Duch v Bílém domě

Duch v Bílém domě 1

Mnohé známé osobnosti, které v Bílém domě ve Washingtonu, DC strávili noc, potvrdily, že se setkali s duchem amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Ten se má v Bílém domě pravidelně zjevovat nejen obyvatelům Bílého domu a členům personálu, ale i významným politikům, kteří do Bílého domu zavítali. Kdo se s duchem Lincolna setkal, a kde se jeho duch zjevuje nejčastěji?

16. prezident USA
Abraham Lincoln byl americkým prezidentem jen čtyři roky, ale do dějin USA se zapsal velkými písmeny. Jen pět dní po skončení americké občanské války navštívil spolu s manželkou divadelní představení ve Fordova divadle, co se mu stalo osudným. Do prezidentské lóže vtrhl jeden z herců, John Wilkes Booth, který ho z bezprostřední blízkosti dvakrát střelil zezadu do hlavy.

Podle svědectví jeho nejbližších jen den před atentátem sám Lincoln nepřímo předpověděl svou smrt, když vyprávěl o svém snu: „Ve snu, který se mi zdál, jsem slyšel nářek. Přišel jsem do místnosti, všude byli muži a ženy v smutečních šatech. Na vyvýšeném pódiu jsem viděl rakev, kolem níž stáli vojáci. Kapitán stál opodál, a já jsem se ho zeptal: Kdo je ten mrtvý v Bílém domě? On odpověděl: Prezident, zabil ho nájemný vrah.

V rakvi bylo tělo v pohřebním rouchu, jeho tvář však byla zakryta. „Tolik slova samotného Lincolna. A podle množství svědků má být jeho duch stále v Bílém domě. Lincolnova ložnice Právě ložnice v Bílém domě je místo, kde se duch 16. amerického prezidenta pravidelně zjevuje.

 
Abraham_Lincoln_by_George_Peter_Alexander_Healy

První svědectví pochází ještě od holandské královny Vilhelmina, která byla pozvána do Bílého domu ještě během 2. světové války. V Lincolnově ložnici strávila jednu noc, a tvrdila, že se setkala s duchem samotného Lincolna. O setkání s ním řekla toto: „Lincoln zaklepal na dveře ložnice a stál přede mnou v cylindru na hlavě. Omdlela jsem z toho. Když jsem se probrala, už byl pryč.“

Další významnou osobností, která viděla Lincolnova ducha, byl britský ministerský předseda Winston Churchill, který také přespal v Lincolnově ložnici v Bílém domě. Churchill spatřil Lincolna stojícího před krbem poté, co si dal horkou koupel, a nahý vešel do ložnice. Churchill podíval Lincolnovi do očí, a řekl:

„Zdá se, že jste mě zastihl trochu v nevýhodě, pane prezidente“, a po jeho slovech se měl Lincoln pousmát, a ihned se rozplynul. Od té doby kdy Churchill zavítal do Bílého domu, už nechtěl v Lincolnově ložnici nikdy spát. Lincolnova ducha však viděli i další obyvatelé Bílého domu.

Mezi nimi byla například Eleanor Rooseveltová, manželka amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, v 80. letech minulého století ho zase viděla Susan – dcera amerického prezidenta Geralda Forda, ale i dcera amerického prezidenta Ronalda Reagana – Patti Davis se svým manželem. Oba viděli Lincolnovu přízrak v roce 1987, jak kráčel po chodbě Bílého domu.

Lincolnův přízrak v Bílém domě vidělo i řadu dalších lidí, kteří tam pracovali. Bude asi málo pravděpodobné, že by si všichni jeho přízrak vymysleli nebo měli nějaké halucinace. Vypadá to tak, že duch Abrahama Lincolna je již nedílnou součástí Bílého domu, což potvrdili i významné osobnosti z politického života, které nikdy na duchy nevěřili.