FDA schválila delší období pro skladování vakcíny mRNA v chladničce

FDA schválila delší období pro skladování vakcíny mRNA v chladničce 1

Agentura FDA prodloužila dobu pro skladování dávek vakcín Pfizer-BioNTech v chladničce z 5 dnů na až 1 měsíc.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podnikl krok, který by měl pomoci poskytovatelům vakcín, a prodloužil dobu, po kterou může být vakcína od Pfizer-BioNTech skladována v chladničce. Jakmile je vakcína rozmrazena, může být nyní uchovávána v chladu až 1 měsíc, zatímco dříve to bylo jen 5 dní. Společnost Pfizer předložila FDA data prokazující, že neředěné a rozmražené lahvičky s vakcínou byly stabilní při teplotách v chladničce po dobu až 1 měsíce. Rozmrazené lahvičky by měly být uchovávány v chladničce při teplotě 2 až 8 °C.

Jednou z přetrvávajících obav bylo, že jelikož jsou dodávky vakcín i nadále široce dostupné a vakcína je omezená, zásoba vakcíny může zůstat nevyužita. Při dřívější kratší době životaschopnosti vakcíny to bylo náročné. Prodloužená doba skladování však nabízí poskytovatelům vakcín větší flexibilitu.

 „Široká dostupnost vakcín proti covid-19 je klíčem k očkování veřejnosti a ukončení pandemie,“ uvedl Peter Mark, ředitel Centra pro biologické hodnocení a výzkum od FDA. „Změna by měla rozšířit dostupnost vakcíny pro americkou veřejnost tím, že usnadní poskytovatelům vakcín, jako jsou ordinace lékařů, vakcíny přijímat, skladovat a podávat.“