Exotická a repasovaná dřeva

Exotická a repasovaná dřeva 1

Exotická dřeva – úžasná a ekologická

Ať už se jedná o australské „leopardí dřevo“ nebo o nafialovělé druhy z Jižní Ameriky, exotická dřeva přinesou do Vašeho domova vizuální ozvláštnění. Jejich rostoucí obliba navíc ubrala z tajemství, jak je získat.  

V několika posledních letech přidala řada významných výrobců dřevěných krytin mezi své výrobky také exotické druhy dřeva, které můžete sehnat jak v podobě desek z masivního dřeva, tak předpřipraveného dřeva. Vzhled některých exotických druhů, jako je teak nebo bambus, můžete získat také prostřednictvím laminátu. To pro Vás může být ekonomická alternativa, pokud Váš styl neodpovídá Vašemu domácímu rozpočtu. Exotická dřeva v podobě masivních desek mohou stát i dvakrát tolik než podobné domácí druhy, ačkoli krytiny z předpřipraveného dřeva mívají často srovnatelnější cenu.

Krása exotických druhů dřeva, ať už se jedná o ipe nebo kempas, často spočívá v jejich sytých barvách a trvanlivosti. Mnohé z nich, např. brazilský ořech, „tygří dřevo“ a červené dřevo tiete z palisandru, jsou podstatně tvrdší než domácí dub či javor. 

Díky svému rychlému růstu byla řada tropických dřev uznána jako obzvlášť ekologické materiály. Nejlepší způsob, jak se ujistit, že si kupujete skutečně ekologickou podlahu, je ověřit si, zda má potvrzení FSC. To je ekologická skupina, která vede přehled o výrobcích ze dřeva při jejich cestě z lesů až do regálů prodejen a dává potvrzení těm, které jsou sklizeny a zpracovány ekologickým způsobem.

I když se technicky vzato nejedná o dřevo, bambus a korek jsou další dva skvělé materiály, pokud hledáte něco neobvyklého a zároveň ekologického. Bambus je tvrdší než mnohé druhy dřeva, zatímco korek je měkký pro nohy, odolný a tlumí zvuky.

 

Repasovaná dřeva – podlaha, která vypráví příběh 

Repasované starožitné dřevo je skutečně staré, proto se viditelně liší od nového dřeva, které bylo pouze zestařeno umělou patinou. Starožitné podlahové desky mohou pocházet z několika zdrojů. Často se setkáte s krytinou, která byla odstraněna ze starých budov, anebo můžete získat čerstvě nařezané podlahové desky z velmi starých dřevěných trámů. Některé společnosti zachraňující starožitnosti ve světě se dokonce ponořují do jezer a řek a vytahují odtud staré vzrostlé stromy, které byly pokáceny v 19. století, ale během cesty na pilu se ztratily v hlubinách. Jiné dřevo se získává při demolici starých staveb, jako jsou stodoly, staré vagony, průmyslové stavby a dokonce i vinné sudy. Mnozí prodejci pak poskytují bližší informace, někdy velmi detailní, o minulém životě Vaší podlahy.

Repasovaná (recyklovaná) krytina má dvojí výhodu: získáte unikátní podlahu a využijete přitom dřevo, které by jinak bylo vyhozeno, čímž přispějete k ochraně lesů.   

Repasované dřevo ze starých vzrostlých lesů, které rostly pomaleji a příměji než většina dnešního stavebního dříví, má přímější a kompaktnější strukturu. Po celá desetiletí působící oxidace mu pak dala hlubší a sytější barvy. Starožitné dřevo má svůj vlastní osobitý charakter – což je vlastně jiným způsobem, jak říct, že není dokonalé. Na deskách najdete otvory po hřebících, skvrny a dokonce menší poškození hmyzem, to vše však jen přispívá k jejich kráse.

Repasované dřevo se na krytinu obvykle zpracovává stejným způsobem jako nové masivní dřevo a bývá k dostání v deskách o tloušťce 1,27 – 1,9 cm. Většina repasovaných krytin není ošetřena povrchovými nátěry (ošetřením až na místě získá autentičtější vzhled), někteří výrobci však už zavedli starožitné podlahové krytiny s povrchovým nátěrem. Počítejte s tím, že za starožitné či repasované dřevo zaplatíte asi dvojnásobek ceny nového masivního dřeva, i když někteří výrobci nabízejí také „směsi“ z různých zdrojů, jejich cena je o něco nižší.

Repasované dřevo by mělo být usušeno ve speciální peci, přičemž se usmrtí hmyz, odhalí skryté praskliny a minimalizuje obsah vlhkosti. Také by se měly odstranit veškeré strukturální vady. Lidé, kteří pracují s repasovaným dřevem, však říkají, že nejdůležitějším indikátorem kvality je renomé dodavatele spolu s jeho ochotnou odpovídat na otázky a dát písemně všechna specifika o stupni a stavu materiálu. Záleží jen na Vás, jestli si vyžádáte vzorek, abyste věděli, co máte čekat, až podlahová krytina dorazí – což je u tak unikátního materiálu dobrý nápad.