Fascinuje vás špináž? Pak navštivte tato místa!

Fascinuje vás špináž? Pak navštivte tato místa! 1

Mezinárodní muzeum špionáže, Washington D.C.

Když budete ve Washingtonu D.C., zamiřte přímo do Mezinárodního muzea špionáže (International Spy Museum) na L’Enfant Plaza. Jedná se o neziskové museum s více jak 750 artefakty včetně pistole 4,5 mm ukryté ve rtěnce, kterou používala KGB v době Studené války, dále maličká špionážní kamera (microdot), duté mince, do nichž se ukrývaly mikrofilmy a mikrozáznamy, nebo boty vybavené skrytým mikrofonem a vysílačkou. Zájemci o špionáž mohou do tohoto umění proniknout, když se zúčastní Undercover Mission („Tajná mise“). Je to zážitkový program, při němž jsou účastníci testování a sledováni, zatímco procházejí expozice, a nakonec dostanou zprávu, která zhodnotí, jak si vedli. Muzeum jde s dobou, takže má také Cyber Command Simulation, kterého se můžete zúčastnit a určit, jak přesné jsou skryté informace (intel) zobrazené ve filmech.

Další netradiční muzea světa 

Hřbitovy v Moskvě

Pokud hledáte inspiraci v oblasti špionáže, měli byste se vydat do Moskvy.  Kosmopolitní ruská metropole je prostředí, kde se odehrává mnoho špionážních thrillerů a filmových trháků, a návštěva hřbitovů Kuncevského a Trojekurovského nabídne skalním fanouškům příležitost spatřit hroby mnoha významných postav v oblasti špionáže.

Kuncevský hřbitov je místem posledního odpočinku několika špionů, včetně Kima Philbyho, někdejšího vysoce postaveného důstojníka britské tajné služby MI6, který byl tajným sovětským agentem, a Morrise Cohena, amerického špiona, který zároveň sloužil v sovětské zahraniční rozvědce.

Jen 2 km od Kuncevského se nachází Trojekurovský hřbitov, kde spočinulo mnoho významných postav žijících v Moskvě. Patří k nim tři náčelníci KGB: Vitalij Fedorčuk, Vladimir Semičastnyj a Viktor Čebrikov. Najdete zde také hrob Igora Serguna, někdejšího náčelníka ruské vojenské rozvědky, který zemřel náhle v orce 2016, a jeho následovníka Igora Korobova, který rovněž zemřel náhle o 2 roky později. To podnítilo některé zdroje ke spekulacím, že byl Korobov zavražděn po nezdařeném pokusu o umlčení dřívějšího agenta Sergeje Skripala s dcerou v Salisbury v Anglii.

 

Výcvik v Anglii

Adepti na agenty si mohou v praxi vyzkoušet své sny a pochytit pár triků z oboru, když stráví víkend přísným výcvikem v S.ecret.me v Oxfordshire v Anglii. Pod vedením britských speciálních jednotek (UK Special Forces) a důstojníků rozvědky zde můžete vytvářet špiona v sobě (nebo posunout své psychické a fyzické limity) při kurzech, které se zaměřují na: skryté sledování, kybernetickou bezpečnost a technická zařízení, bojové pistole, rozpoznávání cílů a na sebeobranu, aktivní střelbu, únikovou a obrannou jízdu, ale také čtení řeči těla ostatních lidí při pokeru.

Ceny jsou značné, začínají od 10 700 GBP na osobu, když půjdete do areálu v Oxfordshire, nebo 250 000 GBP za sedmidenní rozsáhlý program kdekoli na světě. Výcvik je proto oblíbený mezi nejbohatšími lidmi světa, včetně hollywoodských herců a manažerů společnosti Fortune 500.

 

Bar v New York City

I špioni si občas zaslouží odpočinout a dát drink, a není lepší místo, kde oslavit úspěšnou misi, než v top secret baru. PDT (je to zkratka z Please Don’t Tell – Prosím neříkejte nikomu) je přesně takový podnik, ukrytý pod nenápadnou prodejnou občerstvení Crif Dogs v Dolním Východním Manhattanu. Abyste do něj mohli vstoupit, musíte nejprve vejít do retro telefonní budky a telefonem se domluvit s barmanem. Pokud Vám povolí vstup, zadní strana budky se otevře a objeví se stylový interiér se stěnami z holých cihel, tmavým dřevěným nábytkem, nízko zavěšeným osvětlením a koženými křesly. Drinky a koktejly jsou mistrně namíchané a bylo by hřích nedat si zde martini či dvě (protřepat a nemíchat, samozřejmě).

 

Úkryt ve Švédsku

Chcete-li být úspěšný špion, musíte mít schopnost a trpělivost určitý čas zůstat v úkrytu a vyčkávat. Pokud si myslíte, že zvládnete ukrývat se na odlehlém místě, vydejte se do Švédska a ubytujte se v soukromém izolovaném unikátním hotel Utter Inn. Červený domek uprostřed jezera Mälaren nedaleko města Västerås 105 km na západ od Stockholmu vybudoval švédský umělec Mikael Genberg, přičemž stavba záludně klame zrak. Nad hladinou je vchod do domu a kuchyňka, ale ložnice je umístěna 3 m pod vodou.

Když přijedete do přístavu ve Västerås, loď Vás odtud odveze na ostrov, kde Vám budou poskytnuty instrukce, a pak zůstanete zcela sami. Můžete zapomenout na elektřinu, protože zde budete žít zcela mimo techniku a civilizaci. K možným aktivitám patří pádlování na kanoi na nedaleký ostrov, obdivování výhledu z dřevěné terasy nebo plavání v okolní vodě – jen si musíte dávat pozor, abyste svůj úkryt neprozradili.