Druhá generace Porsche Panamera – nejrychlejšího luxusního sedanu na světě

Druhá generace Porsche Panamera - nejrychlejšího luxusního sedanu na světě 1

Panamera přijde v roce 2017 s mnoha změnami v technologii a designu – stejně v exteriéru i interiéru. Luxusní čtyřdveřový fastback prezentovalo Porsche v Berlíně jako nejrychlejší diesel na světě.

Nová generace se vyvinula do podoby, kterou ocení zejména kritici dosavadního designu. 2,95 metrů dlouhý a 1,423 metrů široký model připomíná ikonickou 911. Hmotnost auta se o něco snížila díky hliníkovým dveřím a kapotě. I přesto, že má větší rozměry, opticky působí mnohem elegantněji. Vděčí za to prodloužení rozvoru náprav, posunutí předních kol dopředu a snížené zadní části střechy. Ta však díky ukotvení sedadel níže k podlaze prostor pro cestující nijak neovlivní.

Vyvážený vzhled působí mnohem hezčí než jeho předchůdce. Zadní úzký světelný pás patří k prvkům evokujícím legendu 911. Vpředu vám na cestu posvítí LED světla s možností výběru technologie Matrix, která disponuje 48 světelnými zdroji. Dva výfuky ve verzích 4S a 4S Diesel mají oválný tvar, verzi Turbo zdobí lichoběžníkové koncovky.

Právě Panamera Turbo zaujala svým výkonem, ten vzrostl až na 405 kW. Z 0 na 100 zrychlí za neuvěřitelné 3,8 sekundy. Vypínáním čtyř válců dokáže snížit normovou spotřebu benzínu na 9,4 litru. Ve verzích Panamera 4S a 4S Diesel zůstal 2,9 litrový 6-válec se stále více než uspokojivým výkonem 324 kW. Motory jsou vybaveny přímým vstřikováním a dvojicí turbodmychadel.

Přibyly nové asistenční systémy a možnost volby z několika jízdních režimů. Luxus se spojuje s bezpečností za pomoci noční termokamery, která detekuje možné nebezpečí krátkým nasvícením na objekt před autem. Aktivní tempomat spolupracuje se senzory a navigací, upraví rychlost s předstihem až na 3 kilometry.

V interiéru nečekejte téměř žádná tlačítka, o ovládání se postarají čtyři přehledné displeje. Klasický analogový otáčkoměr však nezmizel. Prostor kufru se zvětšil až na 495 litrů a po sklopení zadních sedadel můžete využít objem 1 304 litrů. Prodej odstartuje už 5. listopadu a rozsáhlá příplatková výbava bude obsahovat panoramatickou střechu, masážní sedadla nebo trojdimenzionální audio systém Burmester.