Velké přehlídka úžasné architektury světa

Velké přehlídka úžasné architektury světa 1

Petra, Jordánsko

Postaveno: 400 př.n.l.–106 n.l.

Jordánská Petra je dnes sice spíše spojované s rolí ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava, představuje však kus dávné historie a hlubší význam. Ke starověkému městu vytesanému do růžovo-červené skály vede kilometr dlouhý pískovcový kaňon Siq (přímo k proslulé Pokladnici/Al-Khazneh), ale k vidění je zde mnohem více. Když budete stoupat od hrobky k hrobce kilometr za kilometrem po cestě starověkým světem, jejímu kouzlu věků prostě neuniknete.

 

Klášter Geghard, Goght, Arménie

Postaveno: 4.–13. století

Kostel vytesaný do skály bývá věčná atrakce, přičemž klášter Geghard v arménském údolí horní řeky Azat jich má ve svém středověkém komplexu několik. Klášter vznikl jako malá kaple v jeskyni, kde byl podle sv. Řehoře Bohoslovce ve 4. století posvátný pramen. Možná také díky úžasné poloze místa s vysokými se skalami a soutěskou řeky Azat se stal církevním a kulturním centrem středověké Arménie. Název „Geghard“ odkazuje na oštěp, kterým byl Kristus zraněn a který je prý zde dodnes uchován.

 

Hagia Sophia, Istanbul, Turecko

Postaveno: 537n.l. –

Nádherný skarab zvedající se na panoramatu Istanbulu je jednou z nejvýznamnějších budov světa: sloužila jako centrum byzantské říše, pak jako osmanská mešita, a dnes je muzeem. Proto představuje přehlídku věků a její dóm je technickým mistrovským dílem, které spojuje um doby římské a pozdější monoteistické. Po dokončení stavby prý císař Justinián poznamenal: „Šalamoune, předstihl jsem tě.“ Sice to není potvrzeno, ale dobře se tomu dá uvěřit.

 

Lincolnská katedrála, Lincoln, Anglie

Postaveno: 1073–

Třetí největší katedrálu v Anglii považuje mnoho lidí (včetně spisovatele Johna Ruskina, který ji nazval „nejvzácnější dílo architektury na britských ostrovech“) za nejlepší. Možná za tím jsou její tři věže shlížející na okolní roviny – v roce 1311 předstihla i Velkou pyramidu v Gíze coby nejvyšší stavba světa. Nebo je to její polohou nad strmou starobylou ulicí Steep Hill či bohatou sbírkou anglického středověkého umění, včetně jedné ze čtyř kopií listiny Magna Carta.

 

Město Salvador, stát Bahia, Brazílie

Postaveno: cca 1550–1600

Starý okrsek Pelourinho (nebo jen Pelô) v brazilském městě Salvador má atmosféru, která by se dala krájet – přinejmenším proto, že se za jeho krásou skrývají místa velkých krutostí. Město je památkou chráněnou UNESCO, se strmými kamennými ulicemi, krásnými portugalskými koloniálními stavbami, k nimž patří mj. barokní kostel Panny Marie a Růžence černých, ale přitom je velmi živým místem. Když navštívíte vystoupení některého z obrovských bubenických orchestrů, které zde vystupují vždy v neděli, uslyšíte vzdor spojený s neklidnou minulostí místa.

 

Šáhova mešita, Isfahán, Írán

Postaveno: 1611

Šáhova mešita (Masjed-e-Shah), kterou mnozí považují za nejkrásnější mešitu v Íránu, stojí na královském náměstí v Isfahánu, někdejší metropoli země. Je to jedna z úžasných budov islámského světa pokrytá lesknoucí se mozaikou v sedmi barvách a kaligrafickými nápisy, a zároveň ústřední atrakce turistického průmyslu v zemi. K prvkům stavby patří čtyři arkády, kterými kdysi šáh prosazoval perský architektonický styl, a dóm s úžasnou vlastností vytvářet při každém došlápnutí sedm ozvěn.

 

Budova Fallingwater, Mill Run, Pennsylvania, USA

Postaveno: 1937

Díky systému pater či teras visících nad říčkou Bear Run působí dům jako vytvořený ve hře Jenga. Mistrova „nejkrásnější práce“ (podle časopisu Time při jejím dokončení) a skvělý příklad jeho typické organické architektury byla vytvořena pro obchodníka a magnáta Edgara J. Kaufmanna. Od roku 1964 je to muzeum a Národní historická památka, přičemž se jedná přední práci architekta Franka Lloyda Wrighta, která geniálně spojuje domov a okolní krajinu.

 

Bank of Asia Robot Building, Bangkok, Thajsko

Postaveno: 1987

Úmyslem architekta Sumet Jumsai bylo navržení budovy, která by odrážela „modernizaci a automatizaci bankovnictví“. Múza ho políbila, když viděl robota-hračku, se kterým si hrál jeho syn. Výsledkem byla banka, která vypadá jako sci-fi robot, včetně dvou antén na střeše a velkých smutných očí. To však není jediný důvod, proč ji milovat: sám architekt měl velkolepé plány vytvořit budovu, která by odrážela „současné splynutí člověka a techniky“.

 

Fakulta islámských studií, Dauhá, Katar

Postaveno: 2015

Vypadá sice jako obrovský hmyz nebo nový druh futuristického vozidla, avšak Katarská fakulta islámských studií (Qatar Faculty of Islamic Studies) ve Vzdělávacím centrum v Dauhá je ve skutečností novým druhem místa učení: takovým, které spojuje víru, vědomosti a modernitu. Protože se dnes Katar díky šejkově choti Moza Bint Nasser představuje jako centrum kultury, tato budova reprezentuje učení v jeho samé podstatě: pět velkých pilířů znamená pět pilířů islámu a arabská kaligrafie nese tuto zprávu dál sci-fi způsobem.

 

Šikmá budova (Rumah Miring), Jakarta, Indonésie

Postaveno: 2015

Kdo říká, že dům musí být od shora dolů rovný a přímý? Pozoruhodnou budovu na luxusním předměstí Jakarty popsal sám architekt jako „nekonvenční“ a je jasnou reakcí na její luxusní sousedy, které většinou mají klasickou podobu se sloupovím. Díky nakloněnému ocelovému rámu a spoustě skla ve všech třech patrech je skutečným spojením hravosti a high-tech luxusu. Majitelkou je galeristka Christiana Gouw, která budovu nazvala „oslavou individuální svobody“.