Druhá nejvyšší budova světa se tyčí v Kuala Lumpuru

Druhá nejvyšší budova světa se tyčí v Kuala Lumpuru 1

Zapomeňte na Shanghai Tower: staví se nová mega vysoká věž, který zaujme druhé místo mezi nejvyššími mrakodrapy světa. Merdeka 118 v Kuala Lumpuru se tyčí do impozantní výšky 678,9 m a nyní oficiálně dosáhla své maximální výšky, přičemž dokončena by měla být ke konci roku 2022.

Megavysoký mrakodrap navrhlo studio Fender Katsalidis z Austrálie, které stojí také za pozoruhodnou věží Australia 108, a stavba probíhá už 5 let. Exteriér byl inspirován vzory malajského umění a řemesel a je tvoří ho sochařské uspořádání trojúhelníkových skleněných sekcí. Přestože se po celém světě staví velmi vysoké mrakodrapy, je vzácné vidět takový, který by otřásl žebříčkem 5 nejvyšších. Nicméně, stejně jako u mnoha dalších obřích věží, je výška Merdeky 118 ve skutečnosti mírně komplikovaná. I když skutečně dosahuje výšky 678,9 m, zahrnuje to i jeho věž na vrcholu. Když odečteme tu, činí výška 644 m, což stavbu stále umísťuje před Shanghai Tower (632 m) od americké společnosti Gensler  a pohodlně dosáhne na místo druhé nejvyšší budovy světa (za 828 m vysokou Burdž Chalífa v SAE).

Za zmínku také stojí, že dokud nebude dokončena a uvedena do provozu, nebude Merdeka 118 uznána v žebříčku Rady pro vysoké budovy a městská stanoviště, což je hlavní zdroj, když jde o výšku mrakodrapů. Takže budeme muset počkat do konce roku 2022, než bude její druhé nejvyšší místo oficiální.  Další podrobnosti jsou v této fázi nejasné, ale víme, že interiér věže má zhruba 288 000 m2 podlahové plochy, která se rozkládá na 118 podlažích a je rozdělena mezi kancelářské, hotelové a maloobchodní prostory, vyhlídkové místo a luxusní byty. A také víme, že se Merdeka 118 nachází ve velkém veřejném prostoru bez aut navrženém zahradními architekty ze Sasaki, takže zahrnuje zeleň a vodní prvky.

„Cítíme se neuvěřitelně hrdí na to, že jsme přispěli k vytvoření této budovy a množství komunitních aktiv v ní, které obohacují jedno z kulturně nejvýznamnějších míst v Malajsii,“ řekl Karl Fender, zakládající partner architektonické kanceláře Fender Katsalidis. „Naší prioritou bylo v první řadě respektovat místo a využít každou příležitost k vytvoření věže, která obohatí sociální energii a kulturní strukturu města. Kromě toho úspěch vytvoření druhé nejvyšší budovy na světě oslavuje léta plánování, řešení problémů, spolupráce a lidského úsilí potřebného k realizaci stavby této složitosti. Dosažení výškového milníku je vítaným bonusem.“