Historické lokality v Saudské Arábii

Historické lokality v Saudské Arábii 1

Když jsem před lety navštívil Saúdskou Arábii, měl jsem velmi zajímavý rozhovor s místním mužem. Vyprávěl mi, jak mešita v jeho rodném městě v severozápadní části země byly před mnoha staletími křesťanským kostelem a ještě dříve prý synagogou. Jako dítě si hrál na různých místech ve městě a kolem mešity a nasbíral celou bednu keramických střepů, hlavic šípů a dokonce i pár mincí. Později však, když odešel na univerzitu, mu matka uklízela pokoj a vyhodila je. Z toho jsem si uvědomil nejen to, že jsou všechny matky na světě stejné, ale také že je historie v ohrožení, že bude ztracena. To obzvlášť platí v zemi, jako je Saudská Arábie, které jen během pár desetiletí velmi rychle pokročila do moderního světa.   

V květnu 2007 citoval článek v Arab News náměstka saúdského ministra po vzdělávání a památky dr. Mohameda Al-Ruwaisheda, že „se v SA nachází téměř 100 000 historických lokalit, z nichž 3700 už bylo popsáno a zaregistrováno“. Zde uvádíme nejznámější z nich.

 

Mekka

Mekka je nejposvátnější město islámu, které ročně přiláká miliony muslimů, především kvůli pouti hadždž, která je jedním z Pěti pilířů islámu. Město s historií starou více jak 4000 let je však pro ne-muslimy nepřístupné. V Mekce se nacházejí významné historické a náboženské památky, jako je Kaaba, hranatá stavba ve Velké mešitě, kterou podle islámu postavil sám Abraham se svým synem Izmaelem. Ve Velké mešitě jen pár metrů od Kaaby se rovněž nalézá prastará studna Zamzam, která je rovněž spojena s Izmaelem. 

 

Medína

Historie Medíny je dlouhá více jak 2600 let. Jedná se o druhé nejposvátnější město islámu a místo posledního odpočinku proroka Mohamed. 

 

Meda´in Saleh („Město Saleh“)

Milovníci historie a především ti, co se zajímají o Blízký východ, jistě dobře znají kamenné město Petra v Jordánsku. Petra byla vytesána do skal v hlubokém kaňonu starověkým semitským národem Nabatejců. Město bylo vytvořeno na místě, které se dobře dalo bránit, s přístupem k vodě a u karavanních stezek.  

Mnoho kilometrů na jihovýchod od Petry v Saudské Arábii se nachází Meda´in Saleh, což je největší zachovalá lokalita civilizace Nabatejců jižně od Petry. Nalézají se zde dobře zachovalé monumentální hrobky, které pocházejí z doby od 1. stol. př.n.l. do 1. stol. n.l., ale také jeskynní nápisy z mnohem staršího období. Celkem je zde 111 hrobek, z nichž 94 má zdobené fasády.    

Medain Saleh získala status památky UNESCO v roce 2008 jako první lokalita v Saudské Arábii. Kvůli omezené turistice v zemi však tento archeologický poklad zatím spatřilo jen málo návštěvníků.

 

Prehistorické království Jubba

Nedaleko městečka Jubba (100 km severozápadně od města Hail) mohou návštěvníci spatřit skalní umění znázorňující zvířata a lidi, které je staré 7000 let. Pokud nebudete moct cestovat tak daleko, některé ukázky byly převezeny do Národního muzea v Rijádu

 

Stará Dariyah

Zdaleka ne tak stará, ale i tak vhodná k návštěvě, je Stará Dariyah (Dirijah). Leží kousek cesty autem od Rijádu a nachází se zde vesnice rodiny panovníka Saudské Arábie. Přestože většina zdejších hliněných budov nemá ani 100 let, Stará Dariyah má několik staletí a její nejstarší část pochází z 9. stol. n.l.. 

 

Tradiční architektura v Najranu

Tradiční architekturu naleznete v Najranu na jihozápadě Saudské Arábie nedaleko hranic s Jemenem. Zde můžete spatřit tradiční styl z nepálených i pálených cihel, které tvoří tzv. budovy midmakh. Nacházejí se zde veřejné budovy podle odhadů staré několik staletí.   

 

Stará Džidda

Dnešní Džidda je kosmopolitní moderní město, které však nabízí pár historických klenotů, i když ne starověkých. Původ Starého města Džiddy (Al-Balad) sahá do historie více jak 2500 let, kdy byla malou rybářskou vesnicí. V srdci dnešní Džiddy naleznete krásně zrenovované domy, které pocházejí z konce 19. století, ale také dochované příklady stylů tradiční architektury se složitě vyřezávanými dveřmi a stěnami z dřevěného mřížoví, které umožňovalo, aby dovnitř pronikal mořský vánek a zároveň chránilo před slunečními paprsky.   

 

Další

Dále jsou zde méně známé a méně nápadné lokality. Například během mého pobytu v Saudské Arábii mě můj hostitel vzal na jednodenní výlet z Džiddy do města Táif. Sjel jen malý kousek z dálnice k jakýmsi válcovitým kamenným stavbám, které byly vysoké asi 2 m. Dozvěděl jsem se, že tyto cisterny na vodu byly součástí řetězce starého asi 1000 let a nechala ho postavit místní princezna, aby cisterny zachytávaly vodu ze zdroje v horách pro poutníky mířící do Mekky. A zatímco lidé projížděli kolem za svojí prací, uvažoval jsem, zda vůbec vědí o nenápadném historickém pokladu hned u dálnice.

***

 

Mešita Masjid an-Nabawi 

Jedním z nejvýznamnějších symbolů islámu v Saudské Arábii je mešita Masjid al-Nabawi v Medíně, která bývá považována za druhou nejposvátnější mešitu světa. Postavil ji prý sám Prorok a své současné velikosti dosáhla díky pozdějším islámským panovníkům.

 

Město Al-Ula 

Al-Ula patří k nejzajímavějším městům a atrakcím země. Jedná se o prastarou lokalitu, která kdysi byla centrem obchodu a řemesel. Nachází se mezi Medínou a Tabukem v centrální oblasti země.   

 

Ruiny starověkého města Dumat al Jundal 

Tajemné město je zmiňováno v asyrských záznamech jako „Adamatu“. Jeho současné jméno znamená „Duma z kamene“ po Dumovi, jednom z 12 synů biblického Izmaele.  

 

Hora Jabal al-Lawz 

Hora Jabal al-Lawz patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím země a je známá svojí jedinečnou flórou a faunou. Je rájem pro milovníky ptactva a botaniky, ale zároveň lahůdkou pro všechny. Oblečte si výstroj pro pěší turistiku a připravte se na kouzelnou výpravu.    

 

Most Džamarat 

Most Džamarat je nezbytnou zastávkou nejen pro muslimy, ale i pro vyznavače jiných náboženství, a má významné místo mezi památkami země.  

 

Hřbitov Jannat al-Baqi 

Jannat al-Baqi je pohřebiště, které má velký historický význam pro muslimy, protože jsou zde uloženy ostatky příbuzných a přátel proroka Mohameda včetně jeho ženy a dědečka. Dnes zde odpočívá téměř 7000 společníků Proroka. Název hřbitova znamená „Rajská zahrada se stromy“ a místo je považován za posvátné.  

 

Mešita Jawatha

Mešita Jawatha se nachází ve vesnici Al Khilabiyah a přibližně 12 km severně od města Hofuf. Postavena byla v 7. století arabským kmenem známým jako Bani Abdul Qais, který obýval oblast v raném islámském období.    

 

Mešita Masjid al-Qiblatain 

Mešita Masjid al-Qiblatain se často objevuje v turistických průvodcích zemí. Nachází se v posvátné Medíně a navštěvují ji zbožní vyznavači islámu ze všech částí světa. Mešita je ztělesněním prastaré kultury Saudské Arábie a patří k nejvýznamnějším atrakcím země.

 

Archeologická lokalita Medain Saleh 

Exotická lokalita Medain Saleh se nachází jižně od jordánské Petry a je další významnou atrakcí země, co do historického významu i krásy. Kdysi sloužila jako obchodní spojka mezi jižní Arábií a Petrou a byla centrem zdejší civilizace. Jedná se o ruiny prastarého města se zdmi, věžemi i domy.    

 

Hora Uhud 

Hora Uhud je místem, kde se odehrála významná Bitva u hory Uhud, ke které došlo 23. března 625 n.l. Hora se táhne ve směru východ-západ, k severu se svažuje, má délku 7 km a šířku 3 km.    

 

Mešita Quba

Nejposvátnější ze všech mešit v Medíně i na světě je Quba. Navštěvují ji poutníci z celého a představuje hlavní atrakci země.  

 

Shuwaymus – lokalita se skalními rytinami  

Shuwaymus je lokalita se skalními rytinami, která byla objevena teprve nedávno. Skalní výjevy vypráví o domestikaci zvířat v dávných dobách na místě, kde žili lidé už v neolitu. Dozvíte se z nich také, že tato oblast nebyla vždy pouští a že prošla mnoha klimatickými změnami.    

 

Oáza a sídlo Tayma

Tayma leží v severovýchodní části země a historické záznamy ukazují, že se zde nalézalo prosperující židovské sídlo skládající se z krásných budov, spousty studní a dalších zdrojů vody. V 7. stol. př.n.l. byla Tayma významným místem, jehož jméno je zmiňováno i ve Starém zákoně v Knize Jeremiášově

Muslimský měsíc ramadán: více než jen půst