Historické lokality v Saudské Arábii

Historické lokality v Saudské Arábii 1

Když jsem před lety navštívil Saúdskou Arábii, měl jsem velmi zajímavý rozhovor s místním mužem. Vyprávěl mi, jak mešita v jeho rodném městě v severozápadní části země byly před mnoha staletími křesťanským kostelem a ještě dříve prý synagogou. Jako dítě si hrál na různých místech ve městě a kolem mešity a nasbíral celou bednu keramických střepů, hlavic šípů a dokonce i pár mincí. Později však, když odešel na univerzitu, mu matka uklízela pokoj a vyhodila je. Z toho jsem si uvědomil nejen to, že jsou všechny matky na světě stejné, ale také že je historie v ohrožení, že bude ztracena. To obzvlášť platí v zemi, jako je Saudská Arábie, které jen během pár desetiletí velmi rychle pokročila do moderního světa.   

V květnu 2007 citoval článek v Arab News náměstka saúdského ministra po vzdělávání a památky dr. Mohameda Al-Ruwaisheda, že „se v SA nachází téměř 100 000 historických lokalit, z nichž 3700 už bylo popsáno a zaregistrováno“. Zde uvádíme nejznámější z nich.

 

Mekka

Mekka je nejposvátnější město islámu, které ročně přiláká miliony muslimů, především kvůli pouti hadždž, která je jedním z Pěti pilířů islámu. Město s historií starou více jak 4000 let je však pro ne-muslimy nepřístupné. V Mekce se nacházejí významné historické a náboženské památky, jako je Kaaba, hranatá stavba ve Velké mešitě, kterou podle islámu postavil sám Abraham se svým synem Izmaelem. Ve Velké mešitě jen pár metrů od Kaaby se rovněž nalézá prastará studna Zamzam, která je rovněž spojena s Izmaelem. 

 

Medína

Historie Medíny je dlouhá více jak 2600 let. Jedná se o druhé nejposvátnější město islámu a místo posledního odpočinku proroka Mohamed. 

 

Meda´in Saleh („Město Saleh“)

Milovníci historie a především ti, co se zajímají o Blízký východ, jistě dobře znají kamenné město Petra v Jordánsku. Petra byla vytesána do skal v hlubokém kaňonu starověkým semitským národem Nabatejců. Město bylo vytvořeno na místě, které se dobře dalo bránit, s přístupem k vodě a u karavanních stezek.  

Mnoho kilometrů na jihovýchod od Petry v Saudské Arábii se nachází Meda´in Saleh, což je největší zachovalá lokalita civilizace Nabatejců jižně od Petry. Nalézají se zde dobře zachovalé monumentální hrobky, které pocházejí z doby od 1. stol. př.n.l. do 1. stol. n.l., ale také jeskynní nápisy z mnohem staršího období. Celkem je zde 111 hrobek, z nichž 94 má zdobené fasády.    

Medain Saleh získala status památky UNESCO v roce 2008 jako první lokalita v Saudské Arábii. Kvůli omezené turistice v zemi však tento archeologický poklad zatím spatřilo jen málo návštěvníků.

 

Prehistorické království Jubba

Nedaleko městečka Jubba (100 km severozápadně od města Hail) mohou návštěvníci spatřit skalní umění znázorňující zvířata a lidi, které je staré 7000 let. Pokud nebudete moct cestovat tak daleko, některé ukázky byly převezeny do Národního muzea v Rijádu

 

Stará Dariyah

Zdaleka ne tak stará, ale i tak vhodná k návštěvě, je Stará Dariyah (Dirijah). Leží kousek cesty autem od Rijádu a nachází se zde vesnice rodiny panovníka Saudské Arábie. Přestože většina zdejších hliněných budov nemá ani 100 let, Stará Dariyah má několik staletí a její nejstarší část pochází z 9. stol. n.l.. 

 

Tradiční architektura v Najranu

Tradiční architekturu naleznete v Najranu na jihozápadě Saudské Arábie nedaleko hranic s Jemenem. Zde můžete spatřit tradiční styl z nepálených i pálených cihel, které tvoří tzv. budovy midmakh. Nacházejí se zde veřejné budovy podle odhadů staré několik staletí.   

 

Stará Džidda

Dnešní Džidda je kosmopolitní moderní město, které však nabízí pár historických klenotů, i když ne starověkých. Původ Starého města Džiddy (Al-Balad) sahá do historie více jak 2500 let, kdy byla malou rybářskou vesnicí. V srdci dnešní Džiddy naleznete krásně zrenovované domy, které pocházejí z konce 19. století, ale také dochované příklady stylů tradiční architektury se složitě vyřezávanými dveřmi a stěnami z dřevěného mřížoví, které umožňovalo, aby dovnitř pronikal mořský vánek a zároveň chránilo před slunečními paprsky.   

 

Další

Dále jsou zde méně známé a méně nápadné lokality. Například během mého pobytu v Saudské Arábii mě můj hostitel vzal na jednodenní výlet z Džiddy do města Táif. Sjel jen malý kousek z dálnice k jakýmsi válcovitým kamenným stavbám, které byly vysoké asi 2 m. Dozvěděl jsem se, že tyto cisterny na vodu byly součástí řetězce starého asi 1000 let a nechala ho postavit místní princezna, aby cisterny zachytávaly vodu ze zdroje v horách pro poutníky mířící do Mekky. A zatímco lidé projížděli kolem za svojí prací, uvažoval jsem, zda vůbec vědí o nenápadném historickém pokladu hned u dálnice.