Hlavní turistické atrakce Istanbulu

Hlavní turistické atrakce Istanbulu 1

Město, po kterém toužilo mnoho říší a které leží v Evropě i v Asii, představuje jednu z velkých světových metropolí. Byzantská kolonie založená kolem roku 1000 př.n.l se častem stala metropolí říše a i po dobytí osmanskými Turky zůstala významným místem a centrem v zemi. Konstantinopole, která byla oficiálně přejmenována na Istanbul po založení turecké republiky, je bohatě poseta velkolepými připomínami své dlouhé a slavné historie, a prohlídka zdejších památek zapůsobí i na návštěvníka, který už je památek přesycen. Kromě „Velké čtyřky“ památek (Aya Sofya, Palác Topkapi, Modrá mešita a Velký bazar) si nechejte dostatek času na průzkum také dalších míst. Mnoho turistických atrakcí se sice nachází ve staré čtvrti Sultanahmet a v jejím okolí, ale pestrou škálu dalších možností aktivit naleznete také ve vzdálenějších částech města.

Hagia Sofia (Aya Sofya)

Říká se, že když byzantský císař Justinián I. Veliký poprvé vstoupil do svého dokončeného chrámu (bylo to v roce 536 n.l.), vykřil: „Sláva Bohu, že jsem byl považován za hodného takového díla. Šalamoune, překonal jsem tě!“ Aya Sofya (dříve Hagia Sofia, chrám Boží Moudrosti) představovala císařovo chvástavé prohlášení světu o svém bohatství a technickém umu byzantské říše. Udržovala se tradice, že prostor kolem císařova trůnu uvnitř kostela je oficiálním středem světa. Po proměně kostela v mešitu, když Konstantinopoli dobyla osmanská vojska, došlo ve 20. století k další proměně v muzeum, avšak Aya Sofya zůstala nadále nejznámější památkou Istanbulu. (Poznámka: V červenci 2020  byla opět přeměněna v mešitu.)

 

Palác Topkapi

Velkolepý palác postavil Mehmed II. Dobyvatel v 15. století u Bosporu a bylo to místo, odkud vládli sultánové Osmanské říše až do 19. století. Rozsáhlý komplex Paláce Topkapi (Topkapi Sarayi) je oslnivou přehlídkou islámského umění s honosnými nádvořími obloženými kachlemi se složitými vzory, která spojují bludiště bohatě zdobených místností, to vše obehnané hradbami s cimbuřím a věžemi. Z mnoha zdejších atrakcí patří k nejoblíbenější, Harém (kde trávily své dny sultánovy konkubíny a jejich děti), Druhý dvůr, kde můžete projít rozsáhlými Palácovými kuchyněni a postát v úžasu nad oslnivým interiérem Komory císařské rady, a pak Třetí dvůr, který zahrnuje soukromé místnosti sultána. Kromě toho Třetí dvůr ukrývá v Posvátné úschovně působivou sbírku relikvií proroka Mohameda a Císařskou pokladnici, kde spatříte tolik předmětů z lesknoucího se zlata a drahých kamenů, že z toho přechází zrak.  Pokud si chcete Palác Topkapi prohlédnout celý, budete potřebovat minimálně půl dne.

Kde: Babihümayun Caddesi, Gülhane Park

 

Modrá mešita (Sultána Ahmeda)

Velkolepý architektonický dar sultána Ahmeda I. metropoli říše představuje krásná mešita, dnes běžně nazývaná Modrá mešita (Sultan Ahmet Camii). Postavena byla v letech 1609-1616 a způsobila rozruch v celém muslimském světě, protože měla 6 minaretů (stejný počet jako má Velká mešita v Mekce). Sedmý minaret byl později darován do Mekky, aby se zastavil odpor. Mešita získala svoji přezdívku podle výzdoby svého interiéru tvořené desítkami tisíc kachlí Iznik. Díky celkovému prostorovému a barevnému efektu interiéru je mešita jedním z nejkrásnějších počinů osmanské architektury. Příjemný zážitek během prohlídky památek města představuje procházka v zelených zahradách umístěných mezi Modrou mešitou a Aya Sofya, odkud můžete spatřit kopule obou ve vší jejich slávě. Když sem přijdete v době soumraku, čeká Vás mimořádné prostředí, kde se rozléhá volání k modlitbám z minaretu Modré mešity. Hned za Modrou mešitou leží Bazar Arasta, skvělé místo pro nakupování s obchody s řemeslnými výrobky, které nabízejí kvalitní suvenýry. A pokud Vás procházení stánků nezajímá, zamiřte raději do muzea mozaiky Great Palace Mosaic Museum, které je umístěno mezi Bazarem Arasta a mešitou. Malé muzeum vystavuje část mozaikového chodníku o rozloze 250 m2, který byl v těchto místech vykopán v 50. letech 20. století. Výborné informační panely popisují vykopávky a následnou záchranu mozaikové podlahy.

 

Bazilika Cisterna  – Nádrž Yerebatan

Hlavní turistické atrakce Istanbulu 2

Bazilika Cisterna (Yerebatan Sarniçi) je jedna z originálních atrakcí Istanbulu. Obrovský podzemní sál podobající se paláci podpíraný celkem 336 sloupy ve 12 řadách kdysi sloužil jako úložiště vody pro byzantské císaře a jejich dvůr. Začal s tím Konstantin Veliký a skončil Justinián v 6. století. Mnohé sloupy použité na stavbu byly recyklovány ze starších antických staveb a jsou na nich ozdobné rytiny – nejznámější jsou základny sloupů, na nichž je znázorněna hlava Medúzy. Návštěva tohoto místa je velmi působivá, sloupy jsou krásně osvětleny a stálé mírné zurčení vody je slyšet všude kolem. Více zde.

Kde: Yerebatan Caddesi, Sultanahmet

 

Hippodrom

Stavbu starověkého Hippodromu započal císař Septimius Severus v roce 203 n.l. a dokončil ji Konstantin Veliký v roce 330 n.l. Byla centrem byzantského veřejného života a dějištěm skvělých her a závodů vozíků, ale také skutečných konfliktů. Dnes už z Hippodromu moc nezbylo, kromě malého úseku zdi galerie na jižní straně, ale park At Meydani, který se dnes v tomto prostoru nachází, nabízí řadu památek. Na severozápadní straně je fontána, kterou osmanským sultán dostal darem od německého císaře Viléma II. v roce 1898. Když budete pokračovat jihozápadním směrem, uvidíte tři starověké památky: egyptský obelisk vysoký 20 m (pocházející z Heliopole), Hadí sloup, který přivez z řeckých Delf císař Konstantin, a kamenný obelisk, původně s bronzovým pozlaceným obložením, které však bylo ukradeno vojáky při 4. křížové výpravě v roce 1204.

 

Istanbulská archeologická muzea

Jen coby kamenem dohodil od Paláce Topkapi se nachází významný komplex muzeí, který dohromady představuje závratnou škálu artefaktů z Turecka a ze zemí Blízkého východu se širokým záběrem historie tohoto regionu. Komplex má tři oddělené části, z nichž každá stojí za návštěvu: Muzeum starověkého Orientu, hlavní Archeologické muzeum a Kachlový pavilon Mehmeda Dobyvatele (třetí z nich ukrývá rozsáhlou sbírku keramiky). Kromě vystavených artefaktů si nenechte ujít sál Istanbul v průběhu věků nacházející se v hlavním Archeologickém muzeu.

 

Velký bazar

Hlavní turistické atrakce Istanbulu 3

Pro mnoho návštěvníků se návštěva Istanbulu týká nejen muzeí a památek, ale hlavně nakupování, přičemž Velký bazar (Kapali Çarsi) je místem, kam zamíří každý. Mohutná krytá tržnice představuje v podstatě první nákupní centrum na světě, které zabírá celou městskou čtvrť (je obklopena silnou zdí) mezi Mešitou Nure Osmaniye a Mešitou Bájezída II.. Samotná Mešita Beyazit, postavená v letech 1498-1505. stojí na místě někdejšího Fóra Theodosia I. a její architektura byla inspirována stavbou Aya Sofya. Do bazaru je možné vstoupit 11 branami a naleznete zde bludiště uliček s klenutými stropy, lemovanými obchody a stánky se všemi možnými suvenýry a řemeslnými výrobky, jaké si dovedete představit. Různá řemesla jsou zde dodnes většinou oddělená a nacházejí se v určitých úsecích, což usnadňuje procházení bazarem. Nedaleko vchodu z ulice Divanyolu Caddesi se tyčí Konstantinův sloup (také Spálený sloup). Pahýl stoupu z porfyru vysoký 40 m prý zasadil sám Konstantin I. Veliký ve svém fóru a až do roku 1105 nesl bronzovou sochu Konstantina.

 

Sulejmanova mešita

Sulejmanova mešita tyčící se vysoko na kopci nad okrskem Sultanahmet je jednou ze známých pamětihodností Istanbulu. Vytvořil ji pro Sulejmana I. Nádherného známý osmanský architekt Mimar Sinan v letech 1549-1575. Interiér, jemuž dominuje kopule vysoká 53 m, je pozoruhodná svými harmonickými proporcemi a jednotou designu. Venku v tichém prostoru zahrady se nachází osmanský hřbitov, kde najdete také hrobky (türbes) sultána Sulejmana a jeho manželky Haseki Hürrem Sultan (na Západě známé jako Roxelana).

 

Trh s kořením (Egyptský trh)

Bazar s kořením je místem, kde si přijdou na své milovníci jídla: najdete zde tureckou lahůdku lokum, sušené ovoce, oříšky, bylinky a samozřejmě také koření. Většina peněz na jeho stavbu pocházela z daní, které osmanská vláda vybírala z výrobků vyrobených v Egyptě, proto se turecky nazývá Egyptský trh (Misir Çarsisi). Bazar s kořením je jedním z nejoblíbenějších míst pro turisty, takže v určitou denní dobu zde bývají davy návštěvníků, kteří vystupují ze zakotvených výletních lodí: snažte se proto přijít před 11 nebo po 16 hod.. Hned vedle vchodu do Bazaru s kořením se tyčí majestátní Nová Mešita (Yeni Camii), jejíž stavba byla zahájena v roce 1615 a dokončena v 1663, takže je pro Istanbul „nová“. Stojí za to nahlédnout dovnitř, protože její interiéry jsou bohatě zdobené kachlovým obložením a spoustou lístků ze zlata.

Kde: Yenicamii Meydani, Eminönü

 

Palác Dolmabahçe

Hlavní turistické atrakce Istanbulu 4

Okázalý a honosný Palác Dolmabahçe ukazuje zřetelně vliv evropské architektury a designu v Osmanské říši 19. století. Palác nechal postavit sultán Abdülmecid I. v roce 1854, aby coby sídlo sultánů nahradil Palác Topkapi. Formální zahrady zahrnují fontány, okrasné nádrže a záhony s květinami, zatímco interiéry jsou plné nádhery a pompy ve stylu turecké renesance. Mísí se zde prvky rokoka, baroka, neoklasicismu a osmanského stylu, spatříte zde obří křišťálové lustry, hojnost zlata, nábytek ve francouzském stylu a nádherné stropy zdobené freskami.

Kde: Dolmabahçe Caddesi, Besiktas

 

Kostel Chora

Chora znamená řecky „země“ a tento krásný kostel (původně nazvaný kostel sv. Spasitele v Chora) stojí hned za hradbami staré Konstantinopole. První kostel Chora zde byl pravděpodobně postaven v 5. století a dnes můžete spatřit šestou verzi původní budovy, která byla kompletně zničena v 9. století a prošla několika rekonstrukcemi v 11.-14. století. Kostel Chora (Kariye Müzesi), v němž je dnes umístěno muzeum, je světoznámý díky svým nádherným pestrým mozaikami ze 14. století, které se dochovaly téměř netknuté ve dvou chrámových předsíních a fragmentárně v chrámové lodi, a díky freskám na stěnách a v kopulích. Úžasné ukázky byzantského umění pokrývají širokou škálu témat, od genealogie Krista až po příběhy z Nového zákona.

Kde: Kariye Camii Sokak, Edirnekapi

 

Muzeum tureckého a islámského umění

Muzeum (Türk ve Islam Eserleri Müzesi), umíněné v paláci Ibrahima Paši (velkovezíra sultána Sulejmana I. Nádherného), si nesmíte nechat ujít, pokud se zajímáte o osmanské a islámské umění.  Vystavená sbírka koberců je rozsáhlá a odborníci na textilie ji považují za nejlepší na světě. Je to ideální místo, kde si můžete prohlédnout širokou škálu stylů tureckých koberců (spolu s koberci z Kavkazu a Íránu) v průběhu staletí, a pak se vydat na vlastní nákupní misi. Spatříte zde rovněž nádhernou keramiku, kaligrafie a dřevořezby od 9. stol.n.l. do 19. století.

Kde: At Meydani Caddesi, Sultanahmet

 

Malá  Aya Sofya 

Než císař Justinián postavil Aya Sofya, musel někde vyzkoušet, jestli bude budova strukturálně fungovat, tak nejprve postavil tuto miniaturní verzi. Původně to byl kostel sv. Sergia a Bakcha, ale díky patrným architektonickým paralelám s Aya Sofya se jeho dlouhodobá přezdívka Malá Aya Sofya (Küçük Aya Sofya) stala oficiálním názvem. V osmanském období byl kostel proměněn v mešitu a tou je dodnes. Přestože její proporce nejsou tak velkolepé jako u jiných staveb ve městě, budova byla krásně zrestaurovaná a určitě stojí za návštěvu. Když se sem vydáte úzkými uličkami lemovanými vysokými budovami z osmanského období (z nichž některé byly honosně zrestaurované, zatímco jiné jsou v různém stádiu chátrání), najdete klidné útočiště z ruchu v centru Sultanahmet. Udělejte si čas a dejte si sklenici čaje v tiché zahradě u Malé Aya Sofya, kde si odpočinete před prohlídkami dalších památek.

Kde: Küçük Aya Sofya Caddesi, Sultanahmet

 

Mešita Rüstem Pasa

Mešita Rüstem Pasa je místem, kde můžete spatřit nejlépe zachovalé kachle Iznik ve městě. I když Modrá mešita je jistě slavnější, právě zde najdete nejlepší příklady nádherných ručně malovaných kachlů Iznik v odstínech modré, červené a zelené, které pokrývají stěny ve dvoře i stěny mešity uvnitř. Navíc je tato mešita méně známá, takže nejspíš je budete moct obdivovat zblízka, aniž byste se přitom tlačili v davu. Součástí zážitku z návštěvy je i hledání mešity, která se ukrývá v úzké uličce lemované stánky trhovců a stále rušné v blízkosti Bazaru s kořením (Misir Çarsisi).

Kde: Hasircilar Caddesi, Eminönü

 

Pevnost Yedikule

Pevnost Yedikule (Yedikule Hisari) se sice nachází trochu dál a dostanete se tam příměstským vlakem, zdaleka viditelná pevnost však stojí za návštěvu. Postavil ji v 5. století císař Theodosius II. a pevnost představovala jižní úsek obranných hradeb Konstantinopole. Mamutí oblouk (zastavěný už v pozdním byzantském období) byl znám jako Porta Aurea („Zlatá brána“) a jeho vrata byla pokryta zlatem. Když Osmané město dobyli, používali pevnost na obranu, později jako vězení a popraviště. Yedikule byla v nedávných letech zrestaurována a dnes můžete vylézt na její cimbuří, odkud budete mít skvělé výhledy na Marmarské moře.

Kde: Yedikule Sokak, Yedikule

 

Galatská věž

Hlavní turistické atrakce Istanbulu 5

Tato janovská věž byla postavena ve 14. století a představuje jeden ze symbolů města. Když se vydáte výtahem nebo po schodech nahoru, z horního balkonu budete mít skvělé panoramatické výhledy na město. Pamatujte však na to, že se jedná o velmi oblíbené místo, takže pokud sem nepřijdete brzy, budete muset čekat ve frontě.

Kde: Bankalar Caddesi, Karaköy

 

Muzeum koberců

Pro mnoho lidí by návštěva Istanbulu nebyla úplná bez minimálně jedné návštěvy tržiště s koberci. Když se vydáte na toto místo, dozvíte se víc o úžasném umění a odkazu výroby koberců, a pak si můžete nějaký zakoupit a odvézt domů. Tři galerie jsou umístěny ve vnějších budovách komplexu Aya Sofya, věnují se historií tureckých koberců a představují působivou škálu motivů a stylů z různých regionů v zemi.

Kde: Sogukçesme Sokak, Sultanahmet

 

Istanbul Modern – muzeum moderního umění

Galerie současná umění Istanbul Modern dokazuje, že Istanbul neznamená jen historické památky. Najdete zde rozsáhlou sbírku tureckého moderního umění a celoroční program s výstavami, které představují domácí i zahraniční umělce. Je to zdaleka nejlepší místo ve městě, kde se můžete seznámit se současným uměním v Turecku. Galerie jsou dočasně umístěny v historické budově v Beyoglu, zatímco se čeká na dokončení nového trvalého sídla muzea ve čtvrti Karaköy.

Kde: Mesrutiyet Caddesi, No:99, Beyoglu

 

Mešita Fatih

V okrsku Fatih se nachází významná mešita, kterou nechal vybudovat sultán Mehmed Dobyvatel, kterému se podařilo prolomit hradby Konstantinopole, čímž ukončil byzantskou éru. Impozantní budova s několika kopulemi a minarety stojí na kopci a dominuje okolí. Coby první velkolepá sultánská mešita v Istanbulu s hrobem sultána Mehmeta představuje významnou historickou stavbu a oblíbené poutní místo v zemi.

Kde: Fevzi Pasa Caddesi, Fatih

 

Pera Museum – muzeum umění

Nejproslulejší galerie umění v Istanbulu je Pera Museum, kam mohou milovníci umění zamířit dát drink v prostředí jedné z nejlepších sbírek obrazů z osmanského období. Kromě něj stojí za to si udělat čas na prohlídku zbytku, který zahrnuje keramiku a další předměty z osmanské doby. Pravidelně se střídající expozice často představují díla nejvýznamnějších autorů světa.

Kde: Mesrutiyet Caddesi, Tepebasi

Pokračování: Hlavní turistické atrakce Istanbulu, hotely a tipy na výlety 

Akční nabídka ubytování zde