Hlavní turistické atrakce Káhiry, ubytování a výlety

Hlavní turistické atrakce Káhiry, ubytování a výlety 1

Výlet do Tanisu

Zbytky starověkého města Tanis, metropole králů 21. a 22. dynastie, leží na severovýchodně nilské delty, stále částečně pohřbené pod kopci. Tanis je známé především jako ztracené město, kde Indiana Jones nalezl Archu úmluvy v klasickém filmu Dobyvatelé ztracené archy (1981). Příběh filmu ale nemá nic společného se skutečnou archeologickou lokalitou, i když byl Tanis „ztracen“ po celá staletí, než ho v roce 1939 vykopali při archeologové a konečně ho mohli identifikovat jako ztracené město. Vykopané zbytky nebyly zrekonstruovány tak jako na jiných staroegyptských lokalitách, ale jsou jistě zajímavé pro ty, kdo se zajímají o archeologii. Zbytky chrámů jsou v ruinách, takže zde spatříte rozházené velké kusy zdiva a soch, zatímco královská nekropole s prázdnými hrobkami (obrovské množství klenotů a pokladů zde nalezených je dnes umístěno v samostatné místnosti v Egyptském muzeu) je určité velmi zajímavá. Tanis leží 143 km severovýchodně od Káhiry a nejlépe se tam dostanete soukromým vozidlem.

 

Starověká Heliopolis a El-Matariya

Starověká Heliopolis (neplést se stejnojmenným předměstím Káhiry!) bylo egyptské město Iunu (v řeckém období známé jako Heliopolis), jedno z nejstarších měst v Egyptě a od Staré říše duchovní centrum celé země. Je to místo pro skutečně nadšené amatérské archeology, protože k vidění jsou pouze vzácné zbytky města a Chrámu Reharachteje, který zde kdysi stál. Většina zdejších kamenů byla totiž v průběhu staletí znovu použita při budování Káhiry. Z chrámu se dochoval pouze osamocený obelisk z červené asuánské žuly vysoký 20 m. Asi 5 km východně od obelisku se nachází nekropole v Heliopoli pocházející z období Střední a Nová říše. Významným prvkem hrobek z období Střední říše bylo velké množství zbraní v hrobech.

Nedaleko Heliopole 13 km severovýchodně od centra Káhiry, se nachází kostel El-Matariya s tzv. Stromem Panny. Tato sykomora byla zasazena v roce 1672, kdy nahradila starší strom na místě, kde podle místní pověsti Panna Maria s malým Ježíšem odpočívali během svého útěku do Egypta. Malá zahrádka, v níž strom roste, je zalévána z pramene, kterému prý dal vytrysknout maličký Ježíš. Pramen skýtá dobrou čerstvou vodu, zatímco voda ze všech ostatních pramenů v oblasti je mírně brakická (slaná). Pověst o Stromu Panny je však spojena se starším kultem, protože staří Egypťané uctívali strom v Heliopoli, pod kterým bohyně Isis prý kojila malého boha Hora.

Hlavní turistické atrakce Káhiry 

Hlavní turistické atrakce Káhiry, ubytování a výlety 2

KDE SE UBYTOVAT

Káhira je obrovské velkoměsto. Mnoho nejluxusnějších hotelů stojí kolem řeky Nilu nebo nedaleko Pyramid v Gíze. Některé luxusní hotely a hotely střední třídy se nacházejí v okrsku Garden City („Zahradní město“) ve čtvrti Zamalek. Ekonomické hotely pak najdete přímo v centru města.

Luxusní hotely: v Garden City u Nilu se nachází Kempinski Nile Hotel 5*, pěkný hotel s restauracemi, apartmány a pokoji s balkonem a s bazénem s výhledy na řeku a město. Nedaleko odtud je Four Seasons nabízející pozoruhodné výhledy na Nil, 3 vyhřívané střešní bazény, prostorné pokoje a apartmány, spolu s několika restauracemi a spa. Na jižním konci nilského ostrova Gezira se nachází Sofitel Cairo El Gezirah 5* s úžasnými výhledy na řeku z pokojů, s restauracemi a nekonečným bazénem. Je to elegantní zařízení s vynikajícím servisem. Všechny uvedené hotely nabízejí snadný přístup do centra města a k okolním atrakcím.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen pár kroků od Egyptského muzea se nachází Steigenberger Hotel El Tahrir 4*, jeden z novějších hotelů v centru Káhiry s nejpohodlnějšími pokoji a moderním vybavením, jaké najdete za ceny střední třídy v Káhiře. Nejstylovější zařízení v tomto cenovém okruhu najdete ve čtvrti Zamalek, kde se nalézá Hotel Longchamps 3*. Jedná se o příjemné butikové útočiště z nekončícího hluku města, s přátelským personálem a velkými pokoji, které mají moderní pohodlné vybavení.

Ekonomické hotely: téměř všechny ekonomické hotely v Káhiře najdete v centru města. Golden Hotel 3* nabízí prostorné klimatizované pokoje a kontinentální snídani v ceně. Osiris Hotel 3* nabízí základně vybavené, ale pohodlné pokoje s trochou tradičního stylu, zatímco City View Hotel 3* nabízí mimořádně pohodlnou polohu (přes silnici od Egyptského muzea) a malé pohodlné pokoje.

Akční nabídka ubytování:

Hlavní turistické atrakce Káhiry, ubytování a výlety 3

TIPY A VÝLETY

Prohlídka pamětihodností s průvodcem představuje skvělý způsob, jak navštívit hlavní atrakce Káhiry bez nepříjemností spojených s hledáním cesty, odbýváním agresivních prodejců a nutností smlouvat o ceny. Místo toho můžete relaxovat a obdivovat památky, se kterými Vás seznámí kvalifikovaný egyptolog. Prohlídky zahrnují pohodlné vyzvednutí z hotelu a dopravu zpátky, a také vstupné na mnohá místa.

Pyramidy: pyramidy jsou jistě hlavním lákadlem návštěvy Egypta, a soukromá prohlídka Pyramid v Gíze se Sfingou, Memfisu a Sakkáry Vás zavede na tato slavná místa, a také na další významná místa mimo město, včetně ruin staroegyptské metropole Memfisu (UNESCO). Jedná se o soukromou prohlídku, takže budete mít flexibilitu k načasování návštěv a přidání dalších možností, jako je oběd nebo návštěva Muzea Chufevovy sluneční bárky v Gíze.

Pamětihodnosti města: pokud jste už viděli pyramidy, soukromá prohlídka Egyptského muzea, Alabastrové mešity a bazaru Khan el-Khalili (Chán al-Chalílí) Vás zavede k dalším významným atrakcím Káhiry v doprovodu zkušeného egyptologa. Celodenní prohlídka je soukromá, takže si můžete její program naplánovat podle svých zájmů a více času věnovat oblíbeným místům. Můžete připojit také návštěvu Institutu papyrů.

Hlavní památky Egypta plavba po Nilu: plavba z Káhiry do Asuánu včetně 7 nocí zahrnuje výlety do Egyptského muzea a k Pyramidám v Gíze, a pak Vás zaveze do Asuánu, odkud podniknete plavbu po Nilu do Luxoru. K tomu je připočítán na konci den volna v Káhiře, abyste si mohli prohlédnout zbytek pamětihodností, které Vás zajímají.

Hlavní turistické atrakce Egypta