Navštivte Miami na Floridě

Navštivte Miami na Floridě 1

Město Miami, které je proslulé svým tropickým klimatem, hispánskou kulturou a nábřežím ve stylu art deco, má půvab, který může konkurovat Los Angeles, ale svůj lesk kompenzuje také drsnější stránkou. Město určuje jeho blízkost Atlantickému oceánu a jeho pečlivě udržované pláže se zlatavým pískem, takže může na první pohled působit provokativně, nabízí však mnohem více než jen okázalost, plážové krásky a celebrity s fanoušky. Eklektická architektura naznačuje jeho kulturní a historickou rozmanitost a hloubku. Stačí se podívat na jeho rozmanité okrsky: centrum Miami znamená lesknoucí se mrakodrapy ze skla a oceli, zatímco Little Havana je domovem početné kubánské komunity. Námořní přístav Port of Miami se nepodobá ani jednomu z nich: je místem, kde kotví nákladní lodi a torpédoborce námořnictva hned vedle gigantických dálkových osobních lodí na své plavbě po Karibiku. Miami Beach je proslulé především jako zářící pás obrovských hotelů, a sídel podobných palácům se slavnými obyvateli. Okolní honosný okrsek South Beach okamžitě poznáte podle budov v pastelových barvách, v pozadím s čistým bezmračným floridským nebem, oslnivě modrým oceánem, plážemi se světlým pískem a pohupujícími se palmami. Město se navíc v posledních letech stává centrem kultury. Okrsky Wynwood Arts District a Miami Design District jsou názorným příkladem, stejně tak jako muzejní čtvrť Biscayne Bay. Budova New World Center od Franka Gehryho je pozoruhodným příkladem postmodernistického designu, zatímco úžasné Muzeum současného umění (MOCA) je také atraktivní, pouze menším rozsahu. V Miami je rovněž spousta možností, co dělat. Pokud Vás přestanou bavit pláže, zamiřte na západ do NP Everglades, což jsou rozsáhlé zaplavené mokřiny a domov tisíců divokých aligátorů. Dále na pobřeží leží město Fort Lauderdale s kanály inspirovanými Benátkami a s velkým terminálem osobních lodí, zatímco na jihu leží skvělé bohémské ostrůvky Florida Keys (místními přezdívané „Lasturová republika“). Takže ať už budete prozkoumávat centrum města nebo relaxovat na slunečných předměstích, Miami je městem, kde se nikdy nebudete nudit. 

Turistická kancelář: Greater Miami Convention & Visitors Bureau.

Turistický pas: Go Miami All-Inclusive zaručuje vstup do více jak 27 atrakcí. K dispozici je na 1, 2, 3, 4 nebo 5 dní. S pasem Go Miami Explorer je možné během 30 dní navštívit 3, 4 či 5 atrakcí.

Navštivte Miami na Floridě 2 

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety do Miami patří American Airlines, British Airways a Virgin Atlantic. Domácí lety z jiných amerických měst do Miami nabízí řada aerolinií, např. American Airlines, Delta, Frontier Airlines, Spirit Airlines, United a US Airways. Ceny letenek bývají nejvyšší během hlavního období od března do května, letních prázdnin a Vánoc.

Doba letu: z Londýna 9 hodin 20 minut, z New Yorku 3 hodiny 15 minut, z Los Angeles 5 hodin 20 minut, z Toronta 3 hodiny 10 minut, ze Singapuru 27 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 20 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 16 let. Maximální povolená rychlost je 24-48 km/h ve městě, 88 km/h na většině státních silnic a 88-112 km/h na mezistátních dálnicích a na Florida Turnpike. Pokuty za překročení rychlosti bývají vysoké. Stát Florida uznává platné ŘP z jiných zemí a mezinárodní ŘP. Návštěvníci, kteří mají v plánu jezdit autem, by měli mít Osobní pojištění (PAI) jako součást jejich standardního cestovního pojištění. AA poskytuje informace a silniční mapy, a také může nabízet reciproční výhody členům automobilových klubů z jiných zemí; kromě toho má na starosti poruchovou službu.

Trasy: hlavní severojižní expresní dálnice I-95 skýtá přístup do Miami z měst Palm Beach a Fort Lauderdale. Prochází centrem Miami a spojuje se s dálnicí US-1 (také nazývanou Dixie Highway), která pokračuje na jih do Key West. Další expresní dálnice podléhající mýtnému, Florida Turnpike, vede jižním směrem z/do Orlanda a centrální Floridy a ke křižovatce Golden Glades Interchange na severu. Hlavní jihozápadní expresní dálnice vedoucí do centra Miami je státní silnice 836 („Dolphin Expressway“) spojující floridskou Turnpike na západě s I-95 a s Miami Beach (po I-395) na východě.

Autobusy: Greyhound provozuje autobusové spoje do měst v Severní Americe. Hlavní autobusové nádraží v Miami je na 3801 North West 21st Street. Nabízí přímé spoje např. do Fort Lauderdale, Orlanda a Key West, a také přímé dálkové spoje do New Yorku. Megabus provozuje přímé autobusy z Miami do Orlanda a Tampy.

Doba cesty: z Fort Lauderdale 40 minut, z Palm Beach 1 hodina 20 minut, z Key West 3 hodiny 30 minut, z Orlanda 3 hodiny 30 minut.

Vlakem

Miami leží v americké národní železniční síti Amtrak; vlaky jsou pohodlné, i když pomalé. Hlavní vlakový terminál Amtrak v Miami se nachází na 8303 North West 37th Avenue. Vlaky společnosti Virgin Trains spojují Miami a Orlando, West Palm Beach a Fort Lauderdale. Její nádraží najdete na 600 North West 1st Avenue. Hlavní železniční společnost v USA je Amtrak www.amtrak.com. Vlaky Palmetto Silver Service od Amtraku jezdí na atlantickém (východním) pobřeží z Miami do New Yorku, zatímco Virgin Trains spojuje Miami s městy na sever od něj.

Doba cesty: z Orlanda 5 hodin 30 minut, z Jacksonville 9 hodin 30 minut, z New Yorku 29 hodin.

Lodí

PortMiami u nákupního centra Bayside Marketplace se nachází jeden z nejrušnějších přístavů osobních lodí na světě. Jeho terminály jsou dobře zařízeny a nabízejí rovněž VIP salonky a venkovní vyhlídkovou plošinu.

Trajekty: Carnival Cruise Lines, Norwegian Cruise Line a Royal Caribbean International jsou některé ze společností obsluhujících přístav v Miami.

Doprava ve městě

Coral Way Route Trolley provozuje tramvaje spojující přístav s  Freedom Tower, stanicí vlaků Metromover v centru Miami.

Navštivte Miami na Floridě 3

Co dělat a na co se podívat

Miami Beach – shluk malých pobřežních měst ležících na tenkém písečném ostrově je místem, kam se vydat za špičkovými vodními sporty, jako je windsurfing, jet skiing, plachtění na plachetnici nebo parasailing. Nejlepší pláže začínají u nákupního centra Lincoln Road Mall a táhnou se severním směrem až k 87th Street. Na historickém dřevěném chodníku najdete stanoviště plavčíků ve stylu art deco (foto výše). Haulover Beach na severní straně je pláž, kde se můžete opalovat také bez plavek.

Coconut Grove je jeden z nejstarších okrsků ve městě, obydlený nepřetržitě od roku 1873. Dnes zde žije multikulturní skupina obyvatel z Baham a z oblasti Nové Anglie a je to stylový okrsek s rušnou atmosférou, plný pestrých galerií, divadel, nočních klubů, dobrých restaurací, módních kaváren na chodníku a obchodů.

Little Havana – poté, co se v roce 1959 chopil moci na Kubě Fidel Castro, se uprchlíci ze země začali usazovat nedaleko centra Miami v okrsku dnes známém jako Little Havana. Ten má typicky latinskoamerickou atmosféru se značením ve španělštině, s kubánskými kávovými bary a restauracemi, s malými továrnami na doutníky a se stánky s jídlem na ulici.

Little Havana – malý kousek kubánské atmosféry v USA

Pérezovo muzeum umění Miami (PAMM, Pérez Art Museum Miami) je vynikající galerie současného umění, která shlíží na lagunu Biscayne Bay, a vděčí za mnohé Jorge Pérezovi, realitnímu magnátovi, jehož jméno visí nade dveřmi. Odkázal muzeu velkou část své sbírky, kterou tvoří fotografie, tisky, sochy a obrazy 20. a 21. století. Kromě toho se tu pravidelně střídají dočasné expozice.

HistoryMiami Museum – návštěva muzea je nutností pro každého, kdo se chce seznámit s minulostí Floridy. Uchovává malou, ale působivou sbírku s kontaktními expozicemi, archivními materiály, historickými objekty a multimediálními prezentacemi. Zabírá období asi 10 000 let, od artefaktů od Indiánů Seminolů až po letectví. Také se zde pravidelně konají dočasné výstavy.

Navštivte Miami na Floridě 4
Wolfsonian Museum

Wolfsonian Museum (přidružené k Floridské mezinárodní univerzitě) je osobitá sbírka 180 000 objektů, které nahromadil výstřední cestovatel Mitchell Wolfson Jr.. Jedinečné expozice se zabývají několika politickými tématy 19. a 20. století, ale nejzajímavější z nich ukazuje propagandu a umění použité k tomu, by přesvědčilo, nacionalizovalo a povolalo (do války apod.) občany. 

Zoo Miami je vynikající zoologická zahrada s více jak 310 druhy zvířat potulujících se po 116 ha, kdy je od návštěvníků oddělují příkopy. Přehlídky zvířat, „mazlící zoo“, jízdy tramvají, jednokolejka, obchody s dárky, food court s restauracemi a dětské hřiště skýtají zábavu pro celou rodinu.

Design District – kreativní designový okrsek zahrnuje více jak 100 galerií a ateliérů, a také pozoruhodné přehlídky veřejného umění, jako je Fly’s Eye Dome, geodetická kopule od architekta a systémového teoretika Buckminstera Fullera, a dlouho očekávaný Institut současného umění (Institute of Contemporary Art).

Tropická botanická zahrada Fairchild (Fairchild Tropical Botanic Garden) – nádherná botanická zahrada o rozloze 34 ha, kterou navrhl William Lyman Phillips, uchovává rozsáhlou sbírku vzácných tropických rostlin, velké konzervatorium (skleník), 14 jezer a jezírek s lekníny, a také expozici deštného pralesa mezi vodopádem a potokem. K dispozici je řada vzdělávacích programů a komentovaných výletů tramvají.

Muzeum a zahrady Vizcaya (Vizcaya Museum & Gardens) je krásný palác v neo-středomořském stylu (s prvky italské renesance, baroka aj.) stojící uprostřed malebných formálních zahrad o rozloze 17 ha. Byl vybudován jako zimní sídlo chicagského průmyslníka Jamese Deeringa v letech 1914-1922 a jeho 70 místností je vybaveno starožitným nábytkem z doby od 15. do 19. století. K dispozici jsou prohlídky.

Coral Gables – ve 20. letech 20. století v době rozmachu Floridy vytvořil místní developer George Merrick elegantní obytný okrsek Coral Gables ve středomořském stylu. Okrsek se leží asi 10 km jihozápadně od centra Miami a je znám svými galeriemi umění. Také se může chlubit exkluzivní nákupní ulicí Miracle Mile, řadou golfových hřišť a pozoruhodnou architekturou ve stylu art deco.   

Akční nabídka ubytování: