Výsledkem zjištění byl fakt, že na každých 50 vykouřených cigaret se pro každou buňku v plicích navíc nachází jedna DNA mutace.

Což znamená, že pokud člověk během jednoho roku vykouří každý den 20 cigaret, má v plicích na jednu buňku 150 možných mutací. Avšak takové degenerované buňky se rozšiřují i ​​do jiných částí těla. V hrtanu se při takovém množství vykouřených cigaret ustálí přibližně 97 mutací na buňku, v ústech je počet dán na přibližně 23 mutací na buňku a v močovém měchýři je jejich přibližně 18.

Vědec Ludmil Alexandr se pro časopis New Scientia vyjádřil, že kouřit je jako hrát ruskou ruletu. Čím více hrajete, tím více je možné že mutace zasáhne ty ,, správné „geny z nichž se následně vyvine rakovina. V překladu to znamená, že mutace samy o sobě nejsou nebezpečné, ale každá jedna z nich nosí v sobě potenciál který dokáže spustit proces celkové mutace, čili rakoviny.

Potvrzuje to i průzkum, že více než 7000 chemikálií obsažených v tabákovém kouři obsahuje minimálně 70 již nyní potvrzených látek, které způsobují rakovinu.

Britská studie z roku 2004 zjistila, že osoby které přestaly kouřit ve věku 30 let téměř eliminovali jakékoliv riziko předčasné smrti, na rozdíl od těch, které své původní množství cigaret snížily, ale i nadále pravidelně kouří.