Etiopie – země s bohatou kulturou a historií

Etiopie - země s bohatou kulturou a historií 1

Přestože je pověst Etiopie trochu poskvrněna její bouřlivou historií, turisté stále ve velkých počtech míří do země, aby poznali její úžasnou krajinu, historické náboženské lokality a pozoruhodné domorodé kmeny.

Etiopie, která je jednou z nejstarších křesťanských zemí na světě, je mnohonárodnostní destinace mnoha podob, kde vzkvétá umění pohostinnosti: návštěvníci bývají typicky přivítání horkou kávou, která byla původně objevena právě zde.

Většina návštěvníků zahájí svoji etiopskou cestu v rozsáhlé metropoli Addis Abebě, rušném městě ležícím v pohoří Entoto. Je známá svými všudypřítomnými kavárnami, brutalistickou architekturou a děsivým dopravními zácpami; není zde nic neobvyklého spatřit obchodníka v obleku procházejícího tou samou ulicí jako místní pastevci.

Jen málo návštěvníků se zdrží v etiopské metropoli a zamíří do města Lalibela, což je poutní místo známé svými prastarými kostely vysekanými do skály. Lalibela je jednou z devíti lokalit v Etiopii se statusem památky UNESCO: k dalším pamětihodnostem patří hrady v Gondaru, zděné město Harar a tajemné stély v Aksúmu.

Velkolepá krajina Etiopie uchvátí představivost každého: od zelených vrcholků Simienských hor až po sírové fumaroly v Danakilské proláklině, zdejší scenérie inspirují k malování obrazů i skládání poezie.

Divoké prostředí je domovem prastarých kmenů, jako je Bodi, jehož muži se živí pouze krví a mlékem ve snaze stát se nejtlustším v oblasti, nebo kmen Hamer s jeho nebezpečným skákáním přes býky, což je rituál přechodu pro mladé muže.

Etiopie ušla dlouhou cestu od hladomoru v roce 1984, avšak kulturní bohatá země zůstává nadále ekonomicky chudou. Cestování v zemi může být obtížné, pokud ho však zvládnete, budete bohatě odměněni.

 

Cestování do Etiopie

Lety do Etiopie poskytují národní aerolinie Ethiopian Airlines, které nabízejí pravidelné spoje do Addis Abeby z významných evropských metropolí, jako je Brusel, Frankfurt, Londýn, Milán, Paříž, Řím a Stockholm. Další spoje létají z Toronta a Washingtonu v Severní Americe.

Kromě Lufthansy, která poskytuje přímé lety z letiště ve Frankfurtu, vyžaduje cestování se všemi ostatními aeroliniemi mezipřistání. K regionálním aeroliniím, které nabízejí přímé lety do Addis Abeby, patří Egypt Air z Káhiry, Emirates z Dubaje, Kenya Airways z Nairobi a Turkish Airlines z Istanbulu. Ceny letenek bývají nejvyšší během Velikonoc, Vánoc a Nového roku, a také během srpna, takže se pokud možno vyhněte cestování v této době.

Bole v Addis Abebě je jediné mezinárodní letiště v Etiopii a je vzdáleno 6 km od metropole Addis Abeba.

Doba letu: z Londýna 7 hodin 20 minut, z Washingtonu DC 16 hodin 55 minut

 

Co dělat v Etiopii:

 • objevte skryté klenoty metropole Addis Abeby
 • vydejte se zpátky v čase do biblických dob v Aksúmu
 • setkejte se s etiopskými kmeny v údolí dolní řeky Omo
 • navštivte skalní kostely v Lalibele
 • vydejte se na pěší túru v  Simienských horách nebo v pohoří Bale
 • projděte se po královském areálu v Gondaru
 • objevte pramen Modrého Nilu v jezeře Tana
 • navštivte tradiční kmenové vesnice
 • obdivujte přírodní krásy Danakilské prolákliny
 • vyšplhejte se ke klášterům v oblasti Tigraj
 • toulejte se v uličkách města Harar
 • podívejte se na krokodýly v jezeře Chamo
 • vydejte se po stopách slonů v Babile