Doprava v Paříži

Doprava v Paříži 1

Dopravní systém v Paříži pokrývá celou škálu možností, včetně metra, vlaků RER, Transilien, autobusů, tramvají a lanovky na Montmartre, které provozuje společnost RATP. Jízdenky na všechny tyto dopravní prostředky jsou snadno dostupné – ať už ve stáncích na ulicích, v automatech umístěných na všech stanicích metra a vlaků, na zastávkách tramvají, i na některých autobusových zastávkách. Tyto automaty přijímají platbu kartou, mincemi a v některých případech i bankovkami. Důležitým poznatkem je, že jízdenky obsahují magnetický proužek, takže je lepší je neukládat v blízkosti kreditních karet.

Po Paříži jezdí celkem 14 linek metra (označených čísly 1-14), 5 linek vlaků RER (označených písmeny A-E) a 8 tramvajových linek (označené T1 – T8). Dál pojedete jen na letiště, do Disneylandu nebo do Versailles.

Všechny druhy dopravy jsou pokryty stejnými jízdenkami, ať už se rozhodnete pro metro, vlak, autobus, tramvaj nebo lanovku na Montmartre. Podrobnosti o jednotlivých typech dopravních prostředků najdete níže nebo na oficiální stránce pařížské MHD: www.ratp.fr/en.

Výběr jízdenek je pestrý a vyžaduje trochu úvahy o tom, kolikrát a kam se chystáte v Paříži cestovat. Jako první krok je důležité pochopit systém zón v Paříži. Město a jeho okolí je rozdělené do 5 zón, přičemž čím vyšší číslo zóny, tím více zaplatíte za jízdenku.

Zóny MHD v Paříži jsou následující:

1. zóna – historické centrum Paříže
2. zóna – bezprostřední okolí Paříže
3. zóna – vzdálenější oblasti (Saint Denis)
4. zóna – místa dále od centra (letiště Orly, zámek Versailles)
5. zóna – nejvzdálenější oblasti (letiště CDG, Disneyland Paris)

Existují čtyři rozdílné varianty jednodenních nebo vícedenních jízdenek, každá s vlastními výhodami a nevýhodami. Aby jste si vybrali tu nejlepší, doporučujeme si předem rozmyslet, jak často a kam se v Paříži chystáte cestovat.

Doprava v Paříži 2

Pokud plánujete návštěvu Paříže a chcete prozkoumat její historické jádro, nejlevnější a nejvýhodnější možností pro vás je jízdenka Mobilis. Tento druh jízdenky je ideální pro ty, kteří hledají způsob, jak se efektivně pohybovat městem.

Jízdenka Mobilis je k dispozici ve všech automatech dopravního podniku RATP. To znamená, že si ji můžete zakoupit kdykoliv během dne nebo noci, bez ohledu na to, zda je otevřena pokladna. Automaty jsou snadno dostupné a jednoduché na ovládání, což znamená, že si můžete koupit jízdenku bez stresu nebo zmatku.

Při nákupu jízdenky Mobilis je důležité vědět, že je platná pouze pro jeden konkrétní kalendářní den. To znamená, že pokud plánujete cestovat více dní, budete muset pro každý den zakoupit nový lístek.

Mobilis jízdenka neexistuje ve variantě pro více dní. Proto je ideální pro krátkodobé návštěvy místa, kde plánujete cestovat městskou dopravou čtyřikrát nebo vícekrát za den.

Pokud se týká ceny, jízdenka Mobilis pro zóny 1-2 je k dispozici za 8.45 EUR. To zahrnuje většinu hlavních turistických atrakcí a míst v Paříži. Pokud plánujete cestovat do širších oblastí města, můžete si zakoupit jízdenku pro zóny 1-3 za 11.30 EUR.

Chcete si udělat jeden jednosměrný výlet některou z linek metra, RER v Paříži, autobusových linek regionu Île-de-France (s výjimkou Orlybus a Roissybus), tramvají nebo lanovky na Montmartre?

Zakupte si lístek t+ ticket za 2,10 EUR. Při nákupu balíčku 10 vstupenek  budete mít slevu 20 %. Platnost jízdenky je po dobu 90 minut hodin od prvního označení. Při každém přestupu na autobus nebo tramvaj musíte jízdenku t+ znovu potvrdit.