Co dělat v britském Leicesteru

Co dělat v britském Leicesteru 1

Město Leicester je známé především svou kulturně rozmanitou scénou a vynikajícími univerzitami. Umění a kultura vzkvétají v příhodně nazvané Kultuární čtvrti, kde najdete desítky galerií, muzeí a divadel přinášejících širokou škálu programů a představení.

Dále je Leicester znám jako místo posledního odpočinku krále Richarda III., jehož hrobka se nachází v Leicesterské katedrále. Pokud byste potřebovali na čerstvý vzduch, v oblasti East Midlands najdete rezervaci, kde se volně pohybují stovky jelenů. Po dni stráveném prohlídkou pamětihodností si můžete odpočinout při živém představení v divadle pod širým nebem, které se nachází u klidného jezera na zalesněné mýtině.

 

Kulturní čtvrť – centrum divadla, živé hudby a umění

Kulturní čtvrť (Cultural Quarter) je místem s bohatým odkazem před-viktoriánských a viktoriánských skladišť a továren, které byly proměněny v kulturní zařízení. Mnoho cenami ověnčených restaurací, barů a kaváren najdete na ulicích Rutland Street a Halford Street. Divadlo Curve Theatre je vzkvétající prostor pro umění a jedna z předních institucí v Kulturním okrsku. Navrhl ho architekt Rafael Viñoly v roce 2008 a konají se zde současné produkce pro diváky všeho věku. Nedaleké Phoenix Cinema and Arts Centre je centrum nezávislého filmu, umění a kultury ve městě.

 

Leicesterská katedrála – památková budova ze 13. století

Co dělat v britském Leicesteru 2

Katedrála sv. Martina v Leicesteru v Kulturní čtvrti vyniká mezi středověkými a georgiánskými budovami ve městě. Zatímco katedrála pochází ze 13. století, místo samotné je obýváno už od předřímských dob. Památkově chráněná katedrála je proslulá především tím, že jsou v ní uloženy ostatky krále Richarda III.. Jeho bronzovou sochu a uměleckou instalaci zobrazující jeho život uvidíte v zahradě katedrály. Poté, co strávíte nějaký čas v katedrále, můžete vyjít ven a procházet se ve veřejné zahradě, kde květiny, stromy a kašna obklopují náhrobní kameny a kamenné stezky.

Kde: St Martins House, 2 Peacock Ln, Leicester LE1 5PZ, UK

Otvírací doba: st–so 11-15 hod., ne 12-15 hod.

 

Návštěvnické centrum krále Richarda III. – skvělé místo, kde se můžete seznámit s životem a smrtí tohoto panovníka

Návštěvnické centrum krále Richarda III. (King Richard III Visitor Centre) je místem, kde se můžete dozvědět více o životě a smrti tohoto panovníka, a také si vidět detaily archeologických vykopávek, při kterých byly nalezeny jeho ostatky. Byly objeveny pod parkovištěm v centru Leicesteru, na místě, kde kdysi stával klášterní kostel. King Richard III Visitor Centre seznamuje s jeho odkazem ve 3 částech: dynastie, smrt a objevení. Můžete vidět přesné místo, kde ležely ostatky, přes prosklenou podlahu v místnosti určené pro tiché rozjímání. Jen pár kroků odtud se tyčí Leicesterská katedrála, středověký kostel, kde byl Richard III. v roce 2015 opětovně pohřben v kamenné hrobce.

Kde: 4A St Martins, Leicester LE1 5DB, UK

Otvírací doba: ne–pá 10-16 hod., so 10-17 hod.

 

Victoria Park – veřejný park nedaleko Univerzity v Leicesteru

Co dělat v britském Leicesteru 3
Univerzita v Leicesteru

Victoria Park nabízí 69 akrů otevřeného prostoru spolu se sportovním zařízením, skateparkem a adventure parkem. Jedná se o místo konání nejvýznamnějších venkovních akcí ve městě, jako je Leicester Pride, Leicester Caribbean Carnival a hudební festival Summer Sundae. V parku se tyčí Vzpomínkovým oblouk věnovaný vojákům padlým v I. světové válce, který navrhl architekt Edwin Lutyens (je rovněž autorem památníku Cenotaph v Londýně). Victoria Park hraničí s Univerzitou v Leicesteru a částí Clarendon Parku, což je živý okrsek umělců.

Kde: Granville Rd, Leicester LE1 7RY, UK

 

Attenborough Arts Centre – přednášky, prohlídky a rodinné workshopy se vstupem zdarma

Attenborough Arts Centre se zaměřuje na zapojení komunity a zpřístupnění inspirativních uměleckých děl všem. Vznik této galerie centrum města inspiroval přední britský filmař a herec Richard Attenborough a otevřena byla v roce 1997. Attenborough Arts Centre hostí výstavy současného umění, živou hudbu, tanečních vystoupení a specializované akce pro nejmenší. Budova se nachází na pozemcích Univerzity v Leicesteru a zahrnuje 4 galerie se vstupem zdarma, kavárnu, kreativní naučné kurzy, workshopy a divadlo se sezením pro 230 osob.

Kde: University of Leicester, Lancaster Rd, Leicester LE1 7HA, UK

Otvírací doba: po–čt 9-18 hod., pá 9- 21 hod., so-ne zavřeno

 

Národní vesmírné centrum – pro milovníky vesmíru

Národní vesmírné centrum (National Space Centre) je místem kde interaktivní expozice přivádějí k životu historii poznávání vesmíru. Rozsáhlá sbírka zahrnuje meteority, skafandry a satelity, které byly v kosmu a vrátily se na Zemi. Děti ocení skutečnost, že je muzeum interaktivní, plné expozic a zážitků „z první ruky“. K nejoblíbenějším patří prohlídka rekonstrukce vědecké laboratoře Columbus z Mezinárodní vesmírné stanice a cestování „červí dírou“ až k Velkému třesku. Leicesterské Národní vesmírné centrum zahrnuje také planetarium (jedno z největších ve Spojeném království), kde bývají v sále s kopulí promítány pořady ověnčené cenami.

Kde: Exploration Dr, Leicester LE4 5NS, UK

Otvírací doba: po–pá 10-16 hod., so–ne 10-17 hod.

 

Bradgate Park – jelení park v krajině regionu East Midlands

Bradgate Park leží hluboko ve zvlněné krajině regionu East Midlands asi 20 minut autem od centra Leicesteru. Původně středověký jelení park (830 akrů), který je součástí přírodní rezervace Charnwood Forest, zahrnuje dětské hřiště, 2 čajovny a návštěvnické centrum. Procházejte po klikatících se stezkách v Bradgate Parku a můžete spatřit stovky volně pohybujících jelenů, daňků a pávů. Můžete vystoupit na věž Old John Tower, kterou nechal vybudovat 5. hrabě ze Stamfordu v roce 1784, odkud se Vám naskytnou daleké výhledy na hrabství Leicestershire. K historickým památkám v parku patří ruiny budovy Bradgate House; v cihlovém domě strávila své dětství Jane Grey, která vládla Anglii (v 16. století) pouhých 9 dní.

Kde: Newtown Linford, Leicester LE6 0HE, UK

 

Muzeum a galerie v Leicesteru – pěkná sbírka fosilií a kostí dinosaurů

Muzeum a galerie v Leicesteru (Leicester Museum and Art Gallery) je známé svými expozicemi dinosaurů, egyptskou sbírkou a galerií viktoriánského umění. Založeno bylo v roce 1840 a je to jedno z nejstarších veřejných muzeí ve Spojeném království. Najdete zde celou pokladnici reliktů s expozicí volně žijících živočichů zkoumající jejich přirozené prostředí. Pokud se budete chtít dozvědět co nejvíce o expozicích v nejznámějším muzeum v Leicesteru, můžete se vydat na prohlídku muzea a poslouchat kurátory dávající výklad k různým sbírkám. Leicester Museum and Art Gallery se nachází na ul. New Walk něco přes kilometr jihovýchodně od centra města.

Kde: 53 New Walk, Leicester LE1 7EA, UK

Otvírací doba: po–pá 11-16,30 hod., so–ne 11-17 hod.

 

Golden Mile – jihoasijská komunita v Leicesteru

Golden Mile je živý úsek Leicesteru známý svými jihoasijskými/indickými obchody, restauracemi a komunitními akcemi. Zahrnuje ulice Belgrave Road a Melton Road a nejpůsobivější je během svátku Díválí (Diwali) a Vánoc, kdy ulice zdobí spousta světel. Dále zde najdete různá zlatnictví, podniky s autentickou indickou kuchyní a cukrárny otevřené po celý rok. V restauraci Bobby’s můžete ochutnat vegetariánské jídlo v gudžarátském stylu, jako je channa bhatura (husté cizrnové kari) se smaženým indickým chlebem. Nedaleko odtud se nachází Národní vesmírné centrum (výše) se svými expozicemi a planetáriem patřícím k největším ve Spojeném království. 

Kde: Belgrave Rd, Leicester LE4 6AS, UK

 

Kilworth House Theatre – venkovní scéna s kvalitní produkcí

Divadlo Kilworth House Theatre se nachází na zalesněné mýtině v nedalekém menším městě Lutterworth asi 30 minut autem na jih od centra Leicesteru. Divadlo pod širým nebem bylo otevřeno v roce 2007 a zakrývá ho elegantní baldachýn připomínající lodní plachty, takže můžete sledovat představení v každém počasí. K dispozici je 550 pohodlných sedadel v patrech, takže každý má dobrý výhled na jeviště. Kilworth House Theatre je známé svou kvalitní produkcí, jako je Happy & Glorious, muzikál s britským Královským filharmonickým orchestrem. Divadlo se nachází u jezera, kde se můžete procházet před nebo po představení. Nachází se na pozemcích of Kilworth House Hotelu 4*, který zahrnuje 2 restaurace podávající britskou kuchyni.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.