Gardenhouse – čínský architektonický projekt v Beverly Hills

Gardenhouse – čínský architektonický projekt v Beverly Hills 1

Gardenhouse je první projekt čínské společnosti MAD v USA, a ta ho přirovnává k vesnici na svahu.

Tato „vesnice na svahu“ se objevila v Beverly Hills v Kalifornii. Pojmenována byla Gardenhouse a je to projekt pokrytý zelení, nejnovější v dlouhé řadě pozoruhodných prací čínské firmy MAD Architects. Je navržena tak, aby svým obyvatelům nabídla příjemný únik z ruchu velkoměsta.

Gardenhouse, který byl odhalen už v roce 2015, vznikl ve spolupráci s firmami Gruen Associates a Rottet Studio a nachází se na adrese 8600 Wilshire Boulevard v Beverly Hills. Má rozlohu 4460 m2 a tvoří ho velká základna s prodejním prostorem, tělocvičnou a obytnými domy, zatímco nahoře je skupina obytných domů a bytů. Základna je pokryta rostlinami a liánami odolnými vůči suchu a vyžadujícími jen malou péči. Dle společnosti MAD je to jedna z největších ´zelených stěn´ v USA:

„Obyvatelé Gardenhouse budou vstupovat vchodem v přízemí ze Stanley Drive nedaleko Wilshire Boulevard. Vchod má atmosféru jeskyně vedoucí do svahu kopce – je to tlumené a surrealisticky působící prostředí, kde se obyvatelé dostávají na cestu pohádkovým podzemím s hrou světla, stínu a zvukem vody. Dále je pak měkkost jeskyně ukončena jasem, kdy sem proniká sluneční světlo skrz vodní prvek z patia nahoře. Když budete stát pod tímto prahem, můžete obdivovat orámovaný výhled na slunce, nebe, krajinu a vodu. Je to živý obraz, který lidi přenáší pryč z reality velkoměsta.“

Centrální dvůr komplexu Gardenhouse je pojat jako místo, kde se obyvatelé mohou setkávat.

Projekt zahrnuje 2 studiové byty, 8 nájemních domů, 3 městské domy a 5 vil různých velikostí a tvarů, které ale sdílejí jednotný styl. Jsou uspořádány kolem dvora o dvou patrech, kde se nachází jezírko s vodou a zeleň, a který představuje místo, kde se mohou obyvatelé setkávat. Interiéry domů jsou světlé, mají bílé stěny, podlahy ze dřeva či kamene, a všude je spousta skla. Mají otevřený plán se soukromým venkovním obytným prostorem, kuchyněmi profesionální úrovně vybavenými kvalitními přístroji Miele, italským nábytkem a stoly s kamennými deskami; koupelny mají vybavení v japonském stylu.

Nemáme žádné informace o ceně jednotek, ale bylo by nesmyslné si myslet, že budou levné.

Klíčovým prvkem architektů z MAD je zapojování přírody do architektury, přičemž tytéž principy můžete vidět v případě Quzhou Sports Park a Chaoyang Park Plaza v Pekingu. Gardenhouse je jejich prvním projektem v USA, probíhá zde však ještě jeden: Lucas Museum v Los Angeles.