Dvě auta v jednom: Mercedes-Benz Concept IAA

Dvě auta v jednom: Mercedes-Benz Concept IAA 1

Tento neobvyklý Mercedes byl pojmenován IAA. Ne proto, že byl představen na mezinárodní výstavě IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) ve Frankfurtu, ale proto, že jde o zkratku pro inteligentní aerodynamický automobil.

Stylové čtyřdveřové kupé se dokáže během jízdy přeměnit na ultra elegantní vůz s minimálním odporem vzduchu. Při zkouškách dosáhlo aerodynamický koeficient 0,19, což je lepší hodnota než má Tesla Model S nebo elektromobil EV1 od General Motors. Díky fascinující proměně se podmanivě krásné čtyřdveřové kupé skutečně dokáže přeměnit na aerodynamický zázrak.

Mercedes-Benz představil „tahač budoucnosti“, který se pomalu stává realitou

IAA se může po dosažení rychlosti 80 km/h nebo po stisknutí tlačítka automaticky změnit na úplně jiné auto. Po přepnutí do aerodynamického režimu se opravdu změní k nepoznání. Ze zadní části vozu se vysune osm prvků, které ho celé prodlouží o 39 centimetrů. Kromě toho se v předním nárazníku vysunou klapky, které proud vzduchu nasměrují kolem kol a blatníků k celkové délce přidají dalších 2,5 cm. Aktivní lišta na předním nárazníku se zase postará o ideální tok vzduchu pod karoserií. Za pozornost stojí i speciální disky kol. Protože i ony musí svou troškou přispět ke snížení odporu vzduchu, plochy mezi jejich středy a okraji se zcela vyrovnají. To vše se děje během jízdy a výsledek je impozantní!