Hlavní turistické atrakce Spojených arabských emirátů

Hlavní turistické atrakce Spojených arabských emirátů 1

Spojené arabské emiráty (SAE) se svým dynamickým rozvojem, ikonickým panoramatem výškových budov a světoznámými plážovými resorty, se stal oblíbeným cílem pro rodinné dovolené i pro kratší pobyty ve městě. Slavné turistické atrakce, je mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji a moderní Mešita šejka Zayeda v Abú Dhabí, učinily z Emirátů nejaktuálnější luxusní destinaci. Nahlédněte však také pod povrch, kde najdete víc než jen mrakodrapy, nákupní centra a písečné pláže. Různé destinace v SAE nabízejí zájemcům o kulturu řadu možností. Můžete se ponořit do zdejší beduínské minulosti za hvězdné pouštní noci a pak se vydat na návštěvu zdejších pevností, které střežily pobřeží dlouho předtím, než zde vyrostly lesknoucí se výškové budovy. Milovníci přírody pak mohou zamířit do pouště, která začíná tam, kde končí města, a skalnaté vrcholky pohoří Al-Hadžar jsou ideální pro dobrodružné aktivity. Zde uvádíme seznam hlavních turistických atrakcí v SAE.

 

Burdž Chalífa v Dubaji

Burdž Chalífa je jedna z nejslavnějších budov SAE a vysoko se tyčící monument Dubaje. Je to nejvyšší budova světa, která si navíc nárokuje tituly nejvyšší samostatně stojící stavby, nejvyšší vyhlídkové plošiny, a „výtah s nejdelší trasou na světě“. Cesta na vyhlídkovou plošinu s panoramatickými výhledy na Dubaj a dál je pro většinu turistů zlatým hřebem návštěvy města. Pokud ale trpíte závratěmi, měli byste si cestu nahoru raději rozmyslet.

Adresa: vstup z Dubai Mall, Sheikh Zayed Road, Dubai

Nejvyšší mrakodrapy světa

Velká mešita šejka Zayeda, Abu Dhabi

Hlavní turistické atrakce Spojených arabských emirátů 2

Velká mešita šejka Zayeda (Sheikh Zayed) je obří moderní mešita mimořádné krásy. Díky současnému designu a starému umu mešita harmonicky kombinuje moderní a starý styl, čímž vzniká nová interpretace islámské architektury. Její návštěvu si určitě nesmíte nechat ujít, když budete v Abú Dhabí. Nabízí interiéry hojně používající zlato, mozaiky, sklo a obrovské množství mramoru, a její exteriér z oslnivě bílého kamene ostře kontrastuje se stále modrým emirátským nebem.

Adresa: Al Khaleej al Arabi Street, Abu Dhabi

 

Pohoří Hadžar

Pohoří Al-Hadžar protíná poušť a tvoří skalnaté a divoké srdce SAE. Silnice připomínající horskou dráhu se klikatí pozoruhodnou scenérií a spojuje zdejší vesničky, takže se jedná o ráj pro výlety autem (road trip). Milovníci přírody tu najdou spoustu příležitostí pro pěší turistiku, trekking a pozorování ptactva a k průzkumu láká velké množství malebných vádí (koryt vyschlých řek).

 

Galerie Louvre Abu Dhabi

Nejnovější a nejpozoruhodnější muzeum v SAE je Louvre Abu Dhabi, které provede návštěvníky lidskou historií a představí objekty z celého světa a všech období, aby ukázalo spojnice mezi kulturami. Ať už se zajímáte o ranou historii, velké Empirické věky nebo moderní umění, zdejší expozici Vás jistě nachnou, zatímco strohá supermoderní architektura budovy je atrakcí sama o sobě.

Adresa: Saadiyat Island, Abu Dhabi

 

Hora Jebel Jais

Nejvyšší vrchol Jebel Jais (Džabal Bil Ajs, 1934 m) v emirátu Ras Al-Chajma je dnes mnohem lépe dostupný než dříve díky serpentinové silnici, která se klikatí po svahu hory až k vrcholu. Tam se nachází série upravených teras a vyhlídkových plošin, které skýtají vyhlídky sahající až k moři. Ti, kdo touží po adrenalinovém dobrodružství, se pak mohou spustit dolů po nejdelší zipline na světě: vede po svahu Jebel Jais o délce více jak 2 km a můžete dosáhnout rychlosti až 120 km/hod..

 

Muzeum umění Sharjah

Muzeum umění Sharjah (Sharjah Arts Museum), nejvýznamnější muzeum v zemi věnované umění do otevření galerií Louvre a Guggenheim v Abú Dhabí, nabízí nejrozmanitější sbírku umění v SAE. Muzeum je uznávané pro svoji sbírku prací arabských umělců a také významná díla evropských umělců, kteří se specializují na malování arabského světa. V muzeu se také v průběhu roku koná program dočasných expozic.

Kde: u Corniche Street, Sharjah

 

Hora Jebel Hafeet

Vrchol Jebel Hafeet (1249 m) by si neměl nechat ujít ten, kdo touží po skvělých výhledech; dostat se sem můžete při oblíbených jednodenních výletech z měst Abú Dhabí nebo Al Ain. Je to druhý nejvyšší vrchol v zemi, který nabízí výhledy do daleka a nádherná pouštní panoramata už během cesty po klikatící se silnici na vrchol. Až vyjedete nahoru, budete odměněni výhledem na širou dalekou poušť kolem.  

 

Dubajská čtvrť Bastakia

Čtvrť Bastakia v Dubaji je poslední dochovaný zbytek staré Dubaje, který byste si při své návštěvě neměli nechat ujít. Nevelká oblast kulturního dědictví evokuje prostší a klidnější minulost města předtím, než zde vyrostly mrakodrapy. Úzké uličky jsou lemovány krásně zachovalými budovami v typickém arabském stylu, mnohé s prvky tradičních věží na zachytávání větru. V některých se dnes nachází muzeum, které můžete navštívit, a spatříte zde typické arabské interiéry, spolu s mešitami a malým zbytkem původních městských hradeb.

Kde: Bur Dubai, Dubai

                      

Poušť

Návštěvníci dobrodružnější povahy mohou zamířit mimo města přímo k pustému úseku pouště, který objímá pobřeží. Naleznete zde spoustu možností aktivit, od výletů vozidly 4WD a na vozících (buggy) až po sandboarding, pěší turistiku a výlety na velbloudech. Mnoho lidí se vydává na jednodenní výlet do pouště z Dubaje, ale také Abú Dhabí a Fudžajra představují výborné základny. Večeře v beduínském stylu představují klidnější alternativu pro ty, kdo chtějí poznat strohou pouštní krásu.

 

Pláže

V SAE najdete pláž pro každého: od městských pláží podél pobřeží v Dubaji s mrakodrapy budovami v pozadí a zlatých písečných pláží u pobřeží se spoustou ostrovů v Abu Dhabi až po luxusní úseky písku kolem města Adžmán (Ajman) a divoké pláže v emirátu Fudžajra. Mnoho luxusních hotelů v Dubaji a v Abú Dhabí á vlastní soukromou část pláže, kterou ne-hosté mohou používat jen za poplatek. V mnoha resortech jsou k dispozici vodní sporty, jako je potápění, šnorchlování, plavba na vodním skútru (jet skiing) a paddleboarding ve stoje.

Burj Al Arab Jumeirah 5*- akční nabídka zde 

Qasr Al Sarab 5* – akční nabídka zde 

Plavba tradiční lodí dhow po řece Dubai Creek

Burdž Chalífa (Burj Khalifa) Vám umožní pohled na panorama města z výšky, ale nejznámější pohledy na Dubaj a její panorama budete mít z vodní hladiny. Řeka Dubai Creek prochází městem a nejlepší způsob, jak si ho odtud prohlédnout, je z tradičních arabských lodí dhow, které zde pravidelně plují. Obzvlášť krásné jsou plavby při západu slunce, které často zahrnují večeři a zábavu, přičemž můžete pozorovat, jak se za soumraku rozsvěcují světla výškových budov. Pokud budete mít omezený rozpočet, můžete nasednout na místní trajekty (ablas), které obsluhují úsek řeky mezi Bur Dubai a Deira.

 

Tradiční mešita Al-Bidyah

Nejstarší mešita v SAE je Al-Bidyah nacházející se asi 35 km severně od města Fudžajra, a je to jedno z nejvýznamnějších historických památek v emirátu Fudžajra i v zemi. Budova z nepálených cihel má sice skromné rozměry, ale zato krásný design s původními vzory větracích šachet patrnými ve stěnách. Celá okolní oblast je archeologická lokalita, kde bylo vykopáno mnoho keramických a kovových artefaktů. Milovníci historie si tuto malou mešitu nesmí nechat ujít; ta navíc představuje vynikající kontrast k okázalosti Velké mešity šejka Zayeda v Abú Dhabí.

 

Arabské tržní uličky (souk)

Hlavní turistické atrakce Spojených arabských emirátů 3

Pro mnoho turistů patří k hlavním atrakcím návštěvy SAE nakupování. Přitom si můžete vybírat z mnoha obřích lesknoucích se nákupních center, ale pokud toužíte po tradičnějším místním způsobu nakupování, vydejte se do obchodních uliček (souk). V Dubaji je to čtvrť Deira s proslulým zlatým soukem a skromnějším rybím soukem, ale všechna emirátská mají svůj souk, který můžete navštívit. Souky jsou přitom místem, kde můžete za výhodnou cenu sehnat místní řemeslné výrobky, ale také získat lepší ceny zboží (s pomocí smlouvání), které uvidíte v nákupních centrech.

 

Muzeum islámské civilizace Sharjah

Jedno z nejlepších muzeí v zemi, které nezaměřuje na celou říšku islámské historie a kultury (nejen na místní historii) je Muzeum islámské civilizace Sharjah (Sharjah Museum of Islamic Civilization) . Spatříte zde spoustu fascinujících a dobře uspořádaných expozic, které sledují průběh islámu od samotných počátků islámských říší přes jeho rozšíření do Asie a Afriky až do dnešního dne. K vidění jsou zde vzácné rukopisy a náboženské dokumenty a turisté se mohou se vším dobře seznámit díky výborným informačním tabulím v celém muzeu.

Adresa: Corniche Street, Sharjah