Nejvyšší mrakodrapy světa

Nejvyšší mrakodrapy světa 1

Abu Dhabi National Oil Company Headquarters, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Desátý nejvyšší mrakodrap světa naleznete v Abú Dhabí a má výšku přibližně 350 m. Je to ústředí naftařské společnosti National Oil, takže je navíc velmi významná. Budova je unikátní především díky obrovskému obdélníkovému otvoru v horní části.

 

Budova Ahmed Abdul Rahim v Abú Dhabí má téměř stejnou výšku, takže je na dalším místě.

                  

Forum 66 Tower, Šen-jang, Čína

Forum 66 naleznete ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny a byly navržena architekty z Kohn Pedersen Fox a P&T Group kolem roku 2013. Budova má výšku asi 390 m a působí úžasně. Krásný design a skvělé osvětlení v noci, představuje mimořádný zážitek.

 

OKO South Tower, Moskva, Rusko

Druhý nejvyšší mrakodrap v Rusku se nachází v Moskvě. Výška Jižní věže je asi 360 m a budova zahrnuje 4hvězdičkový luxusní hotel, kanceláře a obytnou sekci. Budova se velmi podobá mrakodrapu Willis Tower v centru Chicaga.

 

Vostok Tower, Moskva, Rusko

Když budete v Moskvě, nenechte si ujít tuto úžasnou stavbu. Co se týče rozměrů, Vostok má výšku téměř 380 m. Mrakodrap je ještě vyšší než nedaleký hotel Mercure s výškou 345 m. Budovu navrhli architekti Peter Schweger a Sergej Čoban a stojí uprostřed obchodního okrsku v Moskvě.

 

Eton Place Dalian Tower, Ta-lien, Čína

Není žádným překvapením, že mnohé divy architektury nalezneme také v Číně. Eton Place Dalian Tower je považována za šestý nejvyšší mrakodrap světa. Je v provozu od roku 2015, ale už uchvátila pozornost návštěvníků. Je vysoká asi 390 m a zahrnuje také kanceláře, sektory, byty a hotely.

 

Capital Market Authority Tower, Rijád, Saudská Arábie

Oficiálně se jedná o nejvyšší mrakodrap v Saudské Arábii s výškou 400 m a pozoruhodným vzhledem. Budova je v každém případě chloubou metropole Rijádu. Authority je součástí významného elitního okrsku a také hraje významnou finanční roli. Mrakodrap zahrnuje několik nádvoří (plaza) a drahé obchody.

 

432 Park Avenue, New York, USA

Mimořádně úzká a vysoká budova 432 Park Avenue stojí v NYC. Elegantní mrakodrap je vysoký přibližně 450 m a nabízí více jak 100 luxusních rezidencí, několik kinosálů, a také knihovny. Obrovskou budovu navrhnul architekt Rafael Viñoly, který jí dal přezdívku walki-tower.

 

Marina 101, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Marina 101 je jedním z trojice nejvyšších mrakodrapů na světě s výškou 430 m. Jejího luxusu si mohou užívat návštěvníci, kteří přicestují do Dubaje. Jedná se o druhou nejvyšší budovu v  SAE, která nabízí hostům úžasný panoramatický výhled. Naleznete v ní také apartmány nabízející ubytování a eleganí restaurace.

 

Shanghai Tower, Šanghaj, Čína

Možná nejznámější budova nejen v Číně, ale v Asii vůbec. Úžasný mrakodrap mý výšku přibližně 650 m a naleznete ho uprostřed Šanghaje. Jedná se o druhou nejvyšší budovu v zemi. Shanghai Tower má 124 pater a funguje od roku 2015. Budovu navrhla proslulá architektonické firma Gensler.

 

Burdž Chalífa, Dubaj, Spojené arabské emiráty  

Nakonec tu máme největší a nejvyšší mrakodrap na celém světě, což je Burdž Chalífa. Budova má výšku přibližně 850 m a na její stavbě se podílelo více jak 40 000 dělníků. Jejím zakladatelem je společnost Emaar Properties a budova se zahrnuje mnoho kanceláří a několik sektorů. Největší lahůdka je však stát na jejím vrcholu!