Navštivte švýcarskou Ženevu

Navštivte švýcarskou Ženevu 1

Proslulé kosmopolitní město ve Švýcarsku vdečí za mnoho přítomnosti OSN. Ženeva návštěvníky nezklame. Především leží na vynikajícím místě uprostřed Evropy a je obklopena sněhem pokrytými vrcholky Jurských Alp. Dále je zde velkolepé Ženevské jezero (Lac Léman), které dodnes představuje centrum života ve městě, a také nejslavnější pamětihodnost města, vodotrysk Jet d’Eau. Ale přestože má Ženeva v nabídce řadu přírodních divů, je zároveň centrem diplomacie, výroby hodinek a vědy; to poslední díky přítomnosti Evropské organizace pro jaderný výzkum a jejího velkého hadronového urychlovače. Také další dvě oblasti jsou zde patrné, mimo jiné díky Paláci národů, evropskému ústředí OSN, a vlajkovým obchodům Patek Philippe a Piaget na zdejších bulvárech plných butiků. Jistě  proto nepřekvapí, že nepatří k nejlevnějším městům, přičemž místní obyvatele spatříte spíše v oblečení Prada než v sériovém, a ceny všeho (od hotelů po jídlo v restauraci) vyžadují nemalý rozpočet. Nicméně je možné sehnat také výhodné nabídky, především v umělecky orientovaných okrscích Bains a Plainpalais, které jsou plné bleších trhů a současných galerií. Za návštěvu stojí rovněž Carouge, předměstí založené přistěhovalci ze Sardinie, a jedno z nejoblíbenějších míst ve městě, když se setmí. Mnoho peněz nepotřebujete ani na odpočinek na některé z pláží u Ženevského jezera, kde k nejoblíbenějším patří Bains des Pâquis obrácená k vodotrysku Jet D’Eau. Vybudována byla ve 30. letech 20. století a v okolí naleznete také Turecké lázně a sérii malebných kaváren, z nichž většina skýtá výhled na jezero a kolesové parníky, která klidně proplouvají kolem. Parníky představují nenákladný způsob, jak se vydat na jednodenní výlet do půvabného města Montreux nebo vinic u města Vevey, které všechny leží nedaleko odtud.

Turistické kanceláře: na hlavním tahu od vlakového nádraží k jezeru se nachází turistická kancelář Geneva Tourist Office, kterou je těžké minout. Zastavte se zde, abyste se zorientovali, vzali si mapu zdarma a zakoupili kartu Geneva Pass skýtající slevy na řadu atrakcí.

Turistické pasy: asi 2/3 muzeí v Ženevě mají vstup zdarma. To však neplatí pro soukromá muzea, avšak mnohá nabízejí slevu (nebo vstup zdarma) držitelům karty Geneva Pass; ta může platit 24, 48 nebo 72 hodin, přičemž se vztahuje na více jak 50 aktivit, muzeí, prohlídek, atrakcí, a také cestování veřejnou dopravou. Můžete ji zakoupit osobně v turistické kanceláři a v některých hotelech, nebo online a doma si ji vytisknout.

Navštivte švýcarskou Ženevu 2
Palác národů v Ženevě

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety do Ženevy z Velké Británie patří British Airways, easyJet, Jet2 a Swiss. Protože se jedná o vstupní bránu ke slavným lyžařským centrům, jako je Tignes, Verbier a Val d’Isère, bývají lety nejdražší v době od listopadu do března, takže je třeba mít rezervaci s předstihem, abyste získali dobrou cenu. Aerolinie Swiss a United provozují přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 1 hodina 35 minut, New Yorku 7 hodin 45 minut, Los Angeles 12 hodin 45 minut (včetně mezipřistání), Toronta 9 hodin 45 minut (včetně mezipřistání), Sydney 23 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Švýcarské silnice jsou dobré, ale horské trasy jsou místy úzké a klikaté. V zimě jsou požadovány zimní pneumatiky a/nebo řetězy a některé trasy mohou být uzavřeny v případě silného sněžení (k dispozici je tel.č. 163 pro informace o podmínkách na silnicích v zemi). Doprava v Ženevě jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h na dvouproudých silnicích, 80 km/h na hlavních silnicích a 50 km/h ve městech. Na vedlejších silnicích má přednost doprava jedoucí nahoru do kopce. Zelená značka s číslem znamená, že dálnice podléhá mýtnému a je nutné vystavit štítek (známku) potvrzující zaplacení. Ten si můžete objednat a zaplatit předem na stránkách Swiss Railways; štítek platí 1 kalendářní rok. K řízení stačí Vás ŘP, ale doporučuje se mít také Zelenou kartu (pojištění). Ve Švýcarsku jsou 2 motoristické asociace: Touring Club Suisse (TCS) a Automobil Club der Schweiz (ACS).

Trasy: Ženeva je spojena se zbytkem Evropy systémem vynikajících dálnic. Z jihu můžete jet po Route Blanche („Bílá silnice“) až na okraj Ženevy. Francouzské lyžařské letovisko Chamonix/Mont-Blanc je vzdáleno jen 90 minut cesty odtud a do Itálie se dostanete za 2 hodiny. Větev stejné dálnice skýtá rychlé spojení do Grenoblu na jihu Francie a Lyonu na západě, s dobrým spojením do Paříže. Do Lausanne, Bernu a Curychu se dostanete po silnici A1 vedoucí severním směrem.

Autobusy: ženevské autobusové nádraží Gare Routière se nachází na Place Dorcière blízko vlakového nádraží. Do Ženevy jezdí autobusy Eurolines, které ji spojují s regionálními destinacemi, lyžařskými resorty v Alpách a s významnými městy v Evropě.

Doba cesty: z/do Lausanne 55 minut, Bernu 1 hodina 50 minut, Curychu 3 hodiny.

Vlakem

Cestování vlakem ve Švýcarsku je pohodlné, bezproblémové a vlaky přesné, přičemž často nabízí skvělé výhledy. Hlavní vlakové nádraží v Ženevě je Gare de Cornavin na Place de Cornavin. V terminálu naleznete více jak 20 obchodů, které prodávají vše od novin až po parfémy. Nádraží má k dispozici uzamykatelné skříňky, půjčovnu jízdních kol a peněžní služby. Železniční síť skýtá rychlé spojení ve Švýcarsku i mimo něj, se spoji do Lausanne, Bernu, Basileje a Curychu; dále jsou přímé spoje do Paříže a Milána. Národní přepravce Švýcarské spolkové dráhy SBB-CFF www.sbb.ch  pokrývá většinu země. Rychlovlaky společnosti TGV Lyria spojují Ženevu s Lausanne, Paříží, Marseille, Nice a mnoha dalšími destinacemi ve Francii. V některých vysokohorských oblastech železnici stále provozuje jiná soukromá společnost, která službu poskytovala původně – to se však týká pouze cestujících mimo hlavní turistické regiony.

Doba cesty: z/do Curychu 2 hodiny 40 minut, Lausanne 35 minut, Bernu 1 hodina 45 minut, Basileje 2 hodiny 40 minut, Paříže 3 hodiny 10 minut, Milána 4 hodiny.

Navštivte švýcarskou Ženevu 3
CERN

Na co se podívat 

CERN – přímo na hranici mezi Francií a Švýcarskem leží laboratoř Evropské organizace pro jaderný výzkum, přední světová organizace pro výzkum částicové fyziky. Je proslulá především jako místo, kde Tim Berners-Lee vytvořil první internetovou stránku na světě, a také je zde Velký hadronový urychlovač (LHC), největší a nejsilnější urychlovač částic, který vysílá částice obíhající v podzemním okruhu o délce 27 km. Návštěvníci mohou spatřit fascinující zařízení při komentované prohlídce, zatímco další budova CERN, nasvícená koule vysoká 27 m a nazývaná Globus vědy a inovace (foto), hostí stálou expozici pomáhající zorientovat se v částicové fyzice. Vstup je pro děti od 12 let; je dobré se s problematikou trochu seznámit předem, abyste pak rozuměli tomu, co uslyšíte při návštěvě CERN.

Hora Mont Salève – hned za hranicí ve Francii se tyčí hora Salève, která je však považována za horu v Ženevě a je vzdálená jen 20 minut cesty autobusem od centra. Vydejte se nahoru autem nebo lanovkou, abyste mohli obdivovat vynikající panoramatický výhled na Ženevské jezero, Ženevu a Mont Blanc. Prochází tudy řada pěších turistických stezek a často narazíte na paraglidisty vrhající se do propasti. Méně aktivní návštěvníci se mohou těšit alespoň výhledem z některé z restaurací a kaváren na vrcholu.

Katedrála sv. Petra (Cathédrale Saint-Pierre de Genève) postavená v letech 1160-1252 je překvapivě malá na ústřední místo náboženského života v Ženevě. Ještě překvapivější je její kombinace románského, gotického a neoklasicistického stylu. Strohost hlavního kostela působí velmi vhodně pro budovu, v níž kázal protestantský reformátor Jan Kalvín (1536-1564). V kontrastu s tím kaple Makabejských z 15. století (zrenovovaná v roce 1875) je přehlídka zlacených ozdob na modrém a rudém podkladu. Neoklasicistická fasáda byla doplněna v roce 1750. Pod katedrálou se nachází archeologická lokalita s vykopávkami z předkřesťanské éry, zatímco výstup po 157 schodech na vrchol severní věže odmění návštěvníky pěknými výhledy na staré město a na jezero.

Jet d’Eau (fontána) je součástí nejznámějšího pohledu na Ženevu a většina lidí si ho vybaví jako první. Jet d’eau je jakási ženevská „eiffelovka“, která skýtá ikonické pozadí pro snímky mnoha turistů. Vodotrysk dominuje přístavu a každou sekundu vychrlí 500 l vody do výšky asi 140 m. původně však měl do turistické atrakce daleko: jednalo se o tlakový vypouštěcí ventil pro zásobování města vodou. Vodní prvek je v noci nasvícen a dodává impozantní rozměr přehlídce ohňostrojů, která zde probíhá vždy v srpnu. Během dne se vodotrysk postará o speciální efekt sám, ale ve slunečném období jsou v něm navíc vidět chvějící se duhy.

Maison Tavel –  stavba z 12. století ve starém městě je oficiálně nejstarší soukromý dům v Ženevě, který byl přebudována po požáru v roce 1334 a představuje fascinující příklad středověké architektury ve městě. Město ho odkoupilo v 80. letech 20. století a jeho 6 pater dnes ukazuje život ve městě od 14. do 19. století. Nenechte si ujít původní klenutý sklep z 12. století a reliéfní mapu v podkroví ukazující, jak Ženeva vypadala předtím, než byly v roce 1850 zbořeny městské hradby. V muzeu se někdy konají také dočasné výstavy.

Palác národů (Palais des Nations) – rozsáhlá budova ve tvaru dvojité podkovy umístěná v parku se starými stromy je evropským ústředím OSN a největším centrem po tom v New Yorku. Vybudována byla v letech 1929-1936 pro Společnost národů (předchůdce OSN), takže z hlediska historického významu je mimořádná. Při komentovaných prohlídkách se návštěvníci podívají do Zasedací síně, Sněmovny Rady a Místnosti pro lidská práva a alianci civilizací s fantastickým stropem, který maloval španělský umělec Miquel Barcelò. Není divu, že návštěvy paláce jsou mimořádně oblíbené a přilákají více jak 100 000 turistů ročně. Prohlídky trvají hodinu a probíhají ve 12 jazycích. 

Navštivte švýcarskou Ženevu 4

Mezinárodní muzeum červeného kříže a červeného půlměsíce (Musée International de la Croix-Rouge et du Croissant-Rouge) bylo kompletně zrenovováno v roce 2013 a dokumentuje práci Červeného kříže, od humanitární vize zakladatele Henryho Dunanta v roce 1863 přes řadu konfliktů ve světě, kde se činnost organizace ukázala jako zásadní. Stálá expozice nazvaná The Humanitarian Adventure (Humanitární dobrodružství) je rozdělena do 3 tematických sekcí, kde každá obsahuje dojemná videa se svědectvími o práci Červeného kříže. Obzvlášť působivá je část popisující, jak Červený kříž dává dohromady rodiny po válkách nebo genocidě, zatímco výjimečná je sbírka více jak 6 mil. osobních karet popisujících osudy válečných vězňů z I. světové války.

Carouge – městečko umělců a řemeslníků ležící asi 2 km jižně od centra Ženevy je plné restaurátorů knih a starožitností, sklářů, hodinářů, módních návrhářů, kloboučníků, a také stylových bister a restaurací. V roce 1772 zde Sardinské království založilo město, které mělo konkurovat Ženevě. Carouge často měnilo své pány, ale v roce 1816 bylo připojeno k Ženevě a stalo se součástí Švýcarska. Jeho architektura však zůstává v italizujícím stylu a úzké ulice jsou přímé a uspořádané, s byty shlížejícími do širokých zelených dvorů. Bydlí zde především ženevská bohéma, takže Carouge představuje zajímavou alternativu k elegantnímu centru města.

Anglická zahrada (Jardin Anglais) a Květinové hodiny (Horloge Fleurie– v Anglické zahradě pocházející z roku 1854 se nachází Národní památník, socha dvou žen (Ženevská republika a Helvetia), které společně symbolizují uvedení Ženevy do švýcarské konfederace v roce 1814. V parku se nachází elegantní bronzová fontána a Květinové hodiny (L’Horloge Fleurie), které byly nainstalovány v roce 1955 na počest hodinářského průmyslu v Ženevě a dnes je zlobí víc jak 6500 rostlin. Hodiny mají průměr 5 m a obvod 17,7 m. A pokud Vás zajímají kuriozní světové rekordy, jejich druhá ručička patří k nejdelším na světě s délkou přes 2,5 m.

Reformační zeď (Mur des Réformateurs) – její stavba započala v roce 1909 ke 400. výročí narození protestantského reformátora Jana Kalvína považovaného za duchovního otce města. Monument dlouhý 100 m se skládá z obřích soch čtyř hlavních postav reformačního hnutí: Jana Kalvína (1509-1564), Théodore de Bèze (1519-1605), Johna Knoxe (asi 1514-1572) a Williama Farela (1489-1465). Čtveřice přísně shlíží na odpočívající studenty v parku Parc des Bastions v univerzitním okrsku.

Botanická zahrada (Jardin Botanique) – světoznámou ženevskou Botanickou zahradu vytvořil botanik A. P. de Candolle v Parc des Bastions v roce 1817. Na současné místo byla přesunuta v roce 1904, přičemž zahrada o rozloze 28 ha zahrnuje skleníky s tropickými rostlinami ze 6 kontinentů, jezero s řadou vodních druhů rostlin, růžovou zahradu (rosarium), arboretum, „zahradu smyslů“, voliéru a park se vzácnými zvířaty, a také výzkumnou laboratoř, sbírku herbáře (přístupnou po dohodě) a rozsáhlou knihovnu. Celkově zahrada obsahuje asi 14 000 různých druhů rostlin z celého světa.

Muzeum moderního a současného umění (MAMCO) je otevřeno od roku 1994 a umístěno v někdejší továrně, přičemž se jedná o největší muzeum moderního umění ve Švýcarsku zabírající čtyři patra. Industriální architektura výrazně přispívá k atmosféře místa, které se zaměřuje na konceptuální umění posledních 50 let. Kromě stálé sbírky muzeum vystavuje řadu dočasných expozic, často s účastí umělců z různých zemí světa. Ke stálým částem patří L’Appartement, věrohodná reprodukce pařížského bytu sběratele umění Ghislaina Mollet-Viéville, na kterou zapůjčil vlastní nábytek, obrazy a sochy.

Muzeum Patek Phillipe (Musée Patek Philippe) – pokud o švýcarských hodinkách nevíte o nic víc než o kukačkových hodinách (které však pocházejí z Německa), zde na Vás čeká osvícení. Ženeva a nedaleký kanton Jura má dlouhou tradici spojenou s hodinami všeho druhu a společnost Patek Philippe Company patří k nejlepším výrobcům švýcarských hodinek. Expozice je rozdělena do dvou hlavních sekcí: první vystavuje starožitné hodinky od 16. do 19. staletí, z nichž mnohé jsou pozoruhodné mistrovská díla svého druhu, zatímco druhá vystavuje hodiny od Patek Philippe od roku 1839 do současnosti.

Unikátní muzeum hodin ve Švýcarsku má tvar spirály 

Akční nabídka ubytování zde