Hlavní důvody, proč navštívit Uruguay

Hlavní důvody, proč navštívit Uruguay 1

Odlehlá Uruguay vmáčknutá mezi dva latinskoamerické giganty představuje jedno z nejatraktivnějších překvapení kontinentu. Bývá sice často návštěvníky přehlížena ve prospěch sousední Brazílie či Argentiny, to se však nejspíš brzy změní. Přestože mnoho lidí stěží najde Uruguay (s 3,4 mil. obyvatel) na mapě nebo si stěží vzpomene na její hlavní město, díky dynamicky se rozvíjejícímu pobřeží, dlouhé karnevalové sezóně a statusu památky UNESCO se země stává přední jihoamerickou destinací. Zde uvádíme 10 důvodů, proč navštívit Uruguay.

 

Pláže u Atlantiku  

Centrum uruguayské letní scény Punta del Este a jeho satelitní města La Barra, Manantiales a Jose Ignacio jsou plážová letoviska na pobřeží Atlantiku. Zatímco z jedné strany šplouchá na poloostrov Punta del Este oceán a z druhé estuár Rio de la Plata, výškové hotely přitahují podobný typ bohatých návštěvníků jako americké Miami. Styloví milovníci pláži hledající poklidné místo míří na východ do bohémského útočiště Jose Ignacio, rybářské vesnice, kam nejbohatší lidé Jižní Ameriky vždy v lednu zamíří do svých soukromých sídel. Norský hoteliér Alex Vik zde postavil tři ubytovací zařízení včetně krásné Estancia Vik. Přístup na pláže, jako je Cabo Polonio a Punta del Diablo více na sever, je teď mnohem snadnější díky nedávno zprovozněnému mostu s kruhovým objezdem nad jezerem Garzon.

 

Historická památka s novým posláním  

Zatímco historická část města Colonia del Sacramento získala uznání od UNESCO už před 20 lety, v roce 2015 Uruguay získala druhé uznání – a to pro jatka a masokombinát! Průmyslová krajina Fray Bentos (Paisaje Industrial Fray Bentos) zabírající 263 ha předvádí celý proces zpracování masa a podle UNESCA představuje „doklad o vzájemném působení lidských hodnot mezi evropskou společností a jihoamerickým obyvatelstvem v 19. a ve 20. století“.

 

Montevideo

Montevideo je snad nejpohotovější hlavní město světa, a to díky neformálnímu přístupu Uruguayců k životu. Žije zde asi polovina obyvatelstva země a tempo je poklidné na místech, kde vedle sebe spatříte koloniální architekturu, nízkopodlažní mrakodrapy a 24 km dlouhou promenádu (rambla) podél pobřeží. Město je dobře pěšky schůdné a k neopomenutelným zastávkám patří malebné Staré město (Ciudad Vieja) a okrsek Barrio Sur; zábavné je také projít tržištěm Mercado del Puerto, kde pár opalujících se seňorů postává a hlídá na náměstích porostlých zelení.

 

Maso a grilování   

Protože je Uruguay přední vývozce hovězího masa (kterého se tu zkonzumuje 81,5 kg na osobu ročně), není divu, že Uruguayci berou grilování (asado) stejně tak vážně jako jejich sousedé v Argentině. Normou je dobytek pasoucí se na trávě, který zde má dostatek zelených pastvin. Z masa se pak připravuje chivito (poschoďový burger v housce) nebo pamplona (plátek masa plněný sýrem a červenou kapií, zabalený do slaniny). Uruguayská kuchyně se uplatňuje také v řadě luxusních restaurací: Parador La Huella v Jose Ignacio a La Bourgogne v Punta del Este se objevily v seznamu 50 nejlepších restaurací Jižní Ameriky pro rok 2015. Kromě toho proslulý argentinský restauratér a kuchař Francis Mallmann provozuje svůj podnik ve vesničce Garzon.

 

Karneval  

Karnevaly se nekonají pouze v Rio de Janeiru. Dvouměsíční oslavy probíhající v Uruguayi, které začínají v polovině ledna, jsou z velké části založeny na candombe, tanci a rytmech vytvořených africkými otroky v 19. století. Na bubny hraje 50členná skupina (cuerda) a energický tanec je srdcem každé každé pouliční párty; zdejší karneval je mnohem lidovější záležitost v Brazílii.  

 

Víno

Tannat s ovocnou příchutí bohatý na tanin je hlavní odrůda vína v Uruguayi, a přestože je zdejší vinný průmysl se 70 miliony litry (srovnatelný s produkcí jednoho středně velikého vinařství v Argentině) maličký, je na vzestupu a vzkvétá. Čtyři hlavní vinařské oblasti leží podél pobřeží a Vy můžete snadno ochutnat Tannat přímo ve vinařstvích. Četní výrobci vína ho nabízejí spolu s jídlem ve skvělém prostředí, jako je Bodega Bouza ve městě Canelones, který získal řadu cen za odrůdy Albarino a Tannat. Výrobce vína a olivového oleje Bodega Garzon nedaleko města Jose Ignacio plánuje v roce 2016 otevřít první ekologické vinařství s certifikací LEED mimo USA.  

 

Historická Colonia del Sacramento

Ospalé město na břehu řeky založili Portugalci v roce 1680 a patří v Uruguayi k nejstarším: návštěva Colonia del Sacramento je čistým návratem v čase. Klášter ze 17. století, maják a padací most tvoří jádro okrsku Barrio Historico, které je památkou chráněnou UNESCO, zatímco historická auta projíždějí malebnými uličkami dlážděnými kameny v prostředí připomínajícím kubánskou Havanu.  

 

Carmelo

Zatímco odlehlá města jsou přísně uruguayská, Carmelo posouvá relaxaci na vyšší úroveň. Město leží na horním toku řeky, obklopují ho vinice a olivové háje a návštěvníci se tu mohou věnovat vodním sportům, golfu, jízdám na koni a pólu. Co se týče luxusního ubytování, hotelový řetězec Hyatt nedávno získal přední pozemek u řeky a proměnil zdejší hotel na Carmelo Resort & Spa.

Narbona Wine Lodge nabízí skvělé zážitky v bohémském duchu v bývalém statku proměněném na chatu s pěti pokoji a s výhledem na vinice, kde se pěstuje Tannat. Také se můžete ubytovat v luxusním stanu (glamping) v letovisku Posada Campo Tinto.

 

Outdoorová dobrodružství  

Ať už se vydáte vzhůru k nebi nebo na vodu, v řídce osídlené krajině Uruguaye se může stát, že budete jediní, kdo se vydá do vln u městečka Punta del Diablo. K dispozici jsou pěší túry s gauči ve městě Tacuarembo, kitesurfing na jezeře Laguna Garzon a lety horkovzdušným balonem nad vinicemi. 

 

Marihuana

Zde můžete kupovat, prodávat i pěstovat marihuanu – pokud jste Uruguayec: Není však určena pro návštěvníky země. Dekriminalizována byla v roce 1974 a legalizována v roce 2013. Přestože jsou uruguayské zákony o marihuaně pokrokové, turisté si ji zde nemohou legálně koupit, mohou ji však dostat jako dárek nebo si zapálit se svým uruguayským přítelem.